"Krokus" jest tzw. maszyną konfekcyjną, może produkować opony rolnicze w rozmiarach od 24 do 38 cali. Będą to zarówno opony marki Michelin, jak i innych należących do koncernu marek, w tym Kleber i Taurus.

Reklama

Nowa maszyna zajmuje halę o powierzchni 400 m kw. Została zaprojektowana przez konstruktorów z olsztyńskiej fabryki przy wsparciu francuskich inżynierów. Projekt został zrealizowany we współpracy z Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

"Jest to dobry przykład udanej inwestycji, która kreuje wiele miejsc pracy" - powiedział uczestniczący w poniedziałek w symbolicznym uruchomieniu "Krokusa" wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Ocenił, że tę technologię będzie można eksportować do innych fabryk Michelin na świecie. Jak dodał, oznacza to także zwiększenie zatrudnienia specjalistycznej kadry, zarządzającej i sterującej produkcją.

Pawlak podkreślił rolę specjalnych stref ekonomicznych jako "przejrzystego instrumentu" rozwoju inwestycji. Przypomniał, że Ministerstwo Gospodarki planuje przedłużenie terminu funkcjonowania stref.

"Będziemy tworzyli takie warunki, żeby przedłużać funkcjonowanie stref w rozporządzeniach, które je kreują. A równocześnie będziemy dążyli do tego, żeby zmienić w ustawie zapis mówiący o możliwości tego przedłużenia, czy to do 2040 r., czy może jeszcze dłużej" - zapowiedział.

Pawlak wyraził opinię, że spotka się to z przychylnością ze strony Unii Europejskiej, która deklaruje wparcie dla tworzenia stref ekonomicznych w regionach o wysokim bezrobociu.

Producent opon Michelin Polska S.A. zatrudnia ponad 4300 osób i jest jedną z największych struktur Grupy Michelin w Europie. Firmę tworzą: fabryka zlokalizowana w Olsztynie, w której mieści się siedziba spółki, oraz dyrekcja handlowa znajdująca się w Warszawie.