Cała Polska od soboty staje się czerwoną strefą. Rząd wprowadza szereg nowych obostrzeń od 24 października, w tym zamknięcie gastronomii na 2 tygodnie, naukę zdalną również dla klas IV-VIII. A jak w tym czasie ma wyglądać jazda samochodem? Tu obowiązuje nowe rządowe rozporządzenie zmieniające w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przepisy opublikowane 16 października 2020 r. w Dzienniku Ustaw wprowadzają zmiany w porównaniu do wcześniejszych obostrzeń z 9 października.

Reklama
Nowe zasady bezpieczeństwa / KPRM

W myśl wcześniejszych przepisów maseczki nie musiał zakładać samotny kierowca auta (bez pasażera) oraz osoba podróżująca samochodem z dzieckiem do 5 lat i domownikami.

Dla przypomnienia cytat z wcześniejszego rozporządzenia z 9 października 2020 r.: Obowiązku (zakrywania ust i nosa) nie stosuje się w przypadku pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem, o którym mowa w pkt 2, albo osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie.

Reklama

Punkt 2. dotyczy "dziecka do ukończenia 5. roku życia".

Rozporządzenie z 9 października 2020 r / Ministerstwo Zdrowia

Maski musiały zakładać "osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie". Czyli, jeśli ktoś podwoził koleżankę lub kolegę do pracy wówczas każdy musiał zasłonić usta i nos.

Maseczka w samochodzie? NOWE przepisy zmieniają zasady

NOWE przepisy znoszą ten obowiązek dla wszystkich podróżujących samochodami. W obecnej wersji rządowego rozporządzenia nie ma już zapisu dotyczącego "osób niezamieszkujących lub niegospodarujących wspólnie".

– Zgodnie z przepisami osoby jadące samochodem nie muszą mieć masek, nawet jeśli nie jest to rodzina powiedział dziennik.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. – Usunęliśmy fragment dotyczący nakazu w paragrafie 27 ust.1 pkt 1 i zmieniliśmy paragraf 27, ust 3 pkt 1 na wyłączenie obowiązku. Zostało to zmienione dlatego, żeby nie było żadnych wątpliwości interpretacyjnych życiowych sytuacji – wyjaśnił.

Tym samym resort ucina spekulacje, jakie pojawiły się w sieci. Nawet niektórzy prawnicy zaczęli rozkładać nowe rozporządzenie na czynniki pierwsze i mówić o mandatach za brak maseczki w samochodzie dla męża i żony.

Rozporządzenie z 16 października 2020 r / Ministerstwo Zdrowia
Reklama

Za to obowiązek zasłaniania ust i nosa dalej obowiązuje w przestrzeni publicznej – maseczkę trzeba zakładać zarówno idąc chodnikiem, w autobusie, tramwaju, na przystanku, w pociągu i na peronie.

W strefach czerwonych maksymalna liczba osób w pojazdach transportu publicznego to 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc.

Mandat za brak maseczki

Policja w przypadku kontroli za niezasłanianie ust i nosa może ukarać mandatem 500 zł. Funkcjonariusz może też skierować sprawę do sądu (grzywna do 5 tys. zł) lub informację do sanepidu, który z kolei może nałożyć karę administracyjną do 30 tys. zł.