NOWA syrena meluzyna R już w sprzedaży! Znamy cenę najtańszej wersji. Zobacz ZDJĘCIA
1 AK syrena meluzyna R to pierwszy namacalny efekt umowy podpisanej przez AK Motor Polska, spółki założonej w Warszawie przez polsko-kanadyjskiego projektanta i biznesmena, Arkadiusza Kamińskiego, z FSO S.A. - AK Syrena meluzyna R jest oficjalną kontynuacją klasycznej syreny, zaprezentowanej w 1955 roku. Będzie budowana ręcznie z należytą precyzją - zapowiada nam Kamiński.
AK Motor International Corporation
2 Drapieżnie stylizowany samochód został zbudowany we współpracy z firmą Proto Cars z Nysy reprezentowaną przez kierowcę rajdowego Pawła Dytko (na jego koncie jest m.in. tytuł Mistrza Polski w Samochodowych Wyścigach Górskich). Oficjalnie nowa syrena meluzyna R zadebiutowała w czasie Rajdu Barbóka, na najbardziej kultowym odcinku specjalnym, czyli na Karowej. - Samochód zbudowaliśmy od początku do końca w rekordowym tempie 3 miesięcy - powiedział dziennik.pl Paweł Dytko. - Karoseria nowej syreny meluzyny R powstała z lekkich kompozytów. Auto ma konstrukcję rurową, klatkę bezpieczeństwa i napęd na cztery koła - dodaje szef Proto Cars.
AK Motor International Corporation / Maciej Niechwiadowicz
3 Skonstruowana przez firmę z Nysy syrena to samochód przeznaczony przede wszystkim do wyścigów górskich i płaskich. Prześwit to ledwo 12 cm. Zamontowany z przodu dwulitrowy turbodoładowany silnik ma ponad 400 KM. Napęd na 4 koła. Samochód waży ok. 1100 kg. W efekcie od 0 do 100 km/h przyspiesza w 3,8 sekundy.
AK Motor International Corporation
4 W środku klatka bezpieczeństwa i kubełkowe fotele z pięciopunktowymi pasami. Klimat spartański. Kokpit formą przypomina ten z pierwszej syreny - nawet atrapa liczników nawiązuje do pierwowzoru.
AK Motor International Corporation
5 Nowa syrena meluzyna R będzie dostępna w limitowanej serii 25 sztuk. AK Motor wiąże z tym przedsięwzięciem ogromne nadzieje. Firma zaprasza teamy sportowe do składania zamówień. Cena najtańszej wersji? Od 60 tys. euro (ok. 260 tys. zł; to 650 zł za 1 konia mechanicznego...). Każde auto zostanie zbudowane w Nysie przez specjalistów z firmy Pawła Dytki. A kiedy pojawi się syrena w wersji drogowej produkowanej seryjnie?
AK Motor International Corporation
6 Arkadiusz Kaminski deklaruje, że pod jego kierownictwem, marka Syrena wróci na ulice w Polsce jako polski samochód, zbudowany w Polsce. Chce też, by auto zaistniało podczas zawodów w 2016 roku, a zebrane doświadczenie pomogło przy konstruowaniu finalnej wersji drogowej. - Będzie to produkt wysokiej jakości, na równi z autami innych zachodnich marek. FSO, dzięki zawarciu nowej umowy, wspiera rozwój technologiczny i przygotowania do masowej produkcji. Zależy mi, aby nowa syrena meluzyna była przystępna cenowo. Najtańszy model powinien kosztować około 35 tysięcy złotych - stwierdził szef AK Motor Polska.
AK Motor International Corporation
7 Pod maską podstawowej wersji będzie pracować silnik benzynowy o pojemności ok. 1,5 l lub mniejszy. Jako rynkowych rywali dla nowej syreny w wersjach bogatszych biznesmen z Kanady widzi fiata 500, mini i volkswagena beetle. Tańsze odmiany tego auta mają rywalizować z innymi modelami segmentu B, czyli np. skodą fabią czy volkswagenem polo.
AK Motor International Corporation
8 Niedawno firma poinformowała o zamiarze stworzenia zupełnie nowego sportowego pojazdu z linii Syreny - modelu AK syrena ligea. W planach jest też kabriolet.
AK Motor International Corporation
9 - Jesienią 2013 roku ogłosiliśmy, że integralną częścią reaktywacji marki będzie jej powrót do motorsportu. AK Syrena Meluzyna R jest więc spełnieniem obietnicy, jaką złożyliśmy na początku tworzenia firmy - przyznaje w rozmowie z dziennik.pl Arkadiusz Kamiński. - Można powiedzieć, że jest to również pierwszy, całkowicie nowy samochód Syrena, od czasu kiedy to 30 lat temu ostatnie auto zjechało z linii produkcyjnej - stwierdza projektant i dodaje, że polska marka samochodowa Syrena właśnie powraca.
AK Motor International Corporation / Maciej Niechwiadowicz
10
AK Motor International Corporation
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję