Dane te podano przy okazji seminarium w MSWiA dotyczącego bezpieczeństwa na drogach.

Reklama

Budżet projektu "Budujemy Miasteczka Ruchu Drogowego" to 10 mln zł, z czego 8,5 mln to fundusze unijne - podano. W ocenie MSWiA miasteczka mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa oraz promować bezpieczne zachowania na drogach.

Dyrektor Departamentu Analiz i Nadzoru MSWiA Jacek Zalewski powiedział PAP, że w miasteczkach będą odbywały się szkolenia, kursy teoretyczne z zakresu bezpieczeństwa ruchu, a także egzaminy na kartę rowerową czy motorowerową dla dzieci i młodzieży. Umowy na organizację miasteczek ministerstwo będzie podpisywało z wojewodami. "Mają one powstać tam, gdzie są najbardziej potrzebne" - zaznaczył.

Zalewski podkreślił, że Polska należy do krajów UE, w którym odnotowywana jest jedna z największych liczba wypadków drogowych, a także największa liczba ofiar śmiertelnych wypadków. "W zasadzie w liczbach bezwzględnych jesteśmy tutaj na pierwszym miejscu w Europie" - dodał.

Podkreślił także, że zapotrzebowanie szkół, rodziców na wykłady dla dzieci z udziałem policjantów jest bardzo duże. "Rower jest coraz bardziej popularnym środkiem transportu - rodzicom zależy na tym, by ich pociechy w sposób bezpieczny potrafiły się poruszać" - zaznaczył. Dodał, że w miasteczku ruchu drogowego dzieci i młodzież będą mogły nauczyć się właściwego zachowania na drodze, uczyć znaków drogowych, czy jak przechodzić przez jezdnię.

Projekt "Budujemy Miasteczka Ruchu Drogowego" jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Podczas seminarium podsumowującego działania w obszarze ruchu drogowego w 2010 r. MSWiA podało, że w ciągu ostatnich trzech lat dofinansowało modernizację miasteczek ruchu drogowego w ramach programu "Razem bezpieczniej". Dofinansowanie otrzymało dziewięć samorządów, a 18 samorządów rowery jako doposażenie już działających miasteczek.