Kiedy rejestracja auta bez wychodzenia z domu?

Rejestracja samochodów przez internet - taka zmiana byłaby prawdziwą rewolucją dla kierowców, którzy mogą zdalnie zgłosić sprzedaż lub nabycie auta, ale kluczowe formalności towarzyszące zakupowi nowego samochodu wciąż wymagają od nich wyjścia z domu. Choć teraz możliwość zdalnej rejestracji jest możliwa w przypadku salonów samochodowych spełniających określone wymagania, CEPiK ma plany dotyczące otwarcia takiej możliwości dla innych podmiotów, w tym osób prywatnych.

Planami dotyczącymi zmian podzielił się Tomasz Kęsicki, dyrektor departamentu CEPiK w Centralnym Ośrodku Informatyki. Podczas konferencji e-leasing Day, zorganizowanej przez Związek Polskiego Leasingu zdradził również, ile poczekamy na wdrożenie planowanych rozwiązań.

Reklama

Rejestracja auta bez wizyty w urzędzie. Podano datę

Obecne rozwiązania dają już możliwość zarejestrowania samochodu przez internet. Korzystać z tego mogą dealerzy posiadający firmowe konto w ePUAP, podpis zaufany osobisty lub kwalifikowany i stosowne upoważnienie od klienta - nabywcy samochodu. Procedura ma być jednak zmieniona w taki sposób, by więcej podmiotów mogło skorzystać z cyfrowych narzędzi.

Nowe tablice rejestracyjne / Tomasz Sewastianowicz
Reklama

Z e-rejestracji nie mogą obecnie korzystać firmy leasingowe i CFM, które mają największy udział w rynku jeśli chodzi o rejestracje nowych aut. Usługa nie jest dostępna także dla takich podmiotów, jak Carsmile oraz dla użytkowników prywatnych, którzy chcieliby dokonać rejestracji osobiście – skomentował Łukasz Domański, szef platformy Carsmile. Według danych IBRM Samar, firmy leasingowe i CFM miały w pierwszym kwartale ponad 50-proc. udział w rejestracjach nowych pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 t. Wprowadzenie e-rejestracji byłoby jednak ułatwieniem nie tylko dla firm. Beneficjentami rozwiązań, nad którymi pracuje podległa rządowi firma mają być również indywidualni kierowcy.

Znany jest nawet harmonogram prac, choć wskazane w nim perspektywy czasowe studzą entuzjazm. Na uruchomienie usługi poczekamy jeszcze ponad 2 lata, bowiem planowany start e-rejestracji po nowemu wyznaczono na koniec 2026 roku. Przedstawiciel CEPiK-u mówi o 30-miesięcznym okresie, który jest niezbędny, by nowa usługa mogła zacząć działać. Prace nad e-rejestracją zaplanowano bowiem dopiero w drugim etapie procesu digitalizacji usług związanych z motoryzacją. Priorytetem są obecnie elektroniczne prawa jazdy.

Rejestracja aut przez internet. Co z tablicami rejestracyjnymi?

Dla prywatnych użytkowników, możliwość rejestracji przez internet miałaby zostać zintegrowana z usługą mObywatel. Rozwiązanie dostępne z poziomu aplikacji lub portalu pozwalałoby szybko i wygodnie rejestrować oraz przerejestrowywać pojazdy. Z informacji, które przekazał przedstawiciel COI wynika, że użytkownik, który zarejestruje auto elektronicznie, będzie miał do wyboru dostawę tablic rejestracyjnych kurierem lub ich osobisty odbiór w urzędzie.

Dowód rejestracyjny, kluczyki, karta pojazdu / dziennik.pl / Maciej Lubczyński

Jaka kara za nieprzerejestrowanie auta?

Przykra konieczność wizyty w urzędzie sprawia, że niektórzy zgłaszają zakup samochodu, a następnie odwlekają wycieczkę do wydziału komunikacji, tymczasem prawo jest nieubłagane. Za spóźnienie przewidziana jest kara! 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji samochodów używanych. Zniknął obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu, a zamiast tego auto trzeba po prostu zarejestrować.

W przypadku zakupu auta na osobę prywatną obowiązuje 30-dniowy termin na rejestrację. Lepiej mają zawodowi handlarze. Im prawo daje 90 dni. Za uchylenie od obowiązku zarejestrowania auta używanego w określonym terminie grozi 500 zł kary. Stawka rośnie do 1000 zł jeśli osoba prywatna będzie zwlekać do 180 dni. Handlarze lub właściciele komisów za przekroczenie pierwszego terminu zapłacą 1000 zł kary, a przeciągnięcie rejestracji o ponad 180 dni będzie ich kosztować aż 2000 zł.

Niezmiennie, w zakresie obowiązków każdego kierowcy pozostaje także obowiązek zgłoszenia zbycia, czyli sprzedaży pojazdu. Na to również przewidziano 30 dni, a przekroczenie terminu może wiązać się z karą w wysokości 250 zł.

Tablice rejestracyjne / dziennik.pl