Za Łomżą zatrzymała mnie drogówka. Policjant poprosił o dokumenty. Kiedy wrócił z radiowozu zapytał o okulary. Odpowiedziałem, że mam założone soczewki kontaktowe. Mundurowy zagroził mandatem 500 zł. Czy mógł mi też zatrzymać prawo jazdy? - pisze nasz czytelnik w mailu do redakcji.

Reklama

Byliśmy równie mocno zaskoczeni, jak nasz informator. Jak to? Jakim prawem? Zapytaliśmy o opinię prawnika. I okazało się, że policjant nie nadużył prawa. Może wystawić mandat, jeśli kierowca prowadzi auto w soczewkach, a z treści prawa jazdy wynika, że powinien korzystać z okularów.

dziennik.pl

Mało tego. Taki kierowca może nawet stracić "prawko". Jak nam tłumaczy Jarosław Sędzik, dyrektor generalny Omega Kancelarie Prawne, policjant może zatrzymać prawo jazdy kierowcy ze znaczną wadą wzroku tylko dlatego, że zamiast w okularach jeździ w szkłach kontaktowych.

Reklama

W jakich jeszcze dziwnych okolicznościach można "zarobić" mandat pomimo fizycznego posiadania dokumentu?

Sędzik wyjaśnia, że prawo jazdy może przewidywać pewne ograniczenia lub wymagania, wynikające ze stanu zdrowia lub z możliwości prowadzenia określonego pojazdu. Mogą one dotyczyć stosowania korekty lub ochrony wzroku, korekty słuchu, protezy lub szyny.

Co oznaczają kody na prawie jazdy?

dziennik.pl

Najlepiej wziąć do ręki blankiet prawa jazdy i sprawdzić co oznaczają poszczególne tajemnicze cyfrowe kody. Rodzaj ograniczenia na dokumencie jest określony w polu nr 12.

W przypadku wad wzroku będą to kody: 01.01 - okulary, 01.02 - soczewka(i) kontaktowa(e), 01.03 - szkła ochronne, 01.04 - szkło matowe, 01.05 - przepaska na oko, 01.06 - okulary lub soczewki kontaktowe.

Umieszczenie na prawie jazdy kodu ograniczenia oznacza, że kierowca posiada uprawnienia do kierowania pojazdami, jeżeli czyni to zgodnie z adnotacją na dokumencie - mówi portalowi dziennik.pl Joanna Ułasiuk, prawnik Omega Kancelarie Prawne.

dziennik.pl

Sztandarowym przykładem jest prowadzenie samochodu w soczewkach kontaktowych, podczas gdy w prawie jazdy wpisany jest kod 01.01, oznaczający konieczność korzystania z okularów. W takiej sytuacji kierowca porusza się bez wymaganych uprawnień, bowiem ma uprawnienia do kierowania w okularach a nie soczewkach. Konsekwencją tego może być nałożenie mandatu karnego w wysokości do 500 zł - wyjaśnia Ułasiuk.

Z podobnymi konsekwencjami musi liczyć się kierowca bez przepaski na oku, jeżeli taki obowiązek ma wpisany w prawie jazdy. Osoba, która na dokumencie potwierdzającym uprawniania do kierowania pojazdami ma zaznaczony obowiązek używania aparatu słuchowego, a kieruje bez niego również naraża się mandat.

Prawo jazdy z kodem 01?

Kierowcy ze starszym blankietem, gdzie w polu nr 12 wpisany jest kod 01 nie muszą się obawiać kary.

dziennik.pl
Reklama

Ich dokument jest ważny. Natomiast sam kod oznacza: "wymagana korekta lub ochrona wzroku". Tym samym zaznaczona jest jedynie ogólna informacja, że kierowca ma problemy ze wzrokiem, nie nakłada to na niego ograniczeń co do prowadzenia pojazdu wyłącznie w okularach czy też soczewkach - mówi nam Uasiuk.

Zaleca się, aby lekarze wpisywali czterocyfrowy kod (kod + subkod), jednakże poprzestanie przez lekarza na wskazaniu dwucyfrowego kodu nie rodzi negatywnych konsekwencji.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Aby nie ryzykować najlepiej zwrócić uwagę na rodzaj kodu wpisanego do prawa jazdy i jeśli ktoś np. kieruje samochodem w soczewkach, a dokument był wydany z adnotacją o okularach, wówczas musi zrobić odpowiednie badania lekarskie i wyrobić nowy.

Jak sprawdziliśmy w jednym z wydziałów komunikacji odpowiednie orzeczenie od lekarza uprawnionego do badań kierowców ustawowo kosztuje 200 zł. Mając ten dokument w ręku i jedno zdjęcie (lewy profil, widoczne ucho) należy złożyć w wydziale komunikacji wniosek o wyminę dokumentu opłata 100,50 zł).

A do czasu wydania nowego blankietu (7-10 dni) pozostaje jeździć np. w okularach aż odbierzemy nowe "prawko".

CZYTAJ WIĘCEJ Tak stracisz prawo jazdy, nie wsiadając do samochodu>>>