Ceny paliw na stacjach od 29 lipca. Ile kosztuje benzyna 95 i diesel?

Jakie ceny benzyny 95, diesla i LPG powitają kierowców na stacjach paliw od 29 lipca 2024 roku? Odpowiedzi niesie najświeższy raport z rynku. Zdaniem ekspertów kierunek lipcowych zmian mógł być pozytywnym zaskoczeniem dla kierowców.

- Tankowanie jest obecnie o kilka groszy tańsze niż na koniec czerwca. Ceny paliw tylko nieznacznie różnią się też od tych notowanych rok temu, kiedy w połowie wakacji benzyna 95-oktanowa kosztowała 6,54 zł/l a diesel 6,34 zł/l - wyliczają analitycy e-petrol.pl. Oto szczegóły kosztów tankowania…

Reklama

Diesel i benzyna 95 w jednej cenie. Ile zapłacisz za gaz LPG?

Benzyna 95 od 29 lipca ma kosztować w przedziale 6,32-6,41 zł/l. Olej napędowy to cena na poziomie 6,32-6,43 zł/l. Za litr gazu LPG kierowcy mają płacić 2,67-2,74 zł/l.

Paliwo Cena od 29 lipca 2024 roku
Benzyna 95 6,32-6,41 zł/l
Olej napędowy czyli diesel 6,32-6,43 zł/l
Gaz LPG 2,67-2,74 zł/l

Benzyna 95 tańsza nawet o 17 groszy

Zdaniem analityków BM Reflex od początku wakacji utrzymuje się lekka tendencja spadkowa na stacjach paliw. Ceny benzyny 95 i oleju napędowego są niższe średnio o 5 gr/l niż miesiąc temu, a autogaz o 2 gr/l. Jednocześnie aktualne ceny benzyny 95 są niższe o 17 gr/l wobec cen z końca lipca ubiegłego roku, a autogazu o 13 gr/l. Z kolei więcej niż rok temu płacimy za benzynę 98 i olej napędowy, odpowiednio o 2 i 8 gr/l.

Będą podwyżki cen paliw na stacjach? Ekspert pokazał wyliczenia

– Pomimo braku zmian w cenach, za kulisami rynku paliw wciąż odbywają się istotne zmiany, które mogą wkrótce wpłynąć na portfele kierowców – zapowiada Marek Wcisło, dyrektor ds. partnerstwa w 4Trans Factoring. – Na giełdzie w Rotterdamie cena ropy Brent spadła o ponad 2 dolary, osiągając poziom 82,40 dolara za baryłkę. To najniższa wartość od połowy czerwca. Warto zauważyć, że w maju bieżącego roku cena ropy Brent była na podobnym poziomie, a ceny średnie ceny detaliczne paliw były o około 22 grosze wyższe niż obecnie wylicza analityk.

Zdaniem eksperta obecny niski poziom cen paliw może być jedynie krótkoterminową korektą w kontekście wcześniej zauważalnych trendów rynkowych. – Stabilność cen na poziomie hurtowym może nie odzwierciedlać przyszłych zmian w cenach detalicznych, które mogą zostać podniesione w odpowiedzi na czynniki ekonomiczne i polityczne wpływające na rynek ropy naftowej. Według prognoz ewentualne podwyżki średnich cen paliw na stacjach benzynowych nie powinny wynieść więcej niż 4-6 groszy na za litr zauważył Wcisło.

Reklama

Kierowcy powinni śledzić rozwój sytuacji i szykować się na wzrosty cen paliw

– Wzrost popytu w okresie letnim lub ograniczenia w produkcji mogą przyczynić się do wzrostu cen. Dodatkowo, wahania kursów walutowych, polityka OPEC oraz wydarzenia geopolityczne mogą również oddziaływać na rynek ropy i paliw w najbliższych tygodniach – ocenił.

Ekspert przyznaje, że sytuacja na rynku ropy naftowej sugeruje możliwe zmiany w najbliższych tygodniach. Kierowcy powinni śledzić rozwój sytuacji i być przygotowani na ewentualne wzrosty cen paliw. Stabilność rynku ropy niekoniecznie przekłada się na stabilność cen detalicznych, co oznacza, że przyszłość cena paliw może przynieść zarówno niespodzianki, jak i wyzwania dla portfeli – zapowiedział Wcisło.

Tankowanie samochodu / Tomasz Sewastianowicz