Prędkość – to najczęściej wskazywana przyczyna wypadków drogowych. Dlatego Komendant Stołeczny Policji w listopadzie 2018 roku powołał specjalną grupę o nazwie "SPEED", która składa się z funkcjonariuszy drogówki i innych komórek KSP (policjanci wydziałów kryminalnego, dw. z cyberprzestępczością oraz przewodnicy z psami wyszkolonymi pod kątem wyszukiwania narkotyków).

Reklama

Policjanci z tej specgrupy działają na terenie całego garnizonu stołecznego. Prowadzą zarówno pomiary statyczne, jak i dynamiczne.

W pracy wykorzystują głównie radiowozy nieoznakowane BMW. Ale jak można zobaczyć na filmie "piraci drogowi" mogą również zostać namierzeni przez pojazd oznakowany - Kia Stinger w najmocniejszej wersji GT z silnikiem 3.3 V6 T-GDI/370 KM i seryjnym napędem 4x4.

Policyjny Stinger GT przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,9 s, a jego prędkość maksymalna wynosi aż 270 km/h. Sześciocylindrowa jednostka współpracuje z 8-stopniową automatyczną skrzynią biegów. Inżynierowie podkreślają, że to najszybsze auto w historii marki.

Zapracowana specgrupa "SPEED"

– Choć grupa "SPEED" działa krótko to już jej efekty robią wrażenie podkreśla KSP.

Od momentu jej powołania policjanci skontrolowali 13,3 tys. pojazdów. Namierzyli 7700 kierowców, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości. Ponad 2 tys. z nich straciło prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Dodatkowo mundurowi ujawnili 1021 innych wykroczeń popełnionych przez kierujących.

policja.pl

Od jesieni 2018 roku policjanci wypisali ponad 8 tys. mandatów karnych, a w 126 przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Funkcjonariusze zatrzymali również 364 dowody rejestracyjne.

policja.pl
policja.pl
policja.pl