Włochy to bardzo ważny rynek dla światowych producentów, dlatego w stolicy regionu Emilia-Romania nowości prezentują najważniejsze marki samochodowe. Oto kilka ważniejszych odsłon, które za chwilę pojawią się na drogach i... torach wyścigowych.

Hitem imprezy jest bezdyskusyjnie najnowsza mazda 3. W sprzedaży auto pojawi się dopiero w połowie 2009 roku. Do wyboru dostaniemy dwa silniki benzynowe (1.6/105 KM i 2.0/150 KM) lub turbodiesle - 1.6/109 KM albo nowy motor 2.2 w dwóch wariantach mocy 150 KM i 185 KM.

>>>Hej! Jeszcze więcej Mazdy

Opel chwali się zafirą z silnikiem 1.6 turbo na gaz ziemny CNG. 150 KM rozpędza vana do 200 km/h. Na przejechanie 100 km potrzebuje średnio ledwie 5,3 kg gazu. Z wydechu ulatuje 144 g dwutlenku węgla na kilometr. Sprzedaż turbogazowej zafiry ruszy już w styczniu 2009 r.

Volkswagen odsłonił odświeżonego golfa plus. Samochód upodobnił się delikatnie do najnowszej, szóstej generacji "normalnego" golfa. Większe zmiany są pod skórą - turbodiesle plusa mają już wtrysk paliwa common rail, dzięki czemu pracują mniej szorstko. Moc - 90 lub 140 KM. Zwykłe automaty zastąpią dwusprzęgłowe przekładnie DSG - 6- lub 7-biegowe. Do kupienia od wiosny 2009 roku.

Gwiazdą Chevroleta jest wyścigowy cruze. Samochód zastąpi waleczne lacetti, którym zespół Chevroleta rywalizuje w serialu WTCC od 2005 roku. Chrzest bojowy zaplanowano na pierwszy wyścig serii WTCC w 2009 roku (8 marca). Miejscem akcji będzie brazylijska Kurytyba. Łącznie zespół Chevroleta czeka 12 rund na całym świecie. Błękitne wyścigówki zobaczymy na torach Ameryki Południowej, Afryki, Europy i na Dalekim Wschodzie.

>>>Chevrolet z innej bajki!

Poza "normalnymi" samochodami można podziwiać auta z marzeń - przecież Włochy to legendarna Alfa Romeo, Ferrari, Maserati i Lamborghini. Są także rajdówki i inne cuda. Tegoroczna wystawa jest 33. edycją i potrwa do 14 grudnia. Nuda wykluczona...