Protest rolników 10 maja w Warszawie. Gdzie i o której godzinie zablokują ulice? TRASA

Protest rolników w Warszawie odbędzie się w najbliższy piątek 10 maja 2024 roku. Demonstrację, która przejdzie ulicami stolicy organizują wspólnie związkowcy z NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" oraz NSZZ "Solidarność".

Protest ma rozpocząć się o godzinie 12:00 na Placu Zamkowym. Trasa prowadzi obok przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej i dalej przed Sejm przy ul. Wiejskiej 4/6/8. Dla kierowców może to oznaczać poważne utrudnienia i zablokowanie ruchu.

Reklama

Związkowcy chcą przekazać w przedstawicielstwie KE i marszałkowi Sejmu petycje w sprawie odejścia od Zielonego Ładu i polityki ekologicznej UE.

Protest rolników w Warszawie ostatnio zakończył się wojną z policją

Ostatni protest rolników w Warszawie odbył się 6 marca. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele Solidarności i leśnicy. Doszło do starć manifestantów z policją. W policjantów rzucano kostką brukową – 13 mundurowych zostało rannych. Służby odpowiedziały gazem łzawiącym.

Policja zatrzymała 26 osób, blisko połowa była w stanie nietrzeźwości. Sporządzono 12 wniosków o ukaranie do sądu, nałożono 33 mandaty i zastosowano pouczenie wobec 50 osób. Wylegitymowano 1065 osób.

Reklama

Protest rolników w Warszawie 10 maja. Minister rolnictwa nie ma złudzeń

– Protesty rolników, to w dużej mierze inicjatywa polityczna, która ma służyć podtrzymaniu napięcia przed wyborami europejskimi – stwierdził minister rolnictwa Czesław Siekierski w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Zaznaczył, że niektóre grupy rolników odcinają się od strajku.

Wśród najważniejszych rolniczych postulatów jest m.in. likwidacja Zielonego Ładu oraz zablokowanie importu produktów rolnych z Ukrainy.

– Polacy muszą zdawać sobie sprawę, że następstwa wprowadzenia w życie Zielonego Ładu są śmiertelnie niebezpieczne – stwierdził Piotr Duda, szef NSZZ Solidarność. Do tego w specjalnym oświadczeniu zaznaczył, że: Demonstracja nie ma charakteru politycznego. To apolityczny protest Polaków, którzy czują się zaniepokojeni i pokrzywdzeni szkodliwą polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

Rolnicy protestują w Warszawie / ShutterStock