Podwyżki cen paliw na stacjach zdają się nie mieć końca. Cena benzyny Pb98 przekroczyła psychologiczną granicę 6 złotych za litr. Zarówno "98", jak i pozostałe paliwa ustanowiły bądź wyrównały historyczne rekordy cenowe alarmują analitycy e-petrol w najnowszym raporcie.

Reklama

Benzyna 98 zdrożała o 10 groszy, stąd kierowcy płacą średnio 6,09 zł za litr - to najwięcej w historii dotychczasowych notowań e-petrol.pl.

Diesel także wystrzelił o 10 groszy - kosztuje 5,89 zł/l i to również jest najwyższa, przeciętna cena oleju napędowego zarejestrowana przez analityków.

Benzyna najdroższa w historii

Benzyna 95 jest droższa o 4 grosze więcej niż tydzień wcześniej i jej średnia cena to 5,89 zł/l.

Reklama

- Taka jej cena - jak dotąd najwyższa - obowiązywała już na polskich stacjach wiosną 2012 i 2013 roku oraz latem 2013 roku. Z analizy archiwalnych notowań cen detalicznych wynika, że po raz drugi zrównały się ceny benzyny i diesla - po raz pierwszy paliwa te kosztowały tyle samo w marcu 2019 roku, kiedy płacono za nie 5,09 zł/l. Podwyżki nie ominęły także gazu LPG. Cena tego paliwa osiągnęła nowy rekord - 3,11 zł/l - zauważają eksperci.

Stacja paliw / Tomasz Sewastianowicz

Benzyna 95 i diesel za ponad 6 zł - to już się dzieje

W Warszawie są już stacje, które sprzedają benzynę 95 i olej napędowy nie tylko po 5,99 zł, ale za ponad 6 zł - dokładnie po 6,06 zł za litr! Na dowód mamy zdjęcie... Gaz LPG kosztuje tam 3,14 zł.

Stacja paliw - ceny z 14 października 2021 roku / Tomasz Sewastianowicz

Benzyna 95 najdroższa na Podlasiu, gaz LPG na Podkarpaciu i w Małopolsce

Z raportu e-petrol.pl wynika, że na paliwowej mapie Polski wyróżnia się Wielkopolska - tam tankowanie jest najtańsze. Benzyna 95 kosztuje tam 5,83 (ta sama cena Pb95 obowiązuje w województwie łódzkim). Benzyna 98 to 6,03 zł/l. Diesel i gaz LPG to odpowiednio: 5,84 zł/l i 3,05 zł/l.

Benzyna Pb95 jest najdroższa na Podlasiu i w województwie kujawsko pomorskim - tam litr kosztuje przeciętnie 5,90 zł/l.

Również na Podlasiu i na Opolszczyźnie najwięcej płaci się za zakup litra Pb98 - 6,14 zł.

W województwie podlaskim najdroższy jest też diesel - w tej części Polski kosztuje średnio po 5,93 zł/l.

Gaz LPG ze średnią ceną równą 3,14 zł/l kosztuje najwięcej na Podkarpaciu i w Małopolsce.

Stacja paliw / Tomasz Sewastianowicz

Na stacjach paliw drogo aż do wiosny

Rafał Zywert z Biura Maklerskiego Reflex wskazał wcześniej, że ceny diesla na stacjach są windowane przez wzrost cen ropy naftowej i obawy o podaż paliw opałowych. Już teraz olej napędowy w Polsce kosztuje średnio 5,83 zł/l i podrożał w ciągu tygodnia o 10 gr/l.

Średnie detaliczne ceny gazu LPG wzrosły w ciągu mijającego tygodnia o 12 gr/l do poziomu 3,08 zł/l. Litr benzyny Pb95 kosztuje aktualnie 5,85 zł/l, czyli 2 gr/l więcej niż przed tygodniem.

Zywert wskazał, że w ujęciu nominalnym rekordowe ceny benzyny w Polsce obserwowaliśmy dotychczas w połowie września 2012 roku. Średnia cena benzyny Pb95 kształtowała się wówczas na poziomie 5,88 zł/l.

Stacja paliw / Tomasz Sewastianowicz

– W przypadku diesla i autogazu w ujęciu nominalnym przebiliśmy aktualnie historyczne maksima. W połowie styczniu 2012 roku średnia cena oleju napędowego w Polsce wynosiła 5,81 zł/l, autogazu natomiast 2,86 zł/l i były to rekordy cenowe aż do tej pory – zauważył.

– W ostatnim tygodniu hurtowe ceny benzyn i diesla wzrosły odpowiednio 8 gr/l netto i 11 gr/l netto. Bardzo prawdopodobne więc, że średni poziom cen benzyny Pb95 i diesla wzrośnie przynajmniej do 5,89 zł/l. Olej napędowy na stacjach paliw może być już wkrótce droższy niż benzyna Pb95 i taka relacja cen utrzyma się aż do wiosny, szczególnie jeśli tegoroczna zima na półkuli północnej okaże się mroźna – ocenił Zywert z BM Reflex.

Tankowanie gazu LPG / Opel