Defilada związana ze świętem Wojska Polskiego odbędzie się 15 sierpnia na warszawskiej Wisłostradzie. MON obiecuje, że podczas parady żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentują najnowocześniejsze uzbrojenie, polskiej, koreańskiej i amerykańskiej produkcji.

Reklama

W paradzie weźmie udział ponad 2 tys. żołnierzy i aż 200 jednostek sprzętu wojskowego. Oprócz żołnierzy WP uczestniczyć będą też żołnierze stacjonujących w Polsce sił sojuszniczych - ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Dlatego w stronę Warszawy już przemieszczają się kolumny wojskowe, a wojsko przestrzega kierowców.

Wojsko transportuje czołgi. Specjalne ostrzeżenie dla kierowców

– Uwaga wzmożony ruch pojazdów wojskowych! Przygotowania do Wielkiej Defilady trwają! Drodzy kierowcy zachowajcie szczególną ostrożność. Nie wyjeżdżajcie pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie – przestrzega Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Reklama

Wiadomo, że pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych i krajowych. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową oraz regulację ruchu Wojska Polskiego z policją.

Wojsko na autostradach, drogach ekspresowych i krajowych. Wzmożony ruch samolotów bojowych

– 7 sierpnia, w godzinach 8-12.00, nad Polską będzie można zaobserwować wzmożony ruch statków powietrznych, które będą przemieszczać się na zgrupowania do parady lotniczej. 8-13 sierpnia piloci będą realizować loty treningowe – zapowiedzieli wojskowi. Na niebie zaprezentują się aż 92 statki powietrzne, m.in. samoloty FA-50 i F-16 czy bezzałogowce, w tym tureckie drony bojowe Bayraktar TB2.

Armatohaubica Krab / Polska Grupa Zbrojeniowa

Wojsko na drodze, nie wjeżdżaj przed transporter

– Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów – powiedział dziennik.pl nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Pod żadnym pozorem nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Transportery opancerzone czy ciężarówki to ogromna masa w ruchu, przez co ich droga zatrzymania jest znacznie dłuższa.

– Sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne – przestrzegł policjant.

Borsuk na poligonie w Orzyszu / 16 Dywizja Zmechanizowana

Czołgi K2 Czarna Pantera i Abrams, Krab, Borsuk, K9 Thunder i inne! Taki sprzęt pokaże wojsko

Wśród sprzętu bojowego i pojazdów wojskowych na defiladzie pojawi się m.in.: koreański czołg nowej generacji K2 Czarna Pantera, produkowana w Hucie Stalowa Wola armatohaubica Krab, polski bojowy wóz piechoty Borsuk, moździerz samobieżny RAK, koreańska haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym K9 Thunder, polski kołowy transporter opancerzony Rosomak, Abrams zmodyfikowany na potrzeby Wojska Polskiego, wyrzutnia rakiet HIMARS, lekkie pojazdy Żmija wykorzystywane przez żołnierzy zwiadu, zestaw obrony powietrznej średniego zasięgu PATRIOT oraz Baobab-K, czyli zautomatyzowany polski pojazd minowania narzutowego na podwoziu Jelcza.

Czołg K2 Czarna Pantera / MON
Czołg Abrams / MON
Wirus jak Żmija - nowe samochody terenowe dla wojska / Concept Sp. z o.o. / Dominik Pijanski COMCAM.PL
Rosomak / Polska Grupa Zbrojeniowa
Wyrzutnia HIMARS / Shutterstock
Armatohaubica Krab / Huta Stalowa Wola / Mlynarczyk_Waldek
Baobab-K / Huta Stalowa Wola