We Francji normą jest, że przewoźnicy starają się korzystać z coraz bardziej ekologicznych pojazdów, spalających mało paliwa i emitujących niewielkie ilości dwutlenku węgla. Przykłada się także wagę do samych samochodów - aby były nowoczesne i komfortowe dla pasażera. Niemcy już powoli testują pojazdy elektryczne, spełniające rolę taksówek. Prototyp Volkswagena jest wyposażony na przykład w ekrany LCD, które mają umilić podróż.

Reklama

Czy ten poziom jest dla Polaków niedostępny? Czy dogonimy Europę dopiero za kilka lat, a może i później?

W pierwszym kwartale 2012 roku na ulicach Warszawy pojawią się fordy mondeo, zakupione bezpośrednio u polskiego dilera. Wszystkie samochody będą w białym kolorze, częściowo oklejone na zielono.

Część samochodów przejdzie zmianę układu napędowego na elektryczny. Pozostałe pozostaną spalinowe, a dla ograniczenia emisji CO2 i zużycia benzyny, będą wyposażone w instalację LPG.

W środku, na pasażera będzie czekać wiele niestandardowych udogodnień. Każdy pojazd będzie wyposażony w ekrany LCD, które umożliwią korzystanie z internetu, przeglądanie poczty e-mail, udział w wideo-konferencjach, czy oglądanie telewizji. Na pokładzie będzie także udostępniona sieć Wi-Fi, która pozwoli na korzystanie z sieci z własnego komputera.

"To bardzo wymagające i ambitne przedsięwzięcie. Nikt jeszcze nie robił czegoś podobnego. Między innymi dlatego wszystkie elementy niezbędne do realizacji tego projektu, włącznie z informatycznym systemem nadzoru nad pojazdami i napędem elektrycznym zostały przygotowane w Polsce, przez rodzime firmy. Silniki elektryczne, które będą napędzać samochody to jeden z najbardziej zaawansowanych systemów na świecie. Wierzymy, że uda nam się stworzyć nowy standard świadczenia tego typu usług." - wyjaśnia Magdalena Bajska, dyrektor marketingu spółki Green Capital City.

Nową korporację taksówkową o nazwie EcoCar System tworzy spółka Green Capital City.