Dłuższa podróż służbowa zazwyczaj wiąże się z przynajmniej jednym noclegiem, a często z kilkoma. Żeby upłynęła nam bezstresowo, warto przygotować się do niej wcześniej. To nic trudnego, bo zazwyczaj zawczasu wiemy, jak będzie przebiegała nasza trasa i w jakich okolicach będziemy nocować.

Reklama

W planowaniu drogi nieocenione są urządzenia nawigacyjne. Zaplanowaną podróż możemy w nich podzielić na etapy, a następnie przejrzeć trasę odcinek po odcinku, sprawdzając dostępne hotele w miejscach docelowych.

Nie ma jednego idealnego rozwiązania noclegowego. Nasz wybór będzie się różnić w zależności od tego, czy szukamy noclegu blisko trasy (np. przy autostradzie), czy w okolicy, gdzie mamy zaplanowane spotkania. W drugim przypadku warto wybrać miejsce bliżej centrum miasta lub w dobrym punkcie komunikacyjnym. Osoby udające się w podróż biznesową powinny również zwrócić uwagę na dostęp do internetu oraz zasięg sieci telefonii komórkowej. Dodatkowe ważne elementy to strzeżony parking, żebyśmy nie musieli przenosić całego bagażu do hotelu, oraz odległość od najbliższej restauracji.

W Polsce czeka na nas około 6992 hoteli, a w całej Europie 132,4 tys. Dostępność miejsc noclegowych jest zróżnicowana w zależności od regionu, przez który będziemy podróżować. Zarówno w polskich, jak i zagranicznych miejscowościach oferta jest jednak dość szeroka. Jest spory wybór, choć w Polsce sieć hoteli nie jest tak rozbudowana jak na zachodzie Europy. W miastach nie ma problemu ze znalezieniem noclegu w niemal każdej kategorii cenowej.

Natomiast jeśli zdecydujemy się na podróż w mniej zaludnione tereny, na których nie ma ważnych punktów turystycznych, przemysłowych lub biznesowych, musimy liczyć się z trudnościami w znalezieniu noclegu. W tym przypadku po wprowadzeniu trasy do urządzenia nawigacyjnego warto sprawdzić punkty noclegowe w okolicy celu naszej podróży, dzięki czemu unikniemy nadkładania drogi.

Największe różnice w dostępności punktów noclegowych występują w ofercie hoteli przy głównych trasach przejazdowych. W krajach Europy Zachodniej istnieją rozwinięte sieci niedrogich moteli oferujących noclegi w określonym standardzie. Niestety w Polsce nadal są to głównie przypadkowe punkty umieszczone przy przydrożnych restauracjach.

Kiedy będziemy już wiedzieli, gdzie chcemy się zatrzymać, możemy od razu sprawdzić hotele w internecie. Pomocne będą strony skupiające oferty wielu hoteli (np. Booking.com lub Hrs.com), na których będziemy mogli porównać ceny, opinie użytkowników oraz zarezerwować nocleg w promocyjnej cenie.

Jeśli nie zdążymy tego zrobić przed wyjazdem, możemy wybrać jedną z propozycji nawigacji. W urządzeniach dostępne są informacje zarówno o hotelach należących do międzynarodowych sieci, dużych kompleksach wypoczynkowych, hostelach, jak i prywatnych pensjonatach oraz kempingach.

Nawigacja pomoże nam nie tylko wybrać miejsce noclegu, ale również do niego dojechać. Często bez niej lepiej w ogóle nie wjeżdżać do miast. W większości europejskich miast w okresie letnim przeprowadzane są największe remonty dróg, którym często towarzyszą skomplikowane objazdy. Wiele miast ma również specyficzną organizację ruchu, co dodatkowo utrudnia dojechanie do celu, np. w Monachium mamy głównie ulice jednokierunkowe, a w Barcelonie w zależności od dnia i godziny następuje zmiana kierunku ruchu na największych ulicach.