Inne
Reklama

Razem ze zmianą barw, francuski zespół zmieni nazwę z Citroen Sport na Citroen Racing. Kierowcy Sebastien Loeb i Daniel Elena ruszą do rywalizacji na cypryjskich oesach za kierownicą rajdowych C4 w nowym malowaniu.

Zdaniem Loeba zapowiada się ciężki rajd. Odcinki specjalne pierwszego dnia mają asfaltową nawierzchnię, ale pobocza są szutrowe. Po przejeździe kilku załóg nawierzchnia będzie pokryta kamieniami, a to sprawi, że znacznie wzrośnie ryzyko przebicia opony. Dwa następne etapy wyznaczono po trasach szutrowych.

"Będziemy bardzo musieli uważać na opony, żeby uniknąć ich przebicia. Pierwszy dzień jazdy po asfalcie będzie trudny, gdyż teoretycznie nie będzie sensu objąć prowadzenia w rajdzie, aby następnego dnia, jadąc jako pierwszy, nie czyścić drogi konkurencji. My jednak nie możemy pojechać taktycznie tak, aby nie prowadzić po pierwszym dniu. Z tego widać, że już na początku rajdu trzeba wypracować sobie tak dużą przewagę, aby rywale nie byli nas w stanie dogonić na szutrze, gdy - być może - będziemy jechali trochę wolniej" - powiedział po zapoznaniu się z trasą Loeb.

Rajd Cypru jako trzecia tegoroczna eliminacja mistrzostw świata wraca do kalendarza po trzyletniej przerwie. W 2006 roku w imprezie triumfował późniejszy mistrz świata Francuz Sebastien Loeb (Citroen Xsara WRC), drugie miejsce zajął Fin Marcus Groenholm (Ford Focus WRC), podium zamknął jego rodak Mikko Hirvonen (Ford Focus WRC).

Od piątku (13 marca) do niedzieli (15 marca) kierowcy zmierzą się na 14. odcinkach specjalnych o łącznej długości ponad 330 km. Cała trasa rajdu liczy niemal 1200 km.

Na liście zgłoszeń są 34. załogi, w tym trzy, które zgłosiły się do drugiej rundy JWRC. Rywalami Michała Kościuszki będą Niemiec Aaron Burkart (Suzuki Swift S1600) i Czech Martin Prokop (Citroen C2 S1600).

Walkę o czołowe lokaty zapowiada na Cyprze Norweg Petter Solberg, który będzie miał w swoim samochodzie - Citroen Xsara WRC z 2006 roku - nowy silnik i zawieszenie. "To będzie ważny sprawdzian. Jeżeli z nowym silnikiem nie będę mógł nawiązać walki ze światową czołówką, to kto wie, czy nie trzeba będzie szukać na kolejne starty nowocześniejszego auta" - przyznał mistrz świata z 2003 roku.

Klasyfikacja MŚ (po 2 z 12 rajdów):

1. Sebastien Loeb (Francja) - 20 pkt.

2. Mikko Hirvonen (Finlandia) - 14

3. Dani Sordo (Hiszpania) - 12

4. Henning Solberg (Norwegia) - 10

5. Jari-Matti Latvala (Finlandia) - 6

6. Chris Atkinson (Australia) - 4

Matthew Wilson (W. Brytania) - 4

Reklama