Kierowcy pod ścianą! Podrożeją obowiązkowe badania techniczne

2012-03-29 09:15 | Aktualizacja: 09:17
Badania techniczne pojazdów podrożeją

Badania techniczne pojazdów podrożeją (Fot. Oliver Tjaden / Inne)

Nowy pomysł wysokiej podwyżki uderzy po kieszeni wszystkich posiadaczy samochodów, motocykli i quadów. To sprytne podejście na wyciągnięcie pieniędzy bo bez tego dokumentu kierowcy nie mogą ruszyć nawet z garażu.

reklama


Okresowe sprawdzenie samochodu osobowego - 150 zł, a motocykla - 100 zł - takie stawki za badania techniczne pojazdów proponuje Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, która przekazała odpowiedni projekt ministrowi transportu. Proponuje w nim również wyszczególnienie cen za badanie quadów. Ich właściciele mieliby płacić za kontrolę tyle, ile za samochód osobowy.

Koszty utrzymania

Dziś zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów (Dz.U. nr 223, poz. 2261 z późn. zm.) okresowe badanie techniczne auta osobowego kosztuje 98 zł, a motocykla 62 zł.

Badania techniczne pojazdów podrożeją
Badania techniczne pojazdów podrożeją
fot. Inne aut. Ronald Frommann

Sylwester Murawski, prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP), wskazuje, że podwyżka tych stawek jest konieczna, bo koszty utrzymania stacji kontroli pojazdów i przeprowadzanych badań są wysokie. Zbyt niskie stawki określone w rozporządzeniu prowadzą do patologii na rynku. Część stacji bowiem nierzetelnie wykonuje badania – nie sprawdzają wszystkich elementów pojazdu mających wpływ na bezpieczeństwo. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta – oszczędzają w ten sposób na kosztach.

- Natomiast stacje kontroli pojazdów, które solidnie do tego podchodzą, ponoszą wysokie koszty, których nie rekompensują im ministerialne stawki - mówi Sylwester Murawski. Przez to sytuacja finansowa wielu stacji z roku na rok się pogarsza.

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów bierze pod uwagę, że ministerstwo może się nie zgodzić na określenie stawek w zaproponowanej wysokości.

Osiem lat bez zmian

- Ważne, by zmieniono jednak konstrukcję cennika, który jest nieczytelny i skomplikowany, w szczególności gdy przy niektórych badaniach technicznych trzeba sumować kilka pozycji - mówi Sylwester Murawski.

PISKP wskazuje też, że obecny cennik powstał w 2004 r. i od tamtej pory nie był waloryzowany choćby o stopień inflacji. Jednak ku zadowoleniu wielu kierowców te wszystkie argumenty nie przekonują ministerstwa.

Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Transportu, zaznacza, że resort nie planuje obecnie rozpoczęcia prac w zakresie zmiany wysokości opłat za badania techniczne pojazdów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Wypowiedzi: 61
1 2 3 4 ... 7 starsze
 • ~kierowca amator2014-01-10 17:38

  Co to za stwór : Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, czy to następna czapa nad stacjami diagnostycznymi, kto ich znowu utrzymuje. Jaki haracz płacą poszczególne stacje na utrzymanie urzędników, którzy walczą o swoje?

 • ~Jerzyk2012-08-12 16:53

  Jakie k...a koszty?? Kontrola na stacji to tylko stres bo gn...e czepiają sie nawet drobnego wycieku oleju!!! Mam w dup...e ekologie i dlatego jeżdze z przeglądem załatwianym za stówke

 • ~ANDRZEJ2012-07-31 07:44

  CHLEB ZNOWU W GÓRĘ CZY LUDZIE PRZESTANĄ JEŚĆ CZY KTOŚ SIĘ BĘDZIE BURZYŁ W REJESTRACJI OD OŚMIU LAT NIE BYŁO PODWYŻKI TO WPORZĄDKU

 • ~Jules2012-06-30 22:02

  w ASO jest teraz coraz więcej promocji i rabatów np. w Volvo można zaoszczędzić na serwisie klimatyzacji i tapicerki

 • ~WALDEK2012-06-27 20:15

  KAŻDY NARZEKA ŻE BADANIA MAJĄ PODROŻEĆ A ENERGIA PRĄD JEDZENIE PODATKI CZYNSZ OD 2004 R PODROŻAŁY O ILE I NIKT SIĘ NIE BURZYŁ

 • ~WALDEK2012-06-27 20:07

  NIECH KTOŚ ZATRUDNI TRZECH DIAGNOSTÓW PRZY TEJ CENIE BADANIA I POWIE ŻE PO OPŁACENIU WSZYSTKICH PODATKÓW I WYNAGRODZEŃ DLA DIAGNOSTÓW ZOSTAJE MU DUŻO

 • ~gościu2012-06-27 08:44

  Podwyżka o 50%...chciałbym, żeby moja wypłata tak podskoczyła! Jakby stacje nie były dochodowe to by ich tyle nie powstawało!!!

 • ~adam2012-06-05 12:01

  98zl za przegląd? Gdzie? W GUbinie płacimy 178zl za przegląd gazownika

 • ~MrWolf2012-05-28 12:17

  ... całe szczęście że wielu producentów (z doświadczenia mogę przytoczyć np. ASO Volvo) oferuje swoim klientom różnego rodzaju promocje np na serwis klimatyzacji, upgrade oprogramowania czy cykliczny przegląd przygotowujący auto do sezonu letniego lub zimowego

 • ~kosmoss2012-05-13 16:27

  Do końca maja trwa też akcja klimatyzacja w ASO Volvo.

1 2 3 4 ... 7 starsze

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV