Reklama

IMGW ostrzega o upałach. Na terenie kilku powiatów w województwie wielkopolskim i lubuskim wydano najwyższy, trzeci stopień alarmowy. Synoptycy prognozują na tych obszarach maksymalną temperaturę od 33 do 36 st. Celsjusza.

Do tego w niektórych miejscach w Polsce rekordowe upały mogą się szybko zamienić w gwałtowne i niebezpieczne zjawiska atmosferyczne.

Alert RCB zapowiada gwałtowne burze, silny wiatr i opady gradu

Najnowszy alert RCB wysłany w wiadomościach SMS dotyczy zagrożeń atmosferycznych, które mogą wystąpić dziś wieczorem i w nocy. Alert drugiego stopnia ogłoszono dla województwa lubuskiego i dwóch powiatów województwa wielkopolskiego (czarnkowsko-trzcianecki i międzychodzki). Na tym obszarze prognozowane są burze, którym mogą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu oraz mocne porywy wiatru (do 90 km/h). Miejscami może nawet spaść grad. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmują województwo zachodniopomorskie i powiat słupski oraz pas od Olsztyna i Elbląga po Opole i Rybnik. Tam przewidziano intensywne opady deszczu i wiatr (do 75 km/h).

Reklama

Jazda samochodem podczas burzy. Jak się zachować?

Jeśli w czasie jazdy samochodem zaskoczy nas gwałtowna burza, warto poszukać w okolicy miejsca do bezpiecznego przeczekania trudnych warunków. Najlepiej zatrzymać się gdzieś poza drogą, z dala od drzew, słupów wysokiego napięcia i banerów reklamowych. Tylko w ostateczności powinniśmy stawać na poboczu. W takim przypadku trzeba pamiętać o obowiązkowym włączeniu świateł awaryjnych. W żadnym wypadku nie powinniśmy się zatrzymywać na pasie ruchu lub na poboczu, jeśli jest oddzielone ciągłą linią krawędziową.

Gdy warunki nie pozwalają na zatrzymanie się w bezpiecznym miejscu, kierowca powinien zmniejszyć prędkość i zachować maksymalną czujność. Intensywne opady deszczu mocno ograniczają widoczność, a przejeżdżające z przeciwka pojazdy mogą rozpryskiwać wodę wydostającą się spod kół, zalewając przednią szybę samochodu i pozbawiając jakiejkolwiek widoczności. Należy też pamiętać o wydłużonej drodze hamowania na mokrej nawierzchni.

W miarę możliwości, podczas burzy najlepiej przemieszczać się autostradą lub drogą ekspresową. Tam ryzyko zatarasowania przejazdu lub uderzenia samochodu przez opadające konary drzew jest niewielkie. Jednocześnie nie grozi nam niebezpieczeństwo ze strony pojazdów nadjeżdżających z przeciwka.

Uderzenie pioruna. Czy w samochodzie jest bezpiecznie? (wideo)

W czasie wyładowań atmosferycznych nie powinniśmy opuszczać samochodu. Pasażerowie znajdujący się we wnętrzu samochodu są bezpieczniejsi niż w otwartej przestrzeni. Metalowa karoseria samochodu wykorzystuje zjawisko tzw. klatki Faradaya. W przypadku uderzenia pioruna działa jak ochrona elektrostatyczna - pole elektryczne nie przenika do kabiny, tylko przemieszcza się po zewnętrznej stronie karoserii.

W tym czasie należy unikać kontaktu z metalowymi elementami w kabinie samochodu. W szczególności takimi, które są bezpośrednio połączone z karoserią, ponieważ może dojść do porażenia prądem. W momencie uderzenia pioruna w karoserię samochodu może dojść do nadpalenia plastikowych elementów, rozerwania opon oraz uszkodzenia elektroniki. Jednak dużo większe zagrożenie stanowi piorun, którzy uderzy w drzewo stojące obok samochodu. Jego ciężkie gałęzie mogą runąć i mocno uszkodzić pojazd, zagrażając zdrowiu i życiu pasażerów.

Jazda samochodem podczas opadów gradu. Najlepiej pozostać w samochodzie

Eksperci od bezpiecznej jazdy sugerują, żeby podczas opadów gradu zatrzymać samochód w miejscu, gdzie nie będziemy stwarzać dodatkowego zagrożenia i przeczekać. Jeśli sytuacja na to pozwala, warto ustawić samochód pod takim kątem, żeby grad padał na przednią szybę samochodu, która jest dodatkowo wzmocniona. Szyby boczne i tylne są bardziej podatne na pękanie od uderzeń bryłami lodu.

Jeśli dojdzie do uszkodzenia szyby, należy w miarę możliwości zabezpieczyć takie miejsce, żeby woda nie dostawała się do środka i nie powiększała szkód. Podczas wychodzenia z auta należy zabezpieczyć głowę przed uderzeniami lodowych brył. Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na ochronę karoserii samochodu przed gradem jest zwykły koc, którym można zasłonić newralgiczne miejsca, jak np. przednia szyba, szklany dach czy szyberdach.

Silne wyładowanie elektrostatyczne / dziennik.pl / Konrad Żelazowski