Bestia Nergala ma nowe rodzeństwo! Oto pierwszy motocykl cały w tatuażach. ZDJĘCIA i wideo
1 Cheyenne Bike The Recidivist lub po prostu Recydywista, to customowy jednoślad inspirowany tradycjami środowiska motocyklistów oraz światem tatuaży. Spece z Game Over Cycles twierdzą, że ich nowe dzieło jest wyjątkowe na tle podobnych maszyn ponieważ cała konstrukcja została pokryta cielącą skórą o jasnym kolorze zbliżonym do koloru skóry ludzkiej. Dopiero wtedy artyści z dwóch polskich salonów tatuaży, Individuum and Steel Will Tattoo Factory, wykonali bezpośrednio na motorze najprawdziwsze tatuaże.
PAP / Darek Delmanowicz
2 Wytatuowana skóra pokrywa opony, bak, siedzenie, zbiornik oleju, tylny błotnik, lampę oraz wiele mniejszych elementów. W opinii ludzi z GOC to wszystko sprawia, że The Recidivist jest pierwszym na świecie prawdziwie wytatuowanym motocyklem.
PAP / Darek Delmanowicz
3 "Pomysł na stworzenie motocykla pokrytego prawdziwymi tatuażami zrodził się w mojej głowie około 10 lat temu. Sam jestem wytatuowany i zarówno motocykle, jak i tatuaże, traktuję w podobny sposób, czyli jako formę uzewnętrznienia własnych uczuć lub ekspresji charakteru" - mówi Stanisław Myszkowski, założyciel GOC i pomysłodawca projektu.
PAP / Darek Delmanowicz
4 Motocykl także pod względem konstrukcyjnym nawiązuje do świata tatuażu. Najlepszym przykładem jest trapezowe przednie zawieszenie, które przypomina tradycyjną cewkową maszynkę do tatuaży.
Game Over Cycles
5 Inny przykład to wydech, który wygląda i jest skonstruowany dokładnie tak, jak maszynka do tatuowania marki Cheyenne. Uwzględnia to wchodzące w jego skład igły, które po uruchomieniu silnika, poruszają się w taki sam sposób, jaki ma to miejsce kiedy maszynka pracuje aplikując tusz pod skórę tatuowanej osoby. Pracę tego mechanizmu można zobaczyć w filmiku prezentującym proces budowy motocykla…
Game Over Cycles
6 Dźwignia, która uruchamia motocykl ma kształt dźwigni detonatora, tylna lampa wraz z kierunkowskazami wygląda jak kastet. Poza tym mocowanie zacisków hamulcowych w przednim kole ma wygląd kajdanek, zaś klamki do sprzęgła i hamulca przedniego kształt noża motylkowego "butterfly". Nawet dźwignia do pompy hamulcowej jest uformowana w kształcie paragrafu. Takie dodatki w opinii konstruktorów z GOC nawiązujący do burzliwego trybu życia powojennych motocyklistów z USA.
PAP / Darek Delmanowicz
7 Motocykl jest utrzymany w stylu oldschool, dlatego też klamki do sprzęgła i hamulca przedniego są odwrócone, a biegi zmienia się za pomocą tzw. "drążka samobójcy", czyli mechanizmu, w którym żeby zmienić bieg w trakcie jazdy, motocyklista musi puścić jedną rękę z kierownicy i przesunąć dźwignię zmiany znajdującą się przy baku paliwa.
PAP / Darek Delmanowicz
8 Budowa motocykla trwała pięć miesięcy. Cheyenne Bike The Recidivist jest oparty na motocyklu Harley-Davidson Softail, ale z oryginalnej maszyny zostaną tylko część ramy oraz silnik Twin Cam 96”. Wszystkie pozostałe elementy konstrukcji oraz zastosowane mechanizmy są autorskimi rozwiązaniami konstruktorów z firmy Game Over Cycles.
Game Over Cycles
9 Elementy wykonane przez GOC obejmują m.in.: ramę z ceowników (modyfikowana z ramy HD Softail), wahacz tylny z ceowników, przednie zawieszenie wraz z amortyzatorami, kierownicę z manetkami i klamkami, pompy hamulcowe, podłogi, pedał hamulca, błotnik tylny, zbiornik paliwa, siedzenie wraz z mocowaniem, kowery na silnik wraz z pokrywami głowic, filtr powietrza i lampy (przednia oraz tylna).
Game Over Cycles
10 Tatuaże zdobiące motocykl zostały wykonane przez dwóch polskich artystów ze Stalowej Woli, Tomasza Lecha ze studia Individuum Tattoo oraz Krzysztofa Królaka ze Steel Will Tattoo Factory.
PAP / Darek Delmanowicz
11 Na konstrukcji widać wytatuowane listy gończe, broń, cygaro, stłuczoną butelkę wódki, noże, brzytwy, sceny prezentujące czasy prohibicji. Twórcy motocykla podkreślają, że żaden z wykonanych tatuaży nie znalazł się w danym miejscu przypadkowo i był od początku przemyślany. Poczynając od pojedynczego elementu na lampie, gdzie celowo jest wytatuowana ćma, którą zawsze ciągnie do światła, po rozbudowane historie.
PAP / Darek Delmanowicz
12 Jedną z takich opowieści można na przykład dostrzec na przednim kole motocykla, gdzie jest zaprezentowana historia zawierającą sekwencję następujących po sobie wydarzeń - napadu na bank, ujęcia sprawcy przez policję, osadzenia go w areszcie, odwiedziny ukochanej, próbę ucieczki bohatera z więzienia itd.
Game Over Cycles
13 Tatuaże znajdują się nawet w miejscach niewidocznych na pierwszy rzut oka, czyli elementach będących środkiem lub spodem podzespołów motocykla np. na wewnętrznej stronie przeciętego na pół baku. Ich wykonanie na wszystkich elementach konstrukcji zajęło 250 godzin.
Game Over Cycles
14 Wytatuowany motocykl z Podkarpacia zdobył nagrodę "Best paint/airbrush" w konkursie Bikeshow zorganizowanym na Custombike-Show w Niemczech.Custombike-Show to największe targi modyfikowanych motocykli na świecie, odbywające się co roku w niemieckim Bad Salzuflen. Impreza jest organizowana na powierzchni ponad 28 m kw. (w 4 budynkach) i bierze w niej udział 330 wystawców oraz 800 motocykli customowych.
PAP / Darek Delmanowicz
15 Teraz przedstawiciele GOC planują wystawiać motocykl w rozmaitych konkursach motocyklowych oraz mistrzostwach konstruktorów. Najbliższe imprezy w Polsce, na których będzie można zobaczyć ten pierwszy wytatuowany na świecie motocykl to Wrocławskie Mistrzostwa Motocykli Custom w połowie marca oraz organizowany miesiąc później w ramach poznańskiego Motor Show "Custom Festival" , który ma rangę Mistrzostw Polski, a zarazem jest jedną z eliminacji Mistrzostw Europy Wschodniej Motocykli Customowych. Są również plany, aby w drugiej połowie roku wystawić maszynę na imprezach motocyklowych w Stanach Zjednoczonych - powiedział w rozmowie z dziennik.pl Krzysztof Bienkiewicz z Game Over Cycles. Cena? Motocykl jak na razie nie jest na sprzedaż, dlatego nie kalkulowano wartości tej maszyny. Poza tym w opinii przedstawiciele GOC trudno jest oszacować cenowo coś, co jest unikatowe na skalę światową.
Game Over Cycles
16
PAP / Darek Delmanowicz
17
Game Over Cycles
18
PAP / Darek Delmanowicz
19
Game Over Cycles
20
Game Over Cycles
21
Game Over Cycles
22
PAP / Darek Delmanowicz
23
Game Over Cycles / Darek Delmanowicz
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję