Długi weekend to czas... mandatów! Przed nami trzy dni majowego lenistwa, jednak w tym czasie policjanci ruchu drogowego będą mieli pełne ręce roboty przez ogólnopolską akcję "Bezpieczny weekend". Na drogach pojawi się znacznie więcej stróży prawa niż zazwyczaj - i to zarówno w radiowozach oznakowanych, jak i nieoznakowanych, dlatego noga z gazu…

Co ważne porządku na polskich szosach mają pilnować nie tylko mundurowi, ale także urządzenia do automatycznej kontroli prędkości jazdy. Przekroczenie prędkości to nie jedyne wykroczenie, za które można zapłacić mandat.

"Pamiętajmy o fotoradarach. W sumie będziemy korzystać ze 120 takich urządzeń i z 300 wideorejestratorów. Na zdjęciu zrobionym za ich pomocą widać, czy kierowca rozmawia przez telefon komórkowy, czy ma zapięte pasy, a pojazd, którym kieruje - włączone światła. Punkty za poszczególne wykroczenia są sumowane" - powiedziała Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji. Łatwo domyślić się, że po tak wielkiej i pechowej kumulacji można pożegnać się z prawem jazdy.

>>>Tu znajdziesz mapę fotoradarów aktualizowaną przez internautów<<<

Poza kontrolą prędkości, policjanci z drogówki zwrócą też szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących oraz sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci.

Najlepiej nie wychylać się i niezależnie od pokonywanej odległości, zawsze prowadzić pojazd zgodnie z przepisami prawa. Nie wsiadać za kierownicę po alkoholu.


>>>Zobacz gdzie musisz uważać na nieoznakowane radiowozy z wideoradarami<<<

Kierowcy powinni uważać na rowerzystów i odwrotnie - człowiek na rowerze ma takie same prawa na drodze jak kierowcy innych pojazdów. Jak wynika z policyjnych statystyk każdego roku około 6 tys. rowerzystów ulega wypadkom drogowym. Na skutek tych zdarzeń ponad 500 z nich ponosi śmierć, a ponad 5 tys. odnosi obrażenia ciała.

ZOBACZ ILE ZAPŁACISZ ZA ZBYT SZYBKĄ JAZDĘ - czytaj dalej>>>
Przekraczanie dozwolonych prędkości może być dla kierwcy bardzo kosztowne. Przypomnijmy grzywny, które grożą za to wykroczenie oraz liczbę punktów karnych.

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości :

- do 10 km/h - do 50 zł, (1 punkt karny)

- o 11 - 20 kim/h - od 50 do 100 zł, (2 punkty)

- o 21 - 30 km/h - od 100 do 200 zł, (4 punkty)

- o 31 - 40 km/h - od 200 do 300 zł, (6 punktów)

- o 41 - 50 km/h - od 300 do 400 zł, (8 punktów)

- o 51 km/h i więcej - od 400 do 500 zł. (10 punktów).Co zrobić żeby nie wpaść w sidła policji? - czytaj dalej>>>


Oto kilka rad prosto od policji:

1. Należy sprawdzić stan techniczny pojazdu.

2. Dokładnie zaplanować trasę podróży, uwzględniać prognozy pogody, korzystając z mapy aktualnych i prognozowanych warunków drogowych w Polsce.

3. Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy!

4. Wyjazdu nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Największego natężenia ruchu należy spodziewać się w piątek (30 kwietnia) i poniedziałek (3 maja) pomiędzy godziną 16.00 a 20.00.

5. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach (jest młodym kierowcą, osobą starszą, schorowaną lub osobą, która nie lubi wielkomiejskiego ruchu), może poprosić o pomoc bardziej doświadczonego kierowcę-pasażera.

6. Należy unikać jazdy na wschód w godzinach przedpołudniowych i na zachód w godzinach popołudniowych, ponieważ wtedy mocno oślepia słońce.

7. Po dwóch - trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15 minutową przerwę w bezpiecznym miejscu: na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.

8. Nigdy nie umawiajmy się z rodziną na konkretną godzinę przyjazdu do miejsca docelowego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.

9. Pamiętajmy - nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania!

10. Apelujemy także do motocyklistów o rozwagę i bezpieczną, zgodną z przepisami, jazdę. Niech nadmierna prędkość i brawura nie staną się przyczyną kolejnej tragedii. Motocyklisto - użyj wyobraźni!