Policja podczas różnego rodzaju demonstracji czy starć z protestującymi lub kibicami ochrania szyby i wnętrze radiowozów specjalnymi kratami. Jednak wygląda na to, że już niebawem samochody mundurowych mogą pozbyć się metalowych zabezpieczeń.
Nowe rozwiązanie podczas międzynarodowych targów Polsecure 2023 w Kielcach pokazała niemiecka firma KRD. To poliwęglanowe szyby odporne na rozbicie, ostrzał czy atak koktajlami Mołotowa.
Policja wymieni szyby na pancerne? Radiowozy wytrzymają ostrzał
– Dzięki zastosowaniu technologii umożliwiającej produkcję szyb z tworzywa sztucznego bezpieczeństwo funkcjonariuszy będzie jeszcze większe. Za nami już pierwsze rozmowy z przedstawicielami polskiej policji, która poważnie podchodzi do tematu i chce pozbyć się krat zabezpieczających, zapewniając tym samym lepszą widoczność kierowcy – powiedział Krzysztof Gardas, inżynier firmy KRD, producenta szyb KASIGLAS.
Ekspert wskazał, że do niedawna plastikowe szyby, bez odpowiednich zezwoleń, wykorzystywane były tylko w tylnych częściach pojazdów. Jednak w 2017 roku szyby zdobyły niezbędne homologacje drogowe, stąd również szyba czołowa i boczne produkowane są w tej technologii i mogą być stosowane w samochodach.
Policja w Niemczech już stosuje specjalne szyby zamiast kart
– Oferowane przez nas szyby znajdują zastosowanie nie tylko w niemieckich pojazdach policyjnych. Współpracujemy z wieloma jednostkami na całym świecie. Najnowszym odbiorcą naszych szyb jest szwedzka policja – dodał Gardas.
Szyby radiowozów policji odporne na kamienie i koktajle Mołotowa (zobacz WIDEO)
Na dowód skuteczności tego rozwiązania podczas targów w Kielcach przeprowadzono inscenizację ataku demonstrantów, którzy za pomocą kija baseballowego, łomu i koktajlu Mołotowa zaatakowali radiowóz policyjny wyposażony w szyby KASIGLAS. Zajadłe próby rozbicia okien spełzły na niczym.
– Szyba jest także ognioodporna, co widać było podczas pokazu, kiedy przez kilka minut płomienie spowiły auto, jednak nie były w stanie zagrozić jej konstrukcji – wyjaśnił inżynier.
Tego rodzaju szyby wykorzystywane są nie tylko w policji, ale także w kilku innych sektorach. – Z powodzeniem sprawdzają się w maszynach rolniczych czy leśnych ścinających całe drzewa, zapewniając kierowcy maksymalną widoczność i bezpieczeństwo – podkreślił.
Kuloodporne szyby z tworzywa sztucznego
W podobnego typu bezpieczne szyby, ale zdecydowanie cieńsze i lżejsze, wyposażone są również helikoptery czy samochody wyścigowe. Niemiecki producent oferuje także model Kasigard - to wielowarstwowe szkło z tworzywa sztucznego o właściwościach takich samych lub wyższych, niż szkło kuloodporne. Takie szyby są montowane w pojazdach służbowych i ochrony, sądach, kasach bankowych i samoobsługowych, czy budynkach użyteczności publicznej.