Mandat za zbyt wolną jazdę w 2024
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości to jedno z najczęstszych wykroczeń popełnianych przez polskich kierowców. Na drugim biegunie znajduje się zbyt wolna jazda, za którą również możemy dostać mandat. Choć Kodeks drogowy nie wskazuje wprost "jazdy ze zbyt małą prędkością", obowiązujące akty prawe zawierają zapisy, które pozwalają uznać powolne snucie się jezdnią za wykroczenie. Jaką karę za to przewinienie możemy dostać i w jakich warunkach trudno będzie jej uniknąć?
Trudno spodziewać się, że policjant ukarze nas, jeśli czujemy się niepewnie i jedziemy z prędkością mniejszą niż dopuszczalna. Jazda 40 czy nawet 30 km/h po mieście nie poskutkuje mandatem, a jeśli już zwróci uwagę policji to pewnie skończy się jedynie na kontroli trzeźwości - w końcu standardem na polskich drogach jest jazda nieco powyżej, a nie poniżej dopuszczalnej szybkości.
Jedziesz za wolno? Możesz dostać mandat
Są jednak sytuacje, w których zbyt wolna jazda może zostać potraktowana jako wykroczenie. Funkcjonariusz policji może ukarać nas np. gdy na zatłoczonej drodze z ograniczeniem do 80 km/h jedziemy zdecydowanie wolniej od innych aut. W przypadku zastosowanie mają zapisy Kodeksu drogowego, które nakładają na kierującego pewne obowiązki. Jak czytamy w Art. 19 ust. 2 Prawo o ruchu drogowym:
Kierujący pojazdem jest obowiązany:
- jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;
- hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;
- utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.
Punkt pierwszy oznacza więc, że nie powinniśmy jechać ani za szybko, ani za wolno. Jaka kara grozi za jazdę z szybkością, która utrudnia ruch innym i może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, takich jak gwałtowne hamowanie? O tym mówi z kolei Kodeks wykroczeń.
Art. 90. KW - Tamowanie lub utrudnianie ruchu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu
§ 1.
Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu,
podlega karze grzywny do 500 złotych lub karze nagany.
§ 2.
Jeżeli wykroczenia, o którym mowa w § 1, dopuszcza się prowadzący pojazd mechaniczny,
podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych.
Zbyt wolna jazda - znak C-14
Powyżej wymienione kary mogą być nałożone wtedy, gdy policjant uzna, że jechaliśmy za wolno i ucierpiała na tym płynność jazdy. O ile z pewnością nie jest ona ważniejsza od bezpieczeństwa, tak konieczność hamowania, wyprzedzania i zmiany pasa ruchu, którą wywołuje tak zwany "zawalidroga" jak najbardziej może wpływać na bezpieczeństwo. Interpretacja sytuacji przez mundurowych z pewnością ma więc wpływ na ewentualną karę. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy przepisy obowiązujące na danym odcinku drogi wprost mówią nie tylko o maksymalnej, ale i minimalnej prędkości jazdy.
Z taką sytuacją mamy do czynienia np. na wybranych odcinkach autostrad. To przy trasach szybkiego ruchu czasami można spotkać znak C-14, który nakazuje jazdę z minimalną prędkością. Czasem nakaz dotyczy wybranych pasów ruchu, a czasem całej jezdni. To jedno z rzadziej spotykanych oznaczeń, a za jego zignorowanie kara nie jest również zbyt dotkliwa, bo wynosi 100 zł i 1 punkt karny.