Jak wynika z najnowszego "Raportu awaryjności samochodów używanych DEKRA 2012" produkowany w fabryce GM w Gliwicach opel astra to samochód o najmniejszej ilości usterek - pracownicy śmiało mogą odkorkować szampana :)

Reklama

Dzięki wskaźnikowi bezawaryjności na poziomie 96,9 proc., model ten osiągnął najlepszy wynik spośród wszystkich przetestowanych samochodów w kategorii "Najlepsza ocena indywidualna". To oznacza, że niemal 97 proc. astr przeszło badania techniczne bez kłopotów. Tłumacząc obrazowo - na 100 skontrolowanych aut 97 zdało na piątkę.

Inne

Zeszłoroczny zwycięzca opel insignia został nieznacznie pokonany przez astrę i tym samym zajął drugie miejsce w kategorii "Najlepsza ocena indywidualna". Jednak uzyskawszy wskaźnik usterkowości wynoszący 96 proc., insignia osiągnęła najlepszy wynik w segmencie samochodów klasy średniej.

dziennik.pl
Reklama

Inżynierowie Forda także otwierają szampana...Inżynierowie Forda także mają powody do zadowolenia. Trzecie miejsce w tej dyscyplinie zdobył ford fiesta. Ważną informacją dla zainteresowanych kupnem małego auta argumentem w podjęciu decyzji może być fakt, że ten model producenta z Kolonii stanął na najwyższym podium w swojej kategorii. Aż 95,3 proc. badanych fordów fiesta nie wykazało żadnych usterek. Ford kuga został najbardziej niezawodnym SUV-em.

Inne / Ford

Ideał w kategorii "Najlepszy we wszystkich klasach" - tu pod uwagę jest brany uśredniony wynik statystyk należących do najbardziej niezawodnych samochodów. Tytuł "mistrza mistrzów" zgarnęło, Audi A4 (82,8 procent), przed mercedesem klasy C (82,1) i bratnim audi A6 (81,9 proc. - w zeszłorocznym raporcie właśnie ten model był numerem jeden).

Inne

Zobacz nową listę najbardziej niezawodnych samochodów...Lista najbardziej niezawodnych samochodów z podziałem na klasy (przebieg do 50 tys. km) - przypominamy, że długość równika wynosi 40 076 km :)

Samochody małe - ford fiesta (95,3 proc.)
Kompakty - opel astra (96,9 proc.)
Klasa średnia - opel insignia (96,0 proc.)
Klasa wyższa średnia i wyższa - mercedes klasy E (94,8 proc.)
Sportowe i kabrio - mazda MX-5 (89,9 proc.)
Terenówki i SUV-y - ford kuga (94,7 proc.)
Vany - volkswagen golf plus (90,5 proc.)

Inne

Samochody wielozadaniowe/dostawcze
1. volkswagen crafter - 75,3 proc.
2. mercedes sprinter - 72,9 proc.
3. fiat ducato - 71,2 proc.


DEKRA przygotowuje swój coroczny raport awaryjności samochodów używanych przeprowadzając dokładne oceny samochodów w podziale na osiem klas i trzy grupy przebiegu. Raport usterkowości opiera się na danych pochodzących z 15mln inspekcji przeprowadzonych na 230 modelach.

DEKRA uwzględnia wyłącznie typowe wady występujące w samochodach używanych, takie jak korozja układu wydechowego lub luz zawieszenia kół, na podstawie których można dokonać dokładnej oceny wytrzymałości pojazdów. Wady związane głównie z niedostateczną konserwacją, takie jak normalne zużycie opon lub piór wycieraczek w eksploatacji, nie są brane pod uwagę.

Co się psuje najczęściej?Zdaniem twórców raportu ma on ułatwić zakup samochodu używanego. Inżynierowie DEKRA skoncentrowali się na usterkach typowych dla pojazdów z drugiej ręki - korozja układu wydechowego, defekty oświetlenia, zużyte zawieszenie i zużycie układu hamulcowego.

Inne / Oliver Tjaden

Najmniej usterek rzeczoznawcy wykryli w autach typu SUV. Dalej kolejną są samochody klasy średniej, auta sportowe i kabriolety, samochody klasy wyższej średniej i wyższej, dostawczaki i kompakty. Najsłabiej wypadły auta małe. Oto co psuje się najczęściej...

Podwozie/układ kierowniczy - wybite drążki kierownicze i przeguby, zbyt duże luzy na wahaczach poprzecznych i stabilizatorach, połamane resory i nieszczelne amortyzatory.

Silnik - wycieki oleju z silnika i przekładni, nieszczelne lub skorodowane układy wydechowe, awarie systemów elektronicznych odpowiedzialnych za jakość spalin i zbyt wysokie zanieczyszczenie spalin.

Układ hamulcowy - zużyte tarcze hamulcowe, zły stan klocków hamulcowych, skorodowane przewody hamulcowe, hamowanie jednostronne.

Elektryka/elektronika/oświetlenie - źle ustawione reflektory, uszkodzenie regulacji zasięgu świateł, nie działające światła i uszkodzone lampy.