OC samochodu – co to jest?

Komunikacyjne OC to ubezpieczenie, które chroni nie tylko sprawcę szkody. Dzięki niemu poszkodowany otrzyma świadczenia i wypłatę środków od ubezpieczyciela. Nie musi dochodzić odpowiedzialności sprawcy przed sądem. Najczęściej szybko otrzyma odszkodowanie. OC może pokryć m.in. koszt holowania pojazdu, auta zastępczego czy pomocy lekarza.

Reklama

Ile kosztuje OC?

Cena zależy od wielu czynników. Nie ma stałej składki. Jeśli chce się wiedzieć, ile zapłacisz za OC samochodu, warto skorzystać z kalkulatora na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego. Wystarczy, że poda się wymagane dane, by dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu.

Reklama

Co ma wpływ na cenę OC?

Oto wybrane czynniki, które wpływają na cenę za ochronę:

  • Wiek prowadzącego pojazd – wyższą składkę płacą młodzi kierowcy. Najczęściej zalicza się do nich osoby do 26. roku życia, ponieważ ubezpieczyciele biorą pod uwagę statystyki wypadków i kolizji. Jak informuje Komenda Główna Policji, w 2021 roku najgorszy wynik w przeliczeniu na 10 tys. osób uzyskali kierowcy w wieku od 18 do 24 lat. 
  • Czas posiadania prawa jazdy – kierowcy, którzy niedawno uzyskali uprawnienia, muszą się liczyć z wyższą ceną za OC. Najczęściej zwyżką objęci są prowadzący pojazdy, którzy mają prawo jazdy krócej niż 2 lata.
  • Historia ochrony ubezpieczeniowej – więcej za OC płacą posiadacze aut, którzy w ostatnich latach spowodowali szkody naprawiane z polisy. Bezszkodowość często wiąże się z niższą składką na ubezpieczenie. 
  • Stan cywilny – statystycznie kierowcy, którzy założyli rodzinę i podróżują z małymi dziećmi, powodują mniej szkód niż single. Z tego powodu osoby w związku małżeńskim mogą otrzymać ubezpieczenie w korzystniejszej cenie.
  • Miejsce użytkowania auta – jazda w dużym mieście wiąże się z większym ryzykiem wypadków i kolizji niż w małej miejscowości. Przekłada się na wysokość składki na OC.
Reklama

To tylko wybrane kryteria, które biorą pod uwagę ubezpieczyciele. Jest ich więcej, a każde towarzystwo samo ustala ważność każdego z nich.

Jak sprawdzić, czy masz aktualne ubezpieczenie samochodu?

Trzeba sprawdzić, czy posiada się dokument potwierdzający, że zawarto umowę ubezpieczenia. Często kierowcy mają je tam, gdzie dowód rejestracyjny auta, mimo, że nie ma obecnie obowiązku wożenia go ze sobą. Data ważności ubezpieczenia jest też na kopii dokumentu.

Jeśli nie udało się znaleźć polisy, można sprawdzić aktualność ubezpieczenia OC pojazdu na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (ufg.pl). Z menu na górze strony należy wybrać opcję „Baza OC i AC”, a następnie „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”. Do sprawdzenia OC potrzebny jest numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu.

Warto skorzystać z tego narzędzia wtedy, gdy jest się poszkodowanym w wypadku lub kolizji i chce się sprawdzić, czy sprawca zdarzenia ma ważną polisę OC.

W bazie UFG znajduje się znacznie więcej danych. Można sprawdzić historię przebiegu ubezpieczeń AC i OC – przeczytać o ewentualnych szkodach i wypłaconych odszkodowaniach z tych polis. UFG udostępnia historię przebiegu ubezpieczeń komunikacyjnych od 2004 roku w przypadku OC i od 2006 roku, jeśli chodzi o AC.

Co się wydarzy, jeśli nie ma się ważnego OC?

Wystarczy jeden dzień przerwy w ochronie, aby Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny mógł nałożyć karę za brak aktualnej polisy. W 2022 roku każdy, kto posiada samochód osobowy i nie ma ubezpieczenia od więcej niż 14 dni, zapłaci 6020 zł kary. Brak OC wiązać się może z jeszcze kosztowniejszą konsekwencją. Jeśli spowoduje się szkodę, to UFG wypłaci odszkodowanie, ale następnie zgłosi się do sprawcy po te środki w ramach regresu (żądanie od sprawcy zwrotu odszkodowania wypłaconego poszkodowanym).

OC samochodu jest obowiązkowe i nie należy rezygnować z tej ochrony. Po pierwsze, dzięki niej ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za szkody spowodowane przez ubezpieczonego kierowcę, dzięki czemu można uniknąć wysokich kosztów. Po drugie, kary za brak OC są dziś nakładane niezależnie od kontroli drogowej, a ich wysokość potrafi być dotkliwa.