Stora Enso i Northvolt zawarły umowę, która przewiduje stworzenie baterii zawierającej anodę produkowaną z surowców odnawialnych pozyskiwanych w sposób zrównoważony w krajach skandynawskich.
– Wspólny z Northvolt rozwój akumulatorów to krok na naszej drodze do zaopatrywania szybko rozwijającego się rynku akumulatorów w odnawialne materiały anodowe wykonane z drzew – powiedziała Johanna Hagelberg, wiceprezes ds. biomateriałów w Stora Enso.
Opracują akumulatory na bazie drewna
– Nasz twardy węgiel na bazie ligniny, Lignode, zapewni Europie strategiczne dostawy surowca anodowego, zaspokajając potrzeby produkcji zrównoważonych baterii do wykorzystania m.in. w branży motoryzacyjnej i w magazynach energii – oceniła Hagelberg
Anoda nowych akumulatorów wykorzystuje ligninę
Lignina to polimer pochodzenia roślinnego znajdujący się w ścianach komórkowych roślin lądowych. Drzewa składają się z 20-30 proc. ligniny, gdzie pełni ona rolę naturalnego i silnego spoiwa. To jedno z największych odnawialnych źródeł węgla na świecie.
Umowa przewiduje, że Stora Enso dostarczy swój materiał anodowy na bazie ligniny nazywany Lignode (pochodzący z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony). Northvolt natomiast zajmie się projektowaniem ogniw, rozwojem procesu produkcyjnego i zwiększaniem skali technologii.
"Drewniana" bateria będzie tańsza
– Dzięki partnerstwu badamy nowe źródło zrównoważonych surowców i rozszerzamy europejski łańcuch wartości, jednocześnie opracowując tańszą chemię baterii. To ekscytująca demonstracja tego, jak nasze dążenie do zrównoważonego przemysłu akumulatorów idzie w parze z tworzeniem pozytywnego wpływu zarówno na społeczeństwo, jak i na koszty – wyjaśniła Emma Nehrenheim, dyrektor ds. środowiska w Northvolt.
Pilotażowy zakład Stora Enso dla biomateriałów węglowych znajduje się w zakładzie produkcyjnym Grupy w Sunila w Finlandii, gdzie lignina jest produkowana przemysłowo od 2015 roku. Roczna zdolność produkcyjna wynosi 50 tys. ton, co czyni Stora Enso największym producentem ligniny typu kraft na świecie.