Trasy w Irlandii - zdaniem większości zawodników - będą bardzo trudne technicznie i szybkie. "Pojedziemy wąskimi, szutrowymi drogami, które w wielu miejscach są pokryte błotem. Na niektórych porannych i wieczornych odcinkach specjalnych można się także spodziewać lodu. Trzeba będzie bardzo uważać, aby nie wypaść z drogi" - przyznał po zapoznaniu z trasą wicemistrz świata z 2008 roku Fin Miko Hirvonen, którego bronią jest ford focus WRC.

W tegorocznym serialu nie wystartują dwa zespoły fabryczne - Suzuki i Subaru. Oba teamy pod koniec 2008 roku wycofały się z mistrzostw świata z powodów finansowych.

Reklama

Oesów Irlandii nie zazna były już fabryczny kierowca Subaru World Rally Team, mistrz świata z 2003 roku Norweg Petter Solberg. Kierowca ten dotychczas nie podpisał kontraktu na starty w 2009 roku z żadnym nowym zespołem.

W Irlandii za kierownicą Citroena C4 WRC zadebiutuje Australijczyk Chris Atkinson, który przez ostatnie cztery lata był zawodnikiem Subaru. Od uzyskanego wyniku będzie zależała jego sportowa przyszłość, gdyż na razie Atkinson podpisał kontrakt tylko na jeden start w barwach Citroen Junior Rally Team.

Pirelli, jedyny dostawca opon dla zespołów fabrycznych, przygotowało na Rajd Irlandii dwa typy ogumienia. Przepisy pozwalają na stosowanie tylko jednego wzoru bieżnika podczas rajdu, jednak w Irlandii postanowiono odstąpić od tej reguły ze względu na możliwość pojawienia się na trasie śniegu i lodu. Asfaltowe Pirelli PZero będą dostępne w wersji wykonanej z miękkiej mieszanki, a w przypadku opadów śniegu, lub zalegającego na trasie lodu, kierowcy mogą wybrać opony Pirelli Sottozero "Monte Carlo".

Każdemu kierowcy przydzielono po 42 opony PZero, z których maksymalnie 16 można wymienić na Sottozero. Zespołom nie wolno dodatkowo nacinać opon, a każdy samochód może przewozić dwa koła zapasowe.

Kierowcy mają do przejechania 19 odcinków specjalnych. Trasa eliminacji mierzy ponad 1400 km. OS-y wytyczono w górach w rejonie kompleksu jezior Fermanagh. Część przebiegać będzie przez terytorium Irlandii Północnej.

Uroczysty start odbędzie się w czwartek 29 stycznia wieczorem na zamku Enniskillen. Pierwsza załoga na mecie w miejscowości Donegal spodziewana jest w niedzielę 1 lutego około godziny 15.30. Emocji i adrenaliny nie zabraknie.

Klasyfikacja końcowa rajdowych MŚ w 2008 roku:

1. Sebastien Loeb (Francja) - 122 pkt

2. Mikko Hirvonen (Finlandia) - 103

3. Dani Sordo (Hiszpania) - 65

4. Jari-Matti Latvala (Finlandia) - 58

5. Chris Atkinson (Australia) - 50

6. Petter Solberg (Norwegia) - 46

7. Francis Duval (Belgia) - 25

8. Henning Solberg (Norwegia) - 22

9. Giggi Galli (Włochy) - 17

10. Mattew Wilson (Wielka Brytania) - 15

Klasyfikacja producentów 2008:

1. Citroen - 191

2. Ford - 173

3. Subaru - 98

4. Stobart-Ford - 67

5. Suzuki - 34

6. Munchi's-Ford - 22