Aplikacja mObywatel 2.0

Rządowa aplikacja i serwis internetowy mObywatel pozwalają na wygodne i szybkie załatwienie spraw urzędowych przez Internet. W nowej wersji aplikacji mObywatel 2.0 możemy mieć własne dokumenty pod ręką, takie jak dowód osobisty w wersji cyfrowej.

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel

Reklama

Już od sierpnia dostępna jest nowa funkcja w aplikacji. To tymczasowe prawo jazdy, czyli duże ułatwienie dla świeżo upieczonych kierowców.

Dotychczas po zdaniu egzaminu czekało się kilka tygodni na wyrobienie plastikowego prawa jazdy. Dzięki aplikacji mObywatel osoba, która dopiero zdała prawo jazdy, może właściwie natychmiast wsiąść za kierownicę. Wystarczy jedynie, by egzaminator wprowadził pozytywny wynik egzaminu. Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia, że tymczasowe prawo jazdy będzie można pobrać zgodnie z datą uzyskania uprawnień. Jest to zatem dzień egzaminu państwowego na prawo jazdy zdanego z wynikiem pozytywnym.

Nowa funkcja nie oznacza dodatkowego utrudnienia dla egzaminatorów. Bowiem wynik egzaminów na prawo jazdy poświadczony jest podpisem elektronicznym, który już wcześniej trafiał od razu do odpowiedniego urzędu. W tym przypadku informacja o zdanym lub niezdanym egzaminie zostanie przesłana również na serwery aplikacji mObywatel 2.0. Tymczasowe prawo jazdy dostępne będzie dla kierowców wszystkich kategorii, którzy zdali egzamin z wynikiem pozytywnym.

Tymczasowe prawo jazdy dostępne dla kierowców już po zdaniu egzaminu / dziennik.pl
Reklama

Jak długo będzie ważne tymczasowe prawo jazdy?

Osoba posiadająca tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel będzie mogła jeździć na nim nie dłużej niż 30 dni. Jest to czas, który wypełni oczekiwanie na plastikową wersję prawa jazdy.

Udogodnienie dla młodych kierowców pojawiły się w aplikacji 7 sierpnia. Na początku funkcja jest udostępniona małej grupie osób i stopniowo, najpóźniej do 21 sierpnia 2023 roku, z funkcji tej będą korzystać wszyscy zainteresowani.