Od 12 lutego wojsko na autostradach, drogach ekspresowych i krajowych. To największe manewry NATO od 36 lat

Od 12 lutego 2024 r. na drogach niemal całej Polski odbywać się będzie zwiększony ruch pojazdów wojskowych, związany z ćwiczeniami Steadfast Defender-24 i Dragon-24 – informuje Sztab Generalny Wojska Polskiego (SGWP). Wiadomo, że wezmą w nich udział żołnierze ze wszystkich państw Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Szwecji. To największe manewry NATO od 1988 r.

Wojsko ma przemieszczać się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych. - Przejazdy kolumn będą również wykorzystane jako element szkoleniowy m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami – wyjaśnia SGWP.

Reklama

Od dziś wielkie ruchy wojsk. Specjalna prośba do kierowców

Dowództwo Generalne ma też prośbę o ochronę danych, nie publikowanie zdjęć zdradzających ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych.

– Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – przestrzega Sztab Generalny WP.

Reklama

Wojsko obiecuje jednocześnie, że ruch pojazdów zostanie skoordynowany tak, by jak najmniej utrudniać ruch. Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu WP, we współpracy z policją. Przegrupowania w ramach manewrów potrwają do końca maja 2014 roku.

Nowe znaki drogowe MLC dla wojskowych

GDDKiA zamontowała już specjalne znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification W1 - W7), które mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów. Skala MLC różni się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. Znaki zamontowane przy drogach dla kierowców pojazdów cywilnych nie mają znaczenia.

GDDKiA zamontowała już specjalne znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification W1 - W7) / GDDKiA

Wojsko na drodze. Policjant z KGP ostrzega: Nie wjeżdżaj przed transporter

– Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów – powiedział dziennik.pl nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Pod żadnym pozorem nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Transportery opancerzone czy ciężarówki to ogromna masa w ruchu, przez co ich droga zatrzymania jest znacznie dłuższa.

– Sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne – przestrzegł policjant.

Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification W1 - W7) / GDDKiA

Manewry wojsk NATO to reakcja na napaść Rosji na Ukrainę

Sztab Generalny podkreśla, że Polska odgrywa rolę jednego z państw-gospodarzy ćwiczeń STDE-24. Kluczowym elementem manewrów będą też polskie ćwiczenia Dragon-24, w których udział weźmie 20 tys. żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych RP.

Ćwiczenia Steadfast Defender 2024 są reakcją NATO na napaść Rosji na Ukrainę i rosyjskie groźby pod adresem państw Sojuszu. Mają zweryfikować zdolność NATO do szybkiej mobilizacji i transportu wojsk amerykańskich w celu "wzmocnienia obronności Europy". Manewry będą przeprowadzane na obszarze od Atlantyku po wschodnią flankę NATO i przybiorą formę scenariusza konfliktu z "przeciwnikiem porównywalnej wielkości". W ćwiczeniach weźmie udział około 50 okrętów wojennych, 80 statków powietrznych i 1100 wozów bojowych.

Manewry wojsk NATO to reakcja na napaść Rosji na Ukrainę / GDDKiA / Krzysztof Nalewajko