Protest rolników 10 maja w Warszawie. O której godzinie? Jaka trasa?

Protest rolników 10 maja w Warszawierozpocznie się o godzinie 12:00 na placu Zamkowym. Stamtąd manifestanci zamierzają przejść przed gmach Sejmu przy ulicy Wiejskiej.

Trasa protestu rolników została wyznaczona ulicami: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyską, Marszałkowską, przez rondo Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi, przez rondo de Gaulle'a, Nowy Świat, przez plac Trzech Krzyży do Wiejskiej. Zakończenie zgromadzenia przewidziano o godzinie 22:00.

Reklama

200 000 rolników zablokuje Warszawę. Oto mapa protestu

Protest rolników 10 maja w Warszawie - MAPA marszu trasa / dziennik.pl

Podczas manifestacji przed przedstawicielstwem Parlamentu Europejskiego zostanie wręczona petycja ws. Zielonego Ładu. Następnie uczestnicy protestu udadzą się przed Sejm, gdzie zaplanowane jest spotkanie z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią.

Protest rolników w Warszawie – zamknięte ulice, objazdy wyznaczy policja

Protest rolników organizowany 10 maja w Warszawie dla kierowców oznacza poważne utrudnienia i zablokowanie ruchu. Korki w okolicach trasy przemarszu mogą pojawić się jeszcze przed godziną 12.00.

– Apelujemy o zwracanie uwagi na obowiązujące na terenie miasta st. Warszawy znaki drogowe i stosowanie się do poleceń wydawanych przez policjantów – powiedział podinsp. Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji. – Trzeba mieć także na uwadze możliwość czasowego zamknięcia niektórych ulic na trasie marszu.W przypadku złamania przepisów, dotyczących ruchu drogowego, należy spodziewać się zdecydowanej reakcji policjantów i wynikających z tego konsekwencji prawnych. Na bieżąco będziemy informowali o utrudnieniach na ulicach Warszawy i ewentualnych objazdach – podkreślił.

Policja zachęca jednocześnie do pozostawieni samochodów i korzystania z warszawskiego transportu publicznego. Protest mają zabezpieczać funkcjonariusze prewencji, ruchu drogowego, służby kryminalnej, a także zespołu antykonfliktowego.

Reklama

Komunikacja miejska w Warszawie. 10 maja będą zmienione trasy

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zapowiada, że pierwsze zmiany w ruchu mogą być wprowadzone, gdy uczestnicy protestu będą docierali na Plac Zamkowy. Jeśli trzeba będzie zamknąć ruch w al. Solidarności w okolicach Placu Zamkowego, to tramwaje linii 4 i 20 pojadą przez Most Gdański. Trasy pozostałych linii tramwajowych zostaną podzielone na dwie części:

  • 13 po stronie Woli: CM. WOLSKI - … - al. Solidarności – Okopowa – Towarowa – Grójecka – PL. NARUTOWICZA (bez postoju); po stronie Pragi Płn.: KAWĘCZYŃSKA-BAZYLIKA - … - Targowa – Ratuszowa – RATUSZOWA-ZOO (bez postoju);
  • 23 po stronie Woli: NOWE BEMOWO - … - al. Solidarności – al. Jana Pawła II – Popiełuszki – METRO-MARYMONT (bez postoju); po stronie Pragi Płn.: CZYNSZOWA - … - 11 Listopada – Targowa – Kijowska – DW. WSCHODNI (KIJOWSKA) (bez postoju);
  • 26 po stronie Woli: METRO MŁOCINY - … - al. Solidarności – al. Jana Pawła II – ks. J. Popiełuszki – METRO-MARYMONT (bez postoju); po stronie Pragi Płn.: WIATRACZNA - … - Targowa – Ratuszowa – RATUSZOWA-ZOO (bez postoju).

Te autobusy zmienią trasy kursowania w Warszawie

Podobnie będzie w przypadku autobusów: 160 zawrócą na wysokości Dworca Wileńskiego, a 190 dojadą z jednej strony do Placu Bankowego, a od strony Marek tylko do skrzyżowania al. Solidarności z Targową i zawrócą na wysokości ulicy Ząbkowskiej.

W czasie zbiórki uczestników na Placu Zamkowym, zablokowany może być przejazd ulicą Miodową i Krakowskim Przedmieściem, a autobusy linii: 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518 zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Po godzinie 12:00 rozpocznie się przemarsz uczestników. Najpierw zamknięty zostanie fragment Traktu Królewskiego i skrzyżowanie z ulicą Świętokrzyską (na objazdach dodatkowo linie: 106, 111 i E-2). Gdy uczestnicy skręcą w prawo, w ulice Świętokrzyską, zostanie zamknięta cała trasa przemarszu – m.in. wyłączony zostanie ruch tramwajowy i autobusowy w Al. Jerozolimskich oraz na ulicy Marszałkowskiej. Trasy tramwajów linii 7, 9, 15, 18, 22, 24, 25 zostaną podzielone na dwie części, a 4 i 35 będą kursowały objazdami:

  • 4: w obu kierunkach: RONDO ŻABA - … - most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – al. Niepodległości – Nowowiejska – pl. Zbawiciela - … WYŚCIGI; w przypadku zablokowanego torowiska w al. Solidarności: RONDO ŻABA - … - 11 Listopada – Targowa – Ratuszowa – Jagiellońska – S. Starzyńskiego – Most Gdański – Z. Słomińskiego – al. Jana Pawła II – T. Chałubińskiego – al. Niepodległości – Nowowiejska – pl. Zbawiciela - … WYŚCIGI;
  • 35: w obu kierunkach: PIASKI - … - rondo Zgrupowania AK "Radosław" – Okopowa – Towarowa – Grójecka – S. Banacha - BANACHA.

Na objazdach znajdą się także autobusy kursujące w tamtym rejonie: 106, 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 158, 159, 166, 171, 175, 178, 180, 222, 503, 501, 507, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 525. Kiedy uczestnicy dotrą pod Sejm – na objazdach będą dodatkowo linie 108 i 162.

Referendum ws. Zielonego Ładu

Protest rolników pod hasłem "Precz z Zielonym Ładem" organizują NSZZ "Solidarność" oraz NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

– Rozwiązania, które przyjęła już Komisja Europejska nie zadowalają rolników. Są to doraźne działania i mówi się o zawieszeniu o rok działań związanych z Zielonym Ładem, jest to tak naprawdę kreowane pod wybory do europarlamentu i po wyborach do PE moglibyśmy się obudzić się w sytuacji, że Zielony Ład będzie nadal obowiązywał – powiedział rzecznik rolniczej "Solidarności" Adrian Wawrzyniak.

Dodał, że związkowcy chcą pokazać, że Zielony Ład nie dotyczy tylko rolnictwa, ale dotyczy całej gospodarki i będzie się przekładał na gospodarstwa domowe i koszty dla ludzi związane z jego realizacją. Rzecznik poinformował, że podczas piątkowej manifestacji rozpocznie się zbiórka podpisów pod petycję o referendum (przeprowadzane razem z NSZZ Solidarność). Jak mówił pytanie referendalne brzmi - czy jest pan, pani za zobowiązaniem prezydenta RP i parlamentu i rządu do odrzucenie polityki klimatycznej zawartej w tzw. Zielonym Ładzie.

Protest rolników w Warszawie. Minister rolnictwa nie ma złudzeń

– Protesty rolników, to w dużej mierze inicjatywa polityczna, która ma służyć podtrzymaniu napięcia przed wyborami europejskimi – stwierdził minister rolnictwa Czesław Siekierski w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Zaznaczył, że niektóre grupy rolników odcinają się od strajku.

Dlaczego rolnicy protestują?

Wśród najważniejszych rolniczych postulatów jest m.in. likwidacja Zielonego Ładu oraz zablokowanie importu produktów rolnych z Ukrainy. – Polacy muszą zdawać sobie sprawę, że następstwa wprowadzenia w życie Zielonego Ładu są śmiertelnie niebezpieczne – stwierdził Piotr Duda, szef NSZZ Solidarność. Do tego w specjalnym oświadczeniu zaznaczył, że: Demonstracja nie ma charakteru politycznego. To apolityczny protest Polaków, którzy czują się zaniepokojeni i pokrzywdzeni szkodliwą polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

Ostatni protest rolników zakończył się konfrontacją z policją

Ostatni protest rolników w Warszawie odbył się 6 marca. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele Solidarności i leśnicy. Doszło do starć manifestantów z policją. W policjantów rzucano kostką brukową – 13 mundurowych zostało rannych. Służby odpowiedziały gazem łzawiącym. Policja zatrzymała 26 osób, blisko połowa była w stanie nietrzeźwości. Sporządzono 12 wniosków o ukaranie do sądu, nałożono 33 mandaty i zastosowano pouczenie wobec 50 osób. Wylegitymowano 1065 osób.