ITD wystawia nielegalne mandaty! Jest nowa furtka na uniknięcie kary?

| Aktualizacja:

Zdaniem Rzecznik Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz, Inspekcja Transportu Drogowego nie ma prawa ścigać wykroczenia polegającego na niewskazaniu kierującego przez właściciela pojazdu, którym popełniono wykroczenie drogowe. ITD przekonuje: wszytko jest zgodnie z prawem.

wróć do artykułu
  • ~iWI
    (2013-09-18 12:38)
    Dobrze by bylo gdyby ten oszolom z POpartii zanim cos wymysli 100 razy przemyslal a potem ustanowil,ale coz sie dziwic jak ten glab rozumu nie ma a rzadzic chce,fotoradary-oszolom wydal krocie kasy z naszych podatkow na szurniete urzadzenia,dzialajace nielegalnie.Najwiekszy idiota jakiego mialo polskie spoleczenstwo,czlowiek bez ambicji z cynicznym usmieszkiem na buzce,prostak do bolu.
  • ~janusz
    (2013-01-18 18:26)
    Co ta za prawo, które każdy może interpretować dowolnie - jak mu pasuje!?
  • ~Leon
    (2013-01-18 19:36)
    Nie poraz pierwszy prawo w tym kraju stanowi wyrok jakiegoś tam sądu, ktory pewnie na zamówienie takie wyroki wydaje.
  • ~Mat
    (2013-04-18 11:42)
    Legalne niepłacenie mandatu z fotoradaru
    1. Oświadczasz, że to nie Ty kierowałeś autem (no chyba, że wyraźne zdjęcie)
    2. Oświadczasz, że samochód użytkuje wyłącznie najbliższa rodzina, nikt obcy.
    3. Korzystasz z prawa do odmowy wyjaśnień w stosunku do osoby najbliższej, które to prawo zagwarantowane jest w kodeksie postępowania karnego (kodeks powstępowania w sprawach o wykroczenia odwołuje się do tego przepisu).
    I po mandacie.
  • ~eX
    (2013-01-20 22:44)
    Wszyscy szukaja tylko luk i niedopatrzen prawnych, zeby wymigiwac sie od placenia za swoje wykroczenia... TAK - jezdzacym prawidlowo fotek sie nie strzela, wiec najwiecej piany bija Ci zagrozeni... hipokryci.
    Przy okazji pragne zwrocic uwage na jeszcze jeden fakt - w calej tej aferze wypadaloby zaczac odrozniac instytucje Głownego Inspektoratu Transportu Drogowego, od inspektoratów wojewódzkich, bowiem to GITD sprawuje pelna wladze nad fotoradarami itp, a wojewidzkie (WITD) robia to co robily zawsze, czyli wylapuja przeciazone wozy niszczace nasze drogi i przemeczonych kierowcow jezdzacych na magnesach 2x dluzej, niz im wolno...
    To taka mini dygresja w obronie imienia szarych inspektorow polozonych najnizej w tej hierarchii, bo nieslusznie to sie odbija na ich wizerunku...
  • ~Warszawiak
    (2013-01-18 21:39)
    ITD musi wiedzieć że w polskim prawie nie ma czegoś takiego jak instytucja precedensu .Powoływanie się na jakiś wyrok to zwykła nieznajomość prawa. Ten kto twierdzi inaczej jest zwykłym tumanem.
  • ~woźnica
    (2013-01-18 21:26)
    Brawo już nie trzeba ORMO by donosili, teraz tak ustawili przepisy że każdy ma obowiązek na siebie lub znajomych donieść by zostali ukarani.
    Komuna przy tym co teraz się robi to pikuś.
  • ~donald kolega gajowego z POdstawufki
    (2013-01-18 20:34)
    Widzę PO wpisach że ludek niexle dostaje PO pęcinach. No cóż mądry POlak PO szkodzie. Wybraliście zgraję łobuzót cierpieć i morda w kubeł arz do BULU
  • ~Pozdro
    (2013-01-18 20:29)
    okupant gnębi - ludzie trzymajcie się ,kiedyś będzie lepiej
  • ~condonek T.
    (2013-01-18 15:59)
    Wcale nie śmieszne jak nas wydymali komuchy stary system zmienił tylko nazwę, a wyzysk jeszcze większy - Wałęsa nigdy nie obalał komuny. Wałęsa OBALIŁ SOLIDARNOŚĆ! Widząc zagrożenie ze strony Solidarności, komuniści zrobili z Wałęsy konia trojańskiego, który to puścił Solidarność na fałszywy, ślepy tor. Tak naprawdę to komunistom ówczesna komuna też się znudziła, ale tylko jakaś rewolucja mogła była to 'legalnie' zmienić. Okazja się nadarzyła - rozruchy w stoczni. Strajk był nieunikniony, więc zamiast przywódcą strajku miałby zostać ktoś wrogi władzy, woleli wykreować kogoś swojego. SB wybrała więc sprawdzonego Wałęsę, któremu dano do odegrania rolę Solidarnościowego przywódcy. Aby naród zdobył zaufanie do Wałęsy, pozwolono mu zrobić kilka kroków dalej. Tych kilka kroków, gdzie inni już płacili życiem lub w najlepszym przypadku zdrowiem. Pozwolono mu na wrogie okrzyki pod adresem ówczesnej jedynie słusznej władzy, i zagwarantowano bezkarność. A taki okrzyk w tamtych czasach nadzwyczaj zwracał uwagę i budował zaufanie. I właśnie ta fałszywa odwaga Wałęsy spowodowała to, że nieświadomy podstępu naród zaufał. Zaufał tak daleko, że aż dał się wyprowadzić na ten fałszywy tor, na którym sam Wałęsa wyhamował cały impet i entuzjazm. Komuniści w tym czasie przepoczwarzyli się w kapitalistów i zaczęli dalej robić swoje, lecz całkiem w innym juz stylu. Puścili naród w samopas, aby zajął się czymś innym niż polityka, aby mogli spokojnie realizować swoje plany. De facto, nadal mieli naród w garści, jednak cel tego był już inny. Celem było nie dopuścić żadnej 'konkurencji' do własnych interesów. Aby naród przestał się już nimi interesować, wykorzystali własną sprawdzoną propagandę. Ta sama propaganda, która dzisiaj udowadnia, że Bolek nie był Bolkiem, głośno krzyczała, że Solidarność rządzi. Była to tylko prosta złodziejska taktyka typu 'łapać złodzieja'. Ale egzamin zdała. Bo czy któremu komuniście jest gorzej niż 'za komuny'? Przecież sam Lenin im nie stworzył takiego dobrobytu, jaki stworzył im Wałęsa. A naiwnych pytam: Pokażcie mi chociaż jednego obalonego komunistę? Pokażcie mi chociaż jednego wroga Wałęsy spoza obozu Solidarności? Więc z kim Wałęsa walczył, skoro wrogów wśród komunistów nigdy nie miał? Kopiuj i wklej ten tekst i szukaj na you tube "nocna zmiana" godzinna wersja i "Bolkowi puściły nerwy" Szukaj prawdy
  • ~Heniek- Radom
    (2013-01-18 18:26)
    Precz z komuną!
  • ~maxpro
    (2013-01-18 19:11)
    Wniosek jest jeden: ITD działa jak CBA za czasów Kamińskiego,czyli na granicy prawa.. Ciekawe czy obecny szef Itd tez jest amatorem w swojej dziedzinie,podobnie jak Kaminski obejmując CBA.. Wygląda na to ,że tak,chyba ,że działał pod przymusem "siły wyższej" ,żeby dodać trochę dutków do budzetu państwa polskiego.. A tu bach ,wkroczył Rzecznik Praw Obywatelskich i nici z zaplanowanych wpływów dutków.. A miało byc tak łatwo.. złupić kierowców... i po sprawie. A gdzie jest polska opozycja ?? Zajmuje sie ..wiadomo czym ,a tu próbuja łupić polskich obywateli .. gdzie jest pis ? gdzie reszta opozycji ? Do boju bracia i siostry ! Brońce polskich obywateli przed budzetowymi łupieżczami .
  • ~chop z furmanką i kuniami
    (2013-01-18 17:33)
    Se kupta ludziska traktory, to nie bedzieta przekraczać prędkości. Autostrad i dróg ekspresowych w kraju dużo nie ma, a dojedziecie wszędzie. No i na czołówkę z traktorem nikt się nie pcha.
    A prześwit macie taki, ze jak chop pijany leży na drodze to przejedziecie nad nim.
  • ~aw
    (2013-01-18 16:39)
    a czy w państwie rządzonym przez PO jest cokolwiek zgodnego z prawem?grabież emerytur z OFE ,wirtualny budżet POzamiatany w np GDDKiA niezgodna z prawem konwencja ustalania katastrofy tutki.dalej wybierajcie sobie jełoPOeuropejczyków a oni was wydoją .teraz największy zakład fotograficzny w europie .i co z tego że niezgodnie z prawem.rozgrzany sędzia w stylu tuleja przyklepie to bezprawie
  • ~scyzor
    (2013-01-18 15:58)
    „Z was się śmieję, z was ! Z całego społeczeństwa, z wszystkich kochanych rodaków ! (...) Otóż oświadczam wam, że wasz mąż stanu i płemieł (...) wasz wielki człowiek, (...) to zwykły oszust, co was za nos wodzi, to sprytny łajdak, fałszerz i jednocześnie kompletny kretyn ! Idiota niemający zielonego pojęcia nie tylko o ekonomii, lecz o ortografii. To cham, bez cienia kindersztuby, bez najmniejszego okrzesania ! Przyjrzyjcie się jego (..) prostackim manierom ! Skończony tuman, kompletne zero ! (...) Wulgarna figura spod ciemnej gwiazdy, o moralności rzezimieszka. (...) To wy wywindowaliście to bydle na piedestał ! „

    A. Dołęga-Mostowicz: "Kariera Nikodema Dyzmy"
  • ~dyby
    (2013-01-19 12:24)
    W prawie rzymskim, które jest podstawą wszystkich cywilizowanych praw istnieje możliwość nieobciążania się lub uniknięcie obciążenia osoby najbliższej!
    Nawet w naszym mało cywilizowanym oprawie karnym taka możliwość istnieje, a nawet w prawie o wykroczeniach...
    Ale nie w prawie ITD, które wyrasta na instytucję ponad SB,WSI,ABW,AW i pozostałe służby.
    W imię czego?
    Może wypowiedzieliby się twórcy prawa, karniści - jak daleko nam do buszu i pręgierza?
  • ~kociokwik
    (2013-01-19 07:09)
    Nie do wiary. W państwie Tuska zeznania wydobywa się biciem i zastraszaniem, a prokuratura nie może znaleźć winnego.

    Od paru dni jestem w stanie lekkiego szoku, a stało się to po obejrzeniu w "TVN Uwaga" materiału filmowego z Lidzbarka Warmińskiego o metodach śledczych tamtejszej policji.
    Najpierw materiał filmowy:

    uwaga.tvn.pl/63198,wideo,407021,pobili__ale_sa_niewinni,pobili__ale_sa_niewinni,reportaz.html

    Przypominam:
    "Obaj mężczyźni powiadomili prokuraturę o wydarzeniach w Komendzie Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim. Biegły lekarz nie miał wątpliwości, że rany na nogach powstały w wyniku bicia gumową pałką. Śledztwo prowadziła prokurator z kilkumiesięcznym stażem. Po siedmiu miesiącach ustaliła, że obaj mężczyźni zostali pobici. Śledztwo zostało jednak umorzone, bo prokuratura nie potrafiła ustalić, który policjant uderzał pokrzywdzonych."

    W świetle powyższego jak własciciel pojazdu, który parkowany jest na ulicach czy parkingach a otworzenie zamka jego auta dla speca to pare sekund ma wiedzięć kto kierował autem bez jego wiedzy?
  • ~Krezus Kowalski
    (2013-01-19 12:33)
    No i nadszedł czas!
    Ile kosztuje helikopter Augusta?
  • ~LilA
    (2013-01-18 19:25)
    ITD - łamie prawo nie znakując samochodów z fotoradarami!!!

    Cytat z ustawy o ITD:

    5. Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, wzór odznaki identyfikacyjnej inspektora i oznakowania pojazdu służbowego oraz szczegółowy sposób postępowania z nimi związany. Rozporządzenie to ustali w szczególności sposób używania i przechowywania odznaki.

    Rozporządzenie Ministra:

    4. W wyjątkowym przypadku może uczestniczyć w ruchu pojazd służbowy Inspekcji Transportu Drogowego niespełniający warunków określonych w ust. 1 i 2.

    § 9. 1. Pojazd służbowy Inspekcji Transportu Drogowego, z wyjątkiem motocykla, powinien mieć ciemnozieloną barwę nadwozia, z tym że pokrywa silnika, drzwi od strony kierowcy i pasażera oraz drzwi tylne (pokrywa bagażnika) są barwy białej. Pojazdy oznakowane są poziomym pasem wyróżniającym odblaskowym barwy białej oraz mają po obu stronach pojazdu napis „INSPEKCJA TRANSPORTU DROGOWEGO” barwy białej. Na dachu pojazdu umieszcza się podświetlaną tablicę barwy białej z napisem „INSPEKCJA TRANSPORTU DROGOWEGO” barwy czarnej; napis „INSPEKCJA TRANSPORTU DROGOWEGO” barwy czarnej może być również umieszczony z przodu i z tyłu pojazdu, przy czym napis z przodu może być odwrócony (lustrzany). Na drzwiach od strony kierowcy i pasażera umieszczony jest znak Inspekcji Transportu Drogowego.

Może zainteresować Cię też: