18 listopada rusza akcja policji i diagnostów. Masz takie światła w samochodzie?

W sobotę 18 listopada rusza akcja "Twoje światła - nasze bezpieczeństwo". Przez cały dzień kierowcy będą mogli za darmo skorzystać z możliwości regulacji świateł w samochodach.

Do akcji przyłączyło się ponad 1400 stacji kontroli pojazdów w całej Polsce. Diagności zweryfikują m.in. stan lamp czy poprawne działanie żarówek. To dobra wiadomość… Zła jest taka, że istnieje też ryzyko utraty dowodu rejestracyjnego. Skąd pomysł na marchewkę i kij?

Reklama

Kierowców kusi darmowa akcja, ale z drugiej strony marchewki jest kij

– Cztery z dziesięciu najczęstszych przyczyn negatywnych wyników badania technicznego pojazdów dotyczy oświetlenia zewnętrznego wylicza Paweł Dziedziak z Instytutu Transportu Samochodowego. – Przyczynami są np. pęknięte klosze, woda w reflektorach, źle zamontowane żarówki, przepalone czy niehomologowane źródła światła, które dodatkowo mogą powodować oślepianie kierowców jadących z naprzeciwka – wskazał.

Jeśli oświetlenie auta jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego. Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła mijania pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią czy poboczem.

Światła do kontroli, akcja policji na polskich drogach / Policja / KWP GORZOW
Reklama

Kierowcy oślepiają i sami są oślepiani. Stan świateł w autach szokuje

Z badań ITS wynika, że nawet 80 proc. aut może mieć źle ustawione reflektory. Jeśli są za wysoko – oślepiają innych, jeśli zbyt nisko – niedostatecznie oświetlają jezdnię. Przy tym na oślepianie przez inne auta narzeka aż 98 proc. kierowców. Dodatkowo przeszło 40 proc. badanych uznaje oświetlenie swoich aut za zbyt słabe. Kierowcy oślepiają nie tylko siebie nawzajem, ale też pieszych i rowerzystów.

ITS wylicza również, że ok. 20 proc. reflektorów/żarówek jest wadliwych i powinno być niezwłocznie wymienionych. A ledwo 30 proc. pojazdów ma dobrze lub akceptowalnie ustawione światła. Problem nabiera szczególnego znaczenia właśnie teraz, w porze jesienno-zimowej, gdy zmrok zapada wcześniej a widoczność jest utrudniona również w ciągu dnia m.in. za sprawą niesprzyjających warunków atmosferycznych.

– Sprawne światła są gwarantem bezpieczeństwa na drodze – powiedział dziennik.pl Mikołaj Krupiński z ITS. – Minimalizują ryzyko wypadku drogowego, gdyż te najtragiczniejsze w skutkach mają miejsce najczęściej na drogach nieoświetlonych w porze nocnej – to właśnie tam ryzyko wypadku śmiertelnego z pieszym jest 12-krotnie większe niż za dnia. Stąd na jakość oświetlenia pojazdów od lat zwracają uwagę także policjanci ruchu drogowego – zauważył.

Głównie głównie starsze samochody na celowniku policji

Tak też będzie 18 listopada - w sobotę policja szczególnie skrupulatnie skontroluje oświetlenie pojazdów. Nie jest tajemnicą, że na celownik trafią głównie starsze samochody.

– Jesienią i zimą zmrok zapada już około godziny 16. O tej porze ruch na drogach jest całkiem spory, więc oślepiające reflektory czy źle ustawione światła stają się jeszcze bardziej niebezpieczne – powiedział dziennik.pl komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. – Mamy tego świadomość, dlatego też akcję "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo" nieprzypadkowo organizujemy w tych miesiącach, kiedy to odpowiednie oświetlenie ma dla kierowców największe znaczenie – dodał i przypomniał, że w Polsce obowiązuje jazda na światłach mijania przez całą dobę.

Mandat do 3 tys. zł za światła? Policja zatrzyma też dowód rejestracyjny / Policja

W Polsce obowiązuje jazda na światłach mijania przez całą dobę. Jaki mandat?

– Za niedopełnienie tego obowiązku w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne. Niewłączenie właściwych świateł po zmroku (od zmierzchu do świtu), to już 6 punktów i 300 zł mandatu – powiedział dziennik.pl nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Na tym jednak nie koniec, ponieważ – jak zaznaczył – wszystko zależy od konkretnych okoliczności.

Mandat do 3 tys. zł za światła? Policja zatrzyma też dowód rejestracyjny

– Jeśli światła posiadają poważne uszkodzenia, bądź usterki niemożliwe do usunięcia na miejscu kontroli policjant zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu i może nałożyć mandat karny w wysokości do 3 tys. zł wyliczył przedstawiciel KGP. Odzyskanie dowodu rejestracyjnego i powrót auta na drogi nastąpi po usunięciu usterki i uzyskaniu pozytywnego wyniku badania technicznego.

Nie tylko starsze samochody, czyli nowe auta z kiepskim oświetleniem. Jak to możliwe?

Jednak problem kiepskiego oświetlenia dotyczy nie tylko starszych aut. Także w nowych samochodach może okazać się, że światła zapewniają oświetlenie na minimalnym poziomie określonym przepisami. Przy mało precyzyjnym układzie poziomowania i nisko zamocowanych reflektorach może to być zaledwie 20 m. To częsta przypadłość w wielu pojazdach ciężarowych i autobusach, nieobca także autom osobowym. Dlatego wielu kierowców, w tym zawodowych, decyduje się na "ulepszenie" oświetlenia i instaluje zamienniki żarówek halogenowych wykonanych w technologii LED - tzw. retrofity.

– W homologowanym reflektorze można instalować tylko takie źródło światła z jakimi uzyskał homologację. Podobnie jak w przypadku zamienników ksenonowych, montaż LED-ów jako zamienników tradycyjnych żarówek do reflektorów jest w Polsce nielegalny – powiedział dziennik.pl dr inż. Piotr Kaźmierczak, z Zakładu Homologacji i Badań Pojazdów Instytutu Transportu Samochodowego.

Światła do kontroli, akcja policji na polskich drogach / Policja / KWP GORZOW

Jaki mandat za niewłaściwe oświetlenie w 2023 roku? Oto stawki i punkty karne

Poniżej zestawienie ważniejszych mandatów, jakie w 2023 r. obowiązują w przypadku wykroczeń związanych z oświetleniem.

 • Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu - mandat 300 zł i 6 punktów karnych;
 • Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu - mandat 100 zł i 2 pynkty karne;
 • Niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza: 200 zł i 2 pkt;
 • Umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający światła lub urządzenia sygnalizacyjne: 200 zł;
 • Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami: 200 zł i 4 pkt;\
 • Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby: 200 zł i 6 pkt;
 • Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności: 150-300 zł i 3 pkt;
 • Naruszenie przez kierującego warunków holowania poprzez niewłączenie w pojeździe holującym świateł mijania: 100 zł;
 • Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza: 100 zł i 2 pkt;
 • Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych: 100 zł i 2 pkt;
 • Kierowanie pojazdem niesprawnym technicznie - mandat do 3000 zł.
Policja sprawdza stan techniczny samochodu / Policja / KWP GORZOW