"Policjanci regularnie prowadzą działania kontrolne w ruchu drogowym, mające na celu wyeliminowanie z ruchu osób, które kierują pod wpływem alkoholu. Wczoraj dzięki działaniom Policji, zatrzymanych zostało 421 potencjalnych zabójców drogowych" - poinformowała Policja na platformie X. W opublikowanym wpisie wskazano także, że tylko dziś, w godzinach porannych na terenie województwa wielkopolskiego, policjanci zatrzymali 73 osoby kierujące pod wpływem alkoholu. "Nie ma i nie będzie żadnej taryfy ulgowej wobec takich osób" - podkreślono.

Reklama

Sześć ofiar śmiertelnych

Ponadto, z danych Komendy Głównej Policji wynika, że ostatniej doby przeprowadzono 16 tys. 886 interwencji. Doszło do 72 wypadków drogowych, w których zginęło sześć osób, a 79 zostało rannych. Wśród nich było dwóch kierujących samochodami, rowerzysta, motocyklista, pasażer i pieszy. Zdarzenia te miały miejsce w woj. lubuskim, mazowieckim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim. Ponadto, zatrzymano 676 sprawców przestępstw, a także zatrzymano 377 osoby poszukiwane. Od początku wakacji, w Polsce miały miejsce 104 wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym.

Kary za jazdę po alkoholu

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Ponadto kierowcy grozi także zakaz prowadzenia pojazdów od pół roku do 3 lat, 15 punktów karnych oraz obciążenie kosztami postępowania. Należy także pamiętać, że od 14 marca 2024 r. należy liczyć się także z konfiskatą pojazdu. Przepadek jest orzekany przez sąd obligatoryjnie (obowiązkowo), jeśli sprawca:

  • spowodował katastrofę, jej bezpośrednie niebezpieczeństwo lub wypadek, a stężenie alkoholu we krwi przekraczało 1 promil;
  • prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, a stężenie alkoholu we krwi przekraczało 1,5 promila;
  • prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości (stężenie alkoholu we krwi przekraczało 0,5 promila) w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów, albo gdy był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo komunikacyjne popełnione w stanie nietrzeźwości.