Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie podpisał umowę na dostawę 12 nieoznakowanych aut, które wyposażone w wideorejestratory wyjadą na drogi Warmii i Mazur.
Najnowsza broń policji to skoda superb - pod maską 260 KM z sześciocylindrowego silnika 3.6 l. Napęd - 4x4. Moc na koła przenosi 6-biegowa skrzynia DSG. Prędkość maksymalna 250 km/h, przyspieszenie do 100 km/h - 6,5 s.
Na wyposażeniu auta mają także umieszczone za tylną szybą pojazdu tablice świetlne do wysyłania poleceń "STOP POLICJA", "JEDŹ ZA MNĄ". Nie zabrakło wideo rejestratora, zestawu komputerowego z drukarką i oprogramowaniem.
Wartość jednego samochodu to 136 700 zł.
O opinię na temat nowych aut policja poprosiła Adama Kornackiego dziennikarza TVN Turbo. Oto co powiedział - cytujemy dosłownie… "Ogromnie cieszę się, że policjanci będą dysponować takimi autami. Są one z zewnątrz dość niepozorne, natomiast ich środek kryje mnóstwo atutów. Bardzo mocny silnik i moc obrotowa, duży rozkład osi, napęd na cztery koła zdecydowanie poprawi trakcję, szczególnie, że te auta muszą często jechać znacznie szybciej. To inwestycja w bezpieczeństwo. Ta maksymalna wersja, to sama w sobie limuzyna, a znakomita pozycja za kierownicą na pewno wpłynie na komfort pracy policjantów."
Gdzie policja ruszy nowym sprzętem na polowanie - czytaj dalej>>>
"Skoda Superb to dobry wybór dla drogówki Warmii i Mazur." - podkreśla Kornacki. "W codziennej pracy policjanci z pościgówki muszą dysponować samochodem o mocy i szybkości wyższej niż w standardowym aucie, by w pościgu bezpośrednim jak najkrócej przebywać na nie swoim pasie ruchu. Silnik V6 3,6 FSI jest gwarantem dobrego przyspieszenia. I zachowuje przyzwoite spalanie jak na auto tej klasy."
"Na krętych mazurskich drogach znakomicie sprawdza się napęd 4x4, którego producentem jest Haldex. Porównując: z dużo większym spokojem pokonywałem zakręty między Szczytnem a Pasymiem tym samochodem, niż VW Passatem z napędem na przednią oś. Warto także docenić sam wideorejestrator: nagrywa w obie strony i rejestruje dźwięk, posiada przyzwoitą optykę ze stabilizacją obrazu i co bardzo ważne jest wymyślony przez polskiego konstruktora. Uważam, że mazurska drogówka ma dobry sprzęt do wykonywania swojej pracy." - kończy Kornacki.
Nowe nieoznakowane radiowozy trafią do KWP w Olsztynie, KMP w Olsztynie i Elblągu oraz do Komend Powiatowych Policji w Braniewie, Ełku, Iławie, Nidzicy, Ostródzie, Piszu i Szczytnie.
Komentarze (28)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszez dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
(Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.)
§ 31. 1. Pojazd Policji, z wyjątkiem motocykla, powinien mieć:
1) niebiesko-granatową barwę nadwozia oraz powinien być oznakowany pasem wyróżniającym barwy białej i umieszczonym po obu stronach pojazdu napisem "POLICJA" barwy białej; na dachu pojazdu może być umieszczony świetlny napis "POLICJA" barwy niebieskiej na białym tle; napis "POLICJA" barwy białej może być także umieszczony z przodu i z tyłu pojazdu, przy czym napis z przodu może być odwrócony (lustrzany), albo
2) srebrną barwę nadwozia oraz powinien być oznakowany pasem wyróżniającym odblaskowym barwy niebieskiej z dodatkowymi prostokątnymi elementami odblaskowymi barwy białej, umieszczonymi na górnej i dolnej krawędzi pasa; odblaskowy napis "POLICJA" barwy białej powinien być umieszczony po obu stronach pojazdu na pasie wyróżniającym; odblaskowy napis "POLICJA" barwy białej może być także umieszczony z przodu i z tyłu pojazdu, przy czym napis z przodu musi znajdować się na nieodblaskowej powierzchni o barwie niebieskiej, a z tyłu na pasie wyróżniającym; na obydwu bokach pojazdu na pasie wyróżniającym może być umieszczony znak gwiazdy policyjnej; na dachu pojazdu może być umieszczony świetlny napis "POLICJA"
barwy niebieskiej na białym tle; na pojeździe mogą znajdować się inne oznaczenia określające jego przynależność do określonej służby policyjnej.
2. Samochód osobowy Policji o liczbie miejsc siedzących nie większej niż 5 i rodzaju nadwozia sedan, hatchback, kombi lub coupe w przypadku nadwozia o barwie niebiesko-granatowej powinien być oznakowany pasem wyróżniającym barwy białej odblaskowej; drzwi boczne powinny mieć kolor biały inieodblaskowy; na pasie wyróżniającym drzwi bocznych przednich powinien być umieszczony napis "POLICJA" w kolorze niebiesko-granatowym odblaskowym, w odcieniu koloru nadwozia.
3. W wyjątkowym przypadku może uczestniczyć w ruchu pojazd Policji niespełniający warunków określonych w ust. 1 i 2 oraz § 26 ust. 1 pkt 2.
i teraz pytanie ???
CZY KONTROLA RUCHU DROGOWEGO JEST WYJĄTKOWYM PRZYPADKIEM
bo dla mnie taki pojazd służy do jak największego wystawienia mandatów !!!
No, nie wazne tez ze w komisariacie farba odpada, warunki jak z wczesnego prl,
wazne jest dobra bryka.
SKODA MOCARNA LIMUZYNĄ
ale żeby więcej patroli na ulice posłać to nie...
hipokryci !!