Jak złodzieje kradną samochody w Polsce? Oto sztuczki i metody ze świata przestępców
1 Technika "na stłuczkę" - złodzieje wykorzystują fakt, że w takiej sytuacji najczęściej wychodzimy z samochodu nie wyjmując kluczyków. "Parking pod marketem. Na filmie z monitoringu widać pojazd wjeżdżający na plac, z którego wysiada pasażer i przechadza się obserwując parking. Samochód przejeżdża nieco dalej i zatrzymuje się na miejscu parkingowym. Następnie widać jak nasza poszkodowana wsiada do swojego pojazdu" - opisuje w rozmowie z portalem dziennik.pl Marcin Jaworski, rzecznik prasowy TUiR Warta. "W tym momencie zaparkowany wcześniej pojazd w trakcie manewru cofania uderza w ten samochód po czym wolno się oddala. Kobieta (red. ofiara) wychodzi z samochodu i podąża za oddalającym się pojazdem sprawcy stłuczki, w tym czasie do jej samochodu wchodzi drugi z mężczyzn, który wcześniej wysiadł z samochodu i obserwował parking. Obydwa pojazdy równocześnie z impetem wyjeżdżają z parkingu." - opisuje Jaworski.
Shutterstock
2 "Współpracujemy z policją przy okazji prób wyłudzeń z ubezpieczeń AC, które polegają na zgłaszaniu fikcyjnych kradzieży. Takie podejrzane przypadki, to kradzieże dokonywane po wyjeździe ubezpieczonego za granicę, ale do miejscowości przygranicznych np. w Czechach czy Niemczech. W ten sposób sprawcy chcą wykorzystać fakt, że współpraca z zagranicznymi podmiotami jest trudniejsza niż z polską policją" - mówi dziennik.pl Marcin Jaworski, rzecznik prasowy TUiR Warta.
Shutterstock
3 "Cały czas mamy przykłady niefrasobliwości posiadaczy samochodów, którzy nie dbają o to, gdzie zostawiają kluczyki" - mówi dziennik.pl Marcin Jaworski, rzecznik prasowy TUiR Warta. "Dysponujemy nagraniem z monitoringu z Wigilii dla emerytów i rencistów w starostwie. Poszkodowany z żoną udał się na przyjęcie, zostawił kluczyki w kieszeni kurtki, na wieszaku przy wejściu. Za nim weszło dwóch mężczyzn obserwujących go. Odczekują chwilę i odpowiednim momencie, wyciągają z kurtki poszkodowanego kluczyki i wychodzą, a następnie kradną pojazd." - opisuje Jaworski. Warto przy tej okazji zastanowić się, czy tak beztrosko zostawilibyśmy w kieszeni płaszcza czy kurtki na wieszaku np. 20-30 tys. zł...
Shutterstock
4 O co chodzi ? Parkujesz przodem. Wracasz do samochodu, uruchamiasz silnik, zaczynasz cofać aby wyjechać z miejsca parkingowego, oglądasz się do tyłu i widzisz kartkę na szybie przesłaniającą widok. Zatrzymujesz się i wysiadasz, żeby ją usunąć. Gdy zbliżasz się do tyłu samochodu złodziej wyskakuje znikąd, wsiada do auta i odjeżdża, potrącając cię przy tym.
policja.pl
5 "W 2012 i 2013 mieliśmy serię zuchwałych kradzieży kluczyków z kieszeni poszkodowanych w różnych okolicznościach, przeważnie w zatłoczonych miejscach publicznych (np. w kościele, markecie, w przychodni lekarskiej)" - mówi Marcin Jaworski, rzecznik prasowy TUiR Warta. Okazuje się, że firmy ubezpieczeniowe wciąż notują zgłoszenia w których kradzież wynikała z nieuwagi czy odpowiedniego zabezpieczeniu pojazdu np. gdy kierowca/właściciel zostawia samochód na terenie posesji z kluczykami i dowodem rejestracyjnym w środku - tu okazja czyni złodzieja.
Shutterstock
6 Z danych firmy Ergo Hestia wynika, że nastąpił wzrost liczby kradzieży "na śpiocha" - złodzieje usypiają domowników gazem, a następnie kradną pojazd wraz z dokumentami i kluczykami.
Shutterstock
7 Na czym polega kradzież na butelkę? Pod tylne nadkole złodziej wkładał butelkę z cieczą. Gdy kierowca ruszał, słyszał tarcie i hałas. Zatrzymywał samochód by sprawdzić co się dzieje. Wtedy złodziej wskakiwał za kierownicę i odjeżdżał.
Shutterstock
8 Samochód zamykany za pomocą pilota? Przestępcy potrafią blokować zamykanie aut właśnie… pilotem. Kiedy kierowca myśli, że zamknął swoje cztery kółka i odchodzi np. na zakupy, a wówczas złodziej bez problemu wsiada na jego miejsce - w końcu auto nie zostało zamknięte. Na czym polega złodziejska sztuczka? Otóż przy zdalnym zamykaniu samochodu po naciśnięciu guzika na pilocie wysyłany jest z niego sygnał (kodowany indywidualnie dla każdego auta). Rabuś ma w ręku urządzenie, które zagłusza nie tyle sygnał z pilota, co system odpowiedzialny za działanie centralnego zamka. Zagłuszacze działają zazwyczaj w odległości do 20 m.
Shutterstock
9 Na czym polega metoda na kupca? Przestępca, podszywając się pod osobę zainteresowaną zakupem samochodu, prosi o możliwość jazdy próbnej jako zastaw oferuje własny samochód. W efekcie fałszywy kupiec odjeżdża wraz z dokumentami wozu, a pozostawiony jako zabezpieczenie samochód okazuje się dopiero co skradziony.
Inne / Axel Wierdemann
10 Wyłamane zamki. Mundurowi po jednej z akcji zatrzymali samochód, którym poruszali się złodzieje. Funkcjonariusze znaleźli w nim komputerowe moduły (metoda polega na wymianie modułu sterującego pracą silnika) i inne akcesoria służące do kradzieży pojazdów. Jak się potem okazało auto, które wcześniej mężczyźni próbowali ukraść, miało uszkodzoną wkładkę zamka drzwi, na podłodze leżały rękawiczki, a w stacyjce tkwił "łamak"
Shutterstock
11 W połowie sierpnia było głośno o sprawie złodzieja, który ze stacji paliw na autostradzie A1 ukradł subaru z dzieckiem w środku. Kierowca tego auta zatankował samochód i poszedł płacić na paliwo - kluczyki zostały w stacyjce.
policja.pl
12 Jak złodzieje kradną metodą "na kolec"? Przestępcy najczęściej działają na parkingach przy centrach handlowych. Najpierw przebijają koło upatrzonego auta, później wykorzystują nieuwagę kierowcy i kradną wartościowe rzeczy, w tym także zakupy.
Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję