Nowa limuzyna na polskim rynku. Kia optima zabije ćwieka rywalom? Pierwsze ZDJĘCIA
1 Przypominamy, że w kwietniu podczas salonu samochodowego w Nowym Jorku, Kia zaprezentowała nową optimę w specyfikacji amerykańskiej. Teraz nadszedł czas na premierę na Starym Kontynencie. Nowa kia optima w europejskiej specyfikacji wyposażenia niebawem trafi do Polski - czego mogą spodziewać się kierowcy? Nowa optima delikatnie nabrała ciała i urosła. Rozstaw osi wydłużono do 2805 mm (+10 mm), podobnie jak długość całkowitą - do 4885 mm. Samochód jest o 25 mm szerszy - 1860 mm oraz o 10 mm wyższy (1465 mm). Dodatkowe milimetry nie poszły w gwizdek. Konstruktorzy zapewniają o większej: przestrzeni nad głową, szerokości na wysokości ramion oraz większej swobodzie na nogi pasażerów siedzących na tylnej kanapie. Również kufer jest bardziej pojemny.
KIA
2 Inżynierowie podkreślają, że efektem wydłużenia rozstawu osi o 10 mm i modernizacji foteli jest 25-milimetrowy wzrost miejsca na nogi dla pasażerów kanapy tylnej. Poszerzenie nadwozia skutkuje zwiększeniem szerokości wnętrza na poziomie ramion (20 mm z przodu i 17 mm z tyłu). Większa przestrzeń na głowę (+5 mm z przodu i +15 mm w tyle) to efekt wysmuklenia i podwyższenia linii dachu.Sztywniejszy szkielet siedzeń oznacza obniżenie drgań i wibracji. Wyłożone miękką pianką zagłówki, oparcia i siedziska mają pozwolić na lepsze "zagłębienie się" w fotelu, a twardsza wykładzina na brzegach powinna zapewnić dobre podparcie ciała kierowcy i pasażera. Pojemność kufra nowej optimy wzrosła z 505 do 510 litrów. Załadunek powinien ułatwić szerszy otwór bagażnika oraz podpodłogowy schowek na drobiazgi pomoże w zaprowadzeniu porządku - w końcu najłatwiej zamiata się pod dywan :)
KIA
3 Wygląd? Od pewnego czasu koreańskie auta pod względem stylistyki biją na głowę konkurencję. W Wolfsburgu po obejrzeniu zdjęć nowej optimy najpewniej kolejny raz żałują, że pozwolili w 2006 roku odejść Peterowi Schreyerowi do koreańskiej konkurencji. Przypominamy, że niemiecki projektant - ikona motoryzacyjnej stylizacji - był ojcem kultowej już pierwszej generacji audi TT czy też volkswagen new beetle. Wyposażenie? Nad bezpieczeństwem pasażerów czuwa siedem seryjnych poduszek powietrznych: czołowe kierowcy i pasażera, kolanowa kierowcy, dwie poduszki fotelowe boczne i dwie pełnowymiarowe poduszki kurtynowe.
KIA
4 Inżynierowie twierdzą, że stosowany w nowej optimie system AEBS należy do unikalnych w Europie, ponieważ obejmuje radar krótkiego i dłuższego zasięgu, zdolny do identyfikacji pojazdów i pieszych z większej odległości i przy wyższych szybkościach niż wiele urządzeń konkurencyjnych. Radar krótkiego zasięgu - city pozwala unikać lub ograniczać skutki kolizji czołowej przy prędkości poniżej 50 km/h, zaś radar dalszego zasięgu urban - w przedziale prędkości 30-80 km/h. Obecność pieszego wykrywana jest do prędkości jazdy 60 km/h.
KIA
5 Nowa kia optima na polskim rynku będzie dostępna z dwoma silnikami do wyboru (diesel lub benzyna). Producent przewiduje, że zmodernizowana jednostka wysokoprężna 1.7 CRDi będzie prawdopodobnie najpopularniejszą opcją nabywców na rynkach Europy. Silnik 1.7 CRDi rozwija moc 141 KM oraz moment obrotowy 340 Nm (poprzednio 136 KM i 325 Nm). Taki model ma spalać średnio 4,2 l/100 km. Zryw od zera do setki - 10 sekund. W nowej optimie dostępny będzie także silnik benzynowy 2.0 CVVL (o zmiennych fazach rozrządu) o mocy 163 KM. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h ma trwać 9,4 s. W tym przypadku producent obiecuje spalanie na poziomie 7,4 l/100 km. Wiadomo, że Kia pracuje obecnie nad jeszcze szerszą gamą jednostek i układów napędowych do zastosowania w przewidzianej na rok 2016 optimy z napędem hybrydowym typu plug-in oraz pierwszego sedana marki Kia o charakterystyce wyczynowej z przeznaczeniem na rynki europejskie.Nowa kia optima zadebiutuje oficjalnie na rozpoczynającym się 15 września salonie samochodowym we Frankfurcie. Do sprzedaży na rynkach Europy, w tym również i w Polsce, optima nowej generacji wejdzie w czwartym kwartale 2015. Europejskie dostawy nowej optimy pochodzić będą z zakładu Kia Hwasung w Korei.
KIA
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję