Oddział Zabezpieczenia Żandarmerii Wojskowej ogłosił przetarg nieograniczony na dostawę dziewięciu samochodów osobowych interwencyjnych nieoznakowanych klasy średniej. Jak donosi Instytut Samar, który dotarł do dokumentacji przetargowej, na 99,9 proc. wygra jeden model.

Reklama

Z dokumentacji wynika, że samochody mają być wyposażone m.in. w automatyczne skrzynie biegów i wentylowane fotele. Cztery auta muszą być napędzane silnikiem benzynowym o minimalnej pojemności 3500 ccm, moc - nie mniej niż 245 KM, do tego samochód powinien być wyposażony w napęd na cztery koła. Pozostałych pięć pojazdów ma skrywać pod maską jednostki o pojemności od 1900 do 2500 ccm i mocy co najmniej 190 KM.

W pierwszym przypadku pojemność jednostki napędowej ogranicza wybór do skody superb i droższego volkswagena passata. W drugim przypadku produkt Skody ma więcej konkurentów, m.in. forda mondeo, volkswagena passata i opla insignię.

Skoda

Cenowo najbardziej konkurencyjne jest mondeo, ale jak twierdzi Samar, o wyborze modelu zadecyduje podpunkt 19. specyfikacji zamawianych pojazdów, mówiący o wyposażeniu przewidzianym do montowania lub przewożenia w pojazdach: "Parasol przeciwdeszczowy w kolorze czarnym o mocnej i zwartej konstrukcji wykonany z trwałych materiałów odpornych na zabrudzenia bez widocznego logo producenta, rozkładany automatycznie o wymiarach: długość po złożeniu 260-295 mm, rozpiętość czaszy po rozłożeniu 950-1100 mm."

Z wyjątkiem Rolls Royce’a tylko jeden model ma serynie w wyposażeniu taki element - to skoda superb.

Poprosiliśmy biuro prasowe Żandarmerii Wojskowej o komentarz opisanej sprawy. Oto odpowiedź jaką przesłał nam mjr Paweł Durka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego ŻW:

W nawiązaniu do doniesień medialnych dotyczących nieprawidłowości w zakresie przetargu na dostawę 9 egz. samochodów osobowych interwencyjnych nieoznakowanych klasy średniej dla Żandarmerii Wojskowej, ogłoszonego w dniu 20 maja 2014 r. (nr postępowania: RZP/19/PN/S/2014) informuję, że Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) w Zadaniu nr 2 "Wymagania eksploatacyjno-techniczne" zawiera w tym wypadku zapis dotyczący parasola przeciwdeszczowego. Jednakże pełna treść tego zapisu brzmi, iż "W skład wyposażenia przewidzianego do montowania lub przewożenia w pojazdach wchodzi: (…) parasol przeciwdeszczowy w kolorze czarnym o mocnej i zwartej konstrukcji wykonany z trwałych materiałów odpornych na zabrudzenia bez widocznego logo producenta, rozkładany automatycznie o wymiarach: długość po złożeniu 260-295 mm, rozpiętość czaszy po rozłożeniu 950-1100 mm."

Z zapisu tego nie wynika jednakże w żaden sposób wymóg seryjnego zamontowania w pojeździe jakiegokolwiek schowka na parasol. Użyty w cytowanym zdaniu spójnik "lub" wskazuje na alternatywne rozwiązania. Oznacza to, że dla spełnienia wymagań przetargu wystarcza, żeby pojazd był wyposażony w parasol o określonych wymiarach, umieszczony równie dobrze w fabrycznym schowku, jak i np. w bagażniku.

Na obecnym, początkowym etapie postępowania przetargowego sugerowanie jakichkolwiek bliższych rozwiązań technicznych w tym zakresie jest nieuzasadnione.

SIWZ zawarta w ogłoszeniu o przedmiotowym przetargu w żaden zatem sposób nie wskazuje ani na konkretną markę, ani na model samochodu i to zarówno w kwestii jego danych technicznych, jak i wyposażenia.

Na marginesie warto też zauważyć, że Ustawa prawo zamówień publicznych zawiera procedurę przewidzianą dla uczestników przetargu, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości co do jego wymogów, przebiegu, czy sposobu zakończenia (wyboru konkretnej oferty).

Obecne doniesienia medialne można uznać za chęć bezprawnego wpłynięcie na przebieg postępowania przetargowego, poprzez zdyskredytowanie niektórych potencjalnych jego uczestników oraz Żandarmerii Wojskowej.