Ceny paliw szybują i jeśli ktoś myśli, że drożej nie będzie, to mocno się zdziwi. – Jako pierwszy nowe historyczne maksima cenowe powinien ustanowić autogaz, ale benzyna i diesel nie zostają daleko w tyle. Coraz droższa ropa naftowa i słabnąca w relacji do dolara złotówka jasno wskazują kierunek zmian cen na stacjach paliw w Polsce – informują w najnowszym raporcie analitycy e-petrol.pl.

Reklama

W ocenie ekspertów tegoroczny wrzesień będzie się źle kojarzył kierowcom, bo koszty tankowania rosły w nim z tygodnia na tydzień. A końcówka miesiąca przyniosła wyraźny wzrost detalicznych cen oleju napędowego i autogazu.

Gaz LPG rekordowo drogi - ceny jeszcze poszybują

Diesel podrożał o 8 groszy o jego średnia cena to 5,69 zł/l.

Gaz LPG kosztuje 6 groszy więcej, a tankownie kosztuje 2,87 zł/l - to wyrównany historyczny rekord z początku 2012 r.

Reklama

Drożeje też benzyna - w tym tygodniu jej średnia ogólnopolska cena po wzroście o 2 grosze znalazła się na poziomie 5,84 zł/l.

Także nadchodzący tydzień nie zapowiada się optymistycznie. e-petrol.pl na początek października zakłada dalsze podwyżki na stacjach i następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw:

Reklama

- benzyna 95 - 5,80-5,92 zł/l;

- diesel - 5,69-5,80 zł/l;

- gaz LPG - 2,89-2,96 zł/l.

Ceny paliwa coraz bliżej 6 zł

Z kolei analitycy z biura Reflex wskazują, że za nami kolejny już tydzień podwyżek, co najwyraźniej odczuli kierowcy tankujący diesla i gaz LPG. Te drożały średnio o 9 i 11 groszy na litrze. Na pierwszych stacjach ceny oleju napędowego są równe lub wyższe od cen benzyny bezołowiowej 95.

Średnie ceny paliw kształtują się obecnie na poziome odpowiednio dla:

  • benzyny bezołowiowej 95 - 5,83 zł/l (+3 gr/l);
  •  bezołowiowej 98 – 6,00 zł/l (+1 gr/l);
  • oleju napędowego - 5,73 zł/l (+9 gr/l);
  • gazu LPG - 2,96 zł/l (+11 gr/l).

– Nie unikniemy w najbliższym czasie dalszych zmian cen paliw na stacjach w górę. O ile na dużej części stacji sprzedaje się paliwo z nowych i droższych dostaw, to na część stacji nowe dostawy dopiero trafią i tu niestety możemy zaobserwować skokowy nawet kilkunastogroszowy wzrost cen paliw. Średnio w przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach mogą wzrosnąć od 5 do 10 groszy na litrze – skwitowali eksperci biura Reflex.

Stacja paliw / shutterstock