Reklama

Straż miejska w Warszawie od maja ma nową komendant, która wprowadza nowe porządki. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w życie wchodzą nowe metody dyscyplinowania kierowców.

Komendant Magdalena Ejsmont ogłosiła właśnie, że do łask wróciły fotowezwania. Zawiadomienia wkładane przez strażników za wycieraczkę samochodu zniknęły ponad sześć lat temu, w marcu 2016 roku, po decyzji ówczesnego komendanta - Zbigniewa Leszczyńskiego.

Straż miejska idzie na wojnę ze świętymi krowami

Powrót do fotowezwań ma pomóc w walce z kierowcami, którzy parkują niezgodnie z przepisami. To problem, z którym codziennie borykają się mieszkańcy i stołeczne służby. Straż miejska wskazuje, że najwięcej zgłoszeń dotyczy właśnie problemu z parkowaniem przez "święte krowy".

Reklama

Straż miejska wraca do starej metody karania

Dlatego w celu ułatwienia i przyspieszenia procedury wystawiania mandatu za popełnione wykroczenia, funkcjonariusze będą zostawiać za wycieraczkami samochodów korespondencję dla kierowców. Dzięki temu kierowcy od razu dowiedzą się, że złamali przepisy Prawa o ruchu drogowym, a tym samym zaoszczędzą sobie wizyty na poczcie. Wystarczy, że z otrzymanym wezwaniem zgłoszą się do najbliższego oddziału terenowego straży miejskiej.

- Dla mieszkańców obecność wezwań za wycieraczką nieprzepisowo zaparkowanych samochodów będzie widocznym sygnałem, że straż miejska działa, reaguje na ich wezwania i karze kierowców naruszających przepisy. Być może, obecność za szybą widocznego dokumentu, będzie ostrzeżeniem dla innych, nieuważnych kierowców, by nie parkować w tym miejscu – powiedziała Magdalena Ejsmont, komendant Straży Miejskiej m. st. Warszawy.

Reklama

Mandaty już się sypią, a będzie ich więcej

Straż miejska bez wcześniejszego ogłaszania zaczęła już wystawiać fotowezwania. W pięć dni (od 18 sierpnia br.) wystawiono 714 fotowezwań za wycieraczkami samochodów na terenie całej Warszawy. Kierowca, który zobaczy taką niespodziankę w swoim aucie ma 7 dni na stawienie się w jednym z oddziałów straży miejskiej.

Na miejscu funkcjonariusz straży miejskiej podejmie decyzję dotyczącą mandatu lub pouczenia. Nowa komendant liczy, że taki sposób rozwiązywania spraw znacznie przyspieszy proces obsługi mieszkańców.

Straż miejska poinformowała, że folia chroniąca fotowezwanie przed zamoknięciem jest biodegradowalna i przyjazna dla środowiska. / Straż miejska / fot. Straż Miejska m. st. Warszawy