Zieliński wziął udział w "Międzynarodowej wystawie i konferencji bezpieczeństwa granic i bezpieczeństwa wewnętrznego INSEC 2018".
Wiceminister wspomniał, że w ostatnim czasie przyjęto ustawy, które odpowiadają na współczesne zagrożenia związane z terroryzmem. Wymienił tutaj m.in. ustawę o działaniach antyterrorystycznych. - Pomogła nam ona zapewnić bezpieczeństwo podczas wielkich wydarzeń o charakterze międzynarodowym, które miały miejsce w ostatnich latach. Myślę tu o Światowych Dniach Młodzieży, szczycie NATO, konferencji państw Trójmorza z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa - wyliczał.
Zieliński zwrócił uwagę, że na ostatnim posiedzeniu Sejmu uchwalono ustawę, która pozwoli wyodrębnić w policji służbę kontrterrorystyczną.
- Dzięki tym rozwiązaniom będzie ona lepiej przygotowana zarówno pod kątem organizacyjnym, dowodzenia, wyszkolenia, wyposażenia do działań kontrterrorystycznych - mówił.
Przypomniał także, że rząd realizuje program modernizacji służb, na który przeznaczono ponad 9 mld zł. Jak powiedział, w ramach tych rozwiązań budowane są m.in. nowe komendy, komisariaty, posterunki policji oraz kupowany jest nowy sprzęt oraz wyposażenie. - W samej policji w ramach tego programu wymienimy mniej więcej 1/3 taboru samochodowego- podkreślił wiceminister. - Podwyższamy również uposażenia pracowników - dodał.
Zwrócił uwagę, że wszystkie te zmiany byłyby niemożliwe, gdyby nie odpowiednia wola. - Potrzebny jest odpowiedni kierunek działań państwa. Mówiąc wola, myślę o woli politycznej państwa - stwierdził wiceminister.
Szef sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Arkadiusz Czartoryski zwrócił uwagę, że w Polsce jest stosunkowo bezpiecznie. Wspomniał o marszu 11 listopada z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. - 250 tys. ludzi, w większości młodych, rodziny i goście zagraniczni maszerują przez Warszawę i żadna szyba samochodowa nie jest wybita, żadna szyba w sklepie, nie jest przewrócona ani jedna śmietniczka - mówił.
Zwrócił uwagę, że w Polsce praktycznie nie ma przestępstw o charakterze terrorystycznym, które są obserwowane w różnych częściach Europy. Jak podkreślił, wynika to m.in. z kultury społecznej i systemu wartości obowiązującego w naszym kraju.
Czartoryski zaznaczył jednak, że nie wszystko w Polsce wygląda bardzo dobrze, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. -Nadal, jako Polacy, nie potrafimy bezpiecznie jeździć. Wypadków drogowych jest dużo, zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym. Europa Zachodnia nas wyprzedza pod tym względem. Ułańska fantazja na ulicach potężnie nam doskwiera - mówił.