Choć w ostatnich latach można zauważyć spadek ilości wypadków spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu, to nadal jest to ich główna przyczyna.
"Powodów, dla których kierowcy jeżdżą zbyt szybko jest wiele. Może być to związane z pośpiechem, przecenianiem własnych możliwości, jednak często jest to wynik nieodczuwania faktycznej prędkości, z jaką porusza się nasze auto. Dlatego kierowcy powinni regularnie zerkać na prędkościomierz w celu kontroli szybkości" - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
Zmęczenie zmniejsza koncentrację i wydłuża czas potrzebny na reakcję, a to przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy.
"Absolutną koniecznością są postoje, które należy robić co 2-3 godziny. Wakacje to czas dalekich podróży po Polsce czy zagranicę, dlatego podczas długiej jazdy w pojeździe powinno być przynajmniej dwóch kierowców. Jeśli nie ma nikogo, kto mógłby nas zmienić za kierownicą, warto pomyśleć o takim rozplanowaniu trasy, abyśmy mieli czas na długi odpoczynek lub nocleg" - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Przed planowaną podróżą kierowca powinien dobrze wypocząć, a godziny jazdy najlepiej dostosować do swojego rytmu dnia, unikając pór, kiedy najczęściej odczuwamy senność. Dodatkowo warto pamiętać, że niewskazane jest spożywanie obfitych posiłków, gdyż wzmagają one uczucie senności.
Bardzo duża liczba robót drogowych prowadzonych obecnie w Polsce sprawia, że nawet na dobrze znanych trasach powinniśmy spodziewać się zmian w organizacji ruchu.
"Na znaki drogowe trzeba zawsze patrzeć, jazda na pamięć jest niedopuszczalna. Nawet korzystając z nawigacji satelitarnej kierowca nie jest zwolniony z obowiązku sprawdzania zgodności podpowiedzi systemu GPS z faktycznym oznakowaniem drogi. Może się bowiem okazać, że sugerowany manewr jest niezgodny z przepisami" - tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Podczas jazdy unikać należy korzystania z telefonów komórkowych, do koniecznego minimum należy ograniczyć czynności takie jak regulowanie radia czy nawigacji, aby nie odrywać wzroku od drogi, a rąk od kierownicy - najlepiej o pomoc poprosić pasażera. Prowadząc nie należy też spożywać posiłków. Ważną kwestią jest zachowanie pasażerów - nie powinni oni dekoncentrować kierowcy poprzez angażowanie go w absorbującą rozmowę czy pokazywać mu np. zdjęć lub budynków. Jeśli jedziemy z dziećmi, warto zadbać o to, aby miały się czym zająć w podroży. Jeśli kierowca chce kontrolować co dzieje się na tylnym siedzeniu, można zainstalować dodatkowe lusterko wsteczne skierowane na małych pasażerów.
Przed podróżą należy upewnić się, że samochód jest sprawny.
"Poza oczywistą kwestią bezpieczeństwa, wykonanie napraw przed wyjazdem na wakacje ma też względy ekonomiczne. Nawet drobna, stosunkowo niegroźna awaria może doprowadzić w końcu do unieruchomienia pojazdu. Holowanie i naprawa mogą nas dużo kosztować, dlatego o wszelakie naprawy warto zadbać wcześniej" - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Nie zapominajmy o tak podstawowych rzeczach jak: stan opon, poziom oleju, sprawność świateł i wycieraczek oraz ilość odpowiedniego płynu do spryskiwaczy.
Jeśli planujemy zagraniczną podróż, przed wyjazdem należy zapoznać się z przepisami panującymi w krajach, przez które będziemy przejeżdżać.
"Niewiedza nie zwalnia kierowców z odpowiedzialności za złamanie przepisów drogowych i może powodować zagrożenie. Pamiętajmy, że występują różnice graficzne w znakach drogowych, różne mogą być ograniczenia prędkości oraz wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu" - podpowiadają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.