Stora Enso i Northvolt zawarły umowę, która przewiduje stworzenie baterii zawierającej anodę produkowaną z surowców odnawialnych pozyskiwanych w sposób zrównoważony w krajach skandynawskich.

– Wspólny z Northvolt rozwój akumulatorów to krok na naszej drodze do zaopatrywania szybko rozwijającego się rynku akumulatorów w odnawialne materiały anodowe wykonane z drzew – powiedziała Johanna Hagelberg, wiceprezes ds. biomateriałów w Stora Enso.

Opracują akumulatory na bazie drewna

Reklama

Nasz twardy węgiel na bazie ligniny, Lignode, zapewni Europie strategiczne dostawy surowca anodowego, zaspokajając potrzeby produkcji zrównoważonych baterii do wykorzystania m.in. w branży motoryzacyjnej i w magazynach energiioceniła Hagelberg

Anoda nowych akumulatorów wykorzystuje ligninę

Reklama

Lignina to polimer pochodzenia roślinnego znajdujący się w ścianach komórkowych roślin lądowych. Drzewa składają się z 20-30 proc. ligniny, gdzie pełni ona rolę naturalnego i silnego spoiwa. To jedno z największych odnawialnych źródeł węgla na świecie.

Umowa przewiduje, że Stora Enso dostarczy swój materiał anodowy na bazie ligniny nazywany Lignode (pochodzący z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony). Northvolt natomiast zajmie się projektowaniem ogniw, rozwojem procesu produkcyjnego i zwiększaniem skali technologii.

"Drewniana" bateria będzie tańsza

– Dzięki partnerstwu badamy nowe źródło zrównoważonych surowców i rozszerzamy europejski łańcuch wartości, jednocześnie opracowując tańszą chemię baterii. To ekscytująca demonstracja tego, jak nasze dążenie do zrównoważonego przemysłu akumulatorów idzie w parze z tworzeniem pozytywnego wpływu zarówno na społeczeństwo, jak i na koszty – wyjaśniła Emma Nehrenheim, dyrektor ds. środowiska w Northvolt.

Pilotażowy zakład Stora Enso dla biomateriałów węglowych znajduje się w zakładzie produkcyjnym Grupy w Sunila w Finlandii, gdzie lignina jest produkowana przemysłowo od 2015 roku. Roczna zdolność produkcyjna wynosi 50 tys. ton, co czyni Stora Enso największym producentem ligniny typu kraft na świecie.

Szwedzi opracują do samochodów elektrycznych akumulatory na bazie drewna / Northvolt