Pierwsza tura ferii potrwa od 19 stycznia - 1 lutego. Dzieci z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego ruszą na odpoczynek od szkoły. Część z nich pojedzie z rodzicami samochodem.

"Fotelik to obowiązek! Nigdy, nawet na krótkich, doskonale znanych trasach, nie wolno przewozić malucha nieprzypiętego lub na kolanach. Mówiąc dosadnie - wożenie dzieci bez fotelików jest karygodne - przecież lepiej mieć dziecko marudzące, ale żywe. Jadąc z małym pasażerem, samochód prowadzimy płynnie, cały czas myśląc do przodu" - radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Kobiety w ciąży? "Zdecydowanie z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Górna część pasa musi przebiegać środkiem, między piersiami. Na ramieniu powinien leżeć płasko. Dolna część pasa przechodzi jak najniżej, czyli pod wystającym brzuchem - tak by pasażerka nie wysunęła się spod pasa przy ostrym hamowaniu (kolizji). Kierowca przewożący kobietę w ciąży powinien zrobić wszystko dla jej bezpieczeństwa - jechać ostrożnie, dosłownie jak z jajkiem. Dla dobra własnego i dziecka, tak samo powinna zachowywać się sama ciężarna za kierownicą. Lekkomyślne zachowanie jest niedopuszczalne." - mówi dziennikowi.pl Weseli.

Wracamy do najmłodszych… Bobas w wieku do 12 miesięcy, o wadze do 13 kg, musi podróżować w odpowiednim nosidełku tyłem do kierunku jazdy. Malca trzeba przypiąć starannie w domu. Dopiero wtedy wstawiamy fotelik do samochodu.

Wszystkie dzieci w wieku do 12 lat, których wzrost nie przekracza 150 cm, muszą jeździć w fotelikach lub na poduszkach podwyższających. Jeśli mały pasażer protestuje przy zapinaniu, zawsze można powiedzieć, że w podobnych pasach, i to jeszcze ciaśniej zaciągniętych, jeździ Robert Kubica lub po prostu kierowcy wyścigowi.

Uwaga! Nie wolno przewozić dziecka w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, kiedy poduszka powietrzna pasażera nie jest odłączona.

Najbezpieczniej jest z tyłu na środku kanapy - jeśli jest tam trzypunktowy pas bezpieczeństwa. Kiedy przewozisz starsze dziecko zapięte pasem samochodowym, ten nie może przechodzić przez szyję i brzuch - rozwiązaniem problemu jest podstawka. W żadnym wypadku pasy nie mogą być luźne ani poplątane.

Poza tym przydadzą się ulubione zabawki (tylko miękkie), zestaw piosenek czy opowieści w głowie i w drogę!

Co z autobusami wycieczkowymi? Te skontroluje policja. Wystarczy, że opiekun czy organizator wycieczki dzień przed podróżą zadzwoni na komendę i poda godzinę oraz miejsce odjazdu. Na pewno pojawi się radiowóz i czujnemu oku policjantów nic nie ujdzie. Co będą sprawdzać? Stan techniczny autokaru, wyposażenie (gaśnice, apteczki), dokumenty i trzeźwość kierowcy.

Miejsca kontroli autokarów:

Dolnośląskie:

- Wrocław, w godz. 6.00-9.00 - ul. Ślężna przy wzgórzu Andersa.

- Jelenia Góra, w godz. 8.00-14.00 - ul. J. Pawła II przy dworcu PKS.

- Legnica w godz. 6.00-10.00 - skrzyżowanie ulic Głogowskiej i Piastowskiej (przy Zamku) oraz ul. Domejki przy MPK.

Pozostałe jednostki po telefonicznym zgłoszeniu.

W Warszawie policja będzie kontrolować razem z Inspekcją Transportu Drogowego (od 6.00 do 9.30). Punkty kontroli zaplanowano przy ul. Łazienkowskiej przed Torwarem oraz ul. Kijowskiej przed Dworcem Wschodnim PKP.

W Płocku kontrole zaplanowano 17 i 18 stycznia od godz. 6.00. Miejsca: pl. Nowy Rynek i parking przy zoo.

Reszta województwa mazowieckiego oraz opolskie i zachodniopomorskie to kontrole na telefon.

Kalendarz tegorocznych ferii:

19 stycznia - 1 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;

26 stycznia - 8 lutego: podlaskie, łódzkie, śląskie;

2-15 lutego: lubelskie, podkarpackie, pomorskie, warmińsko-mazurskie;

16 lutego - 1 marca: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.