Reklama

Izera i jej fabryka w Jaworznie wzbudziła ciekawość posła Pawła Szramki. Parlamentarzysta wziął na celownik obietnice premiera Mateusza Morawieckiego i Ministerstwo Aktywów Państwowych, którego szefem jest Jasek Sasin.

Posypał się grad pytań, tu cytat: w sprawie projektu budowy polskiego samochodu elektrycznego, na który wydano już ponad 69 mln zł, a efektów wciąż brak. Wreszcie nadeszły odpowiedzi. Ale po kolei...

Izera i platforma do budowy polskiego samochodu elektrycznego, co poszło nie tak?

Izera ma już platformę – gruchnęła wieść jesienią 2021 roku. Dostawcę tego najważniejszego i najdroższego w całym aucie komponentu mieliśmy poznać w styczniu 2022 roku. Jest połowa sierpnia i… cisza. Poseł zauważa, że realizująca przedsięwzięcie państwowa spółka ElectroMobility Poland opóźnienie tłumaczy pandemicznym przerwaniem łańcuchów dostaw. Po drodze z rządowego przedsięwzięcia wycofał się też integrator technologiczny niemiecka firma EDAG Engineering, która miała m.in. wspierać EMP w realizacji produkcji i odpowiadać za wybór platformy.

Reklama

– Obecna sytuacja międzynarodowa wpływa na założenia biznesowe projektu. W tej chwili trwa ostatnia faza negocjacji dotyczących zakupu platformy, na której będą budowane samochody marki Izera – powiedział dziennik.pl Paweł Tomaszek, dyrektor ds. komunikacji i rozwoju biznesu EMP.

Jego zdaniem platforma to kluczowy element, który wpływa na wszystkie aspekty realizacji przedsięwzięcia: techniczne, biznesowe i harmonogramowe.

– Negocjacje są wielowątkowe, obejmują równolegle pakiet czterech umów. Rozpoczęcie wojny w Ukrainie skomplikowało rozmowy. Kluczowe jest dla nas zapewnienie warunków tych umów, które zagwarantują, że projekt w długiej perspektywie będzie miał zapewnione solidne fundamenty biznesowe. Z uwagi na tajemnicę negocjacji biznesowych do czasu ich zakończenia nie komentujemy publicznie ich przebiegu. O szczegółach harmonogramu projektu będziemy jednak mówić po ogłoszeniu dostawcy platformy – zapowiedział przedstawiciel EMP.

IZERA - polski samochód elektryczny / ElectroMobility Poland / Marcin Kmieciński

Fabryka Izery w Jaworznie, czyli co z budową i rentownością?

Szramka zapytał też o kłopoty z przejęciem od Lasów Państwowych gruntów pod budowę fabryki Izery w Jaworznie.

– Choć rząd wielokrotnie podkreślał znaczenie projektu Izera, a w zeszłym roku zapewnił na jego pierwszy etap 250 mln zł, wykonanie inwestycji jest opieszałe. Stoi to w sprzeczności z szumnymi zapowiedziami, że przedsięwzięcie, które miało kosztować nawet 5 mld zł, będzie zrealizowane sprawnie – stwierdził poseł i wyprowadził cios w splot słoneczny pytając: Jakie są przewidywania Ministerstwa Aktywów Państwowych w zakresie możliwości dokończenia inwestycji, planowanych terminów i rentowności całego projektu?

IZERA: polski samochód elektryczny / ElectroMobility Poland

Izera i fabryka samochodów w Jaworznie, rząd odpowiada

Do odpowiedzi wstał Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Odnosząc się do zamiany gruntów, na których ma powstać fabryka samochodów elektrycznych Izera wyjaśnił, że ani szef rządu, ani spółka EMP nie są stronami w procesie przejęcia ziemi pod nowy zakład motoryzacyjny.

Zostały stworzone ramy prawne, na podstawie których projekt może być efektywnie zrealizowany, a sam proces zamiany nieruchomości przeznaczonej na Jaworznicki Obszar Gospodarczy został pozytywnie zaopiniowany przez sejmową Komisję ds. Środowiska. Proces zamiany jest realizowany przez regionalną dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach oraz miasto Jaworzno – wyjaśnił przedstawiciel rządu. Grunty pod ewentualną fabrykę Izery przeszły już z rąk LP pod zarząd miasta Jaworzna. EMP nie będzie ich właścicielem – z wcześniejszych deklaracji spółki usłyszeliśmy, że prawo do dysponowania terenem mogłaby nabyć w I kwartale 2023 roku.

IZERA: polski samochód elektryczny / ElectroMobility Poland

Kiedy ruszy produkcja Izery, dlaczego termin nie jest ostateczny?

Termin uruchomienia produkcji Izery? Zakładany przez EMP termin rozpoczęcia produkcji to koniec roku 2024. Ostateczna data realizacji projektu uzależniona jest od ustaleń z dostawcą platformy, procesu pozyskiwania finansowania i pozyskania praw do terenu w Jaworznie, na którym planowana jest budowa fabryki – wyjaśnił Wenderlich.

Specustawa uchwalona w zeszłym roku miała ułatwić EMP zdobycie ziemi, tak by budowa zakładu mogła ruszyć w drugiej połowie 2022 roku. Przy czym pierwotnie symboliczne wbicie łopaty pod inwestycję planowano jeszcze jesienią 2021. Teraz z asekuracyjnej relacji przedstawiciela rządu wynika, że start produkcji Izery pod koniec 2024 roku wcale nie jest pewny…

Przypominamy, że plany przewidują produkcję na poziomie 150 tys. aut rocznie. EMP spodziewa się, że dzięki nowej fabryce pracę znajdzie ok. 15 tys. osób: 3 tys. przy produkcji Izery w Jaworznie oraz 12 tys. u dostawców i kooperantów.

Pytanie o rentowność Wenderlich zbył odesłaniem do sprawozdań finansowych ElectroMobility Poland dostępnych na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Rząd zadowolony z Izery

Na koniec przedstawiciel rządu stwierdził, że planowane w Europie zmiany legislacyjne dotyczące dostępności samochodów z silnikami spalinowymi (red. od 2035 roku wejdzie zakaz sprzedaży nowych aut benzynowych i z silnikiem Diesla), jak również zmiany geopolityczne potwierdzają słuszność fundamentalnych założeń projektu polskiej marki samochodów elektrycznych.

– Projekt Izera ma na celu pozyskanie technologii i jej dalszy rozwój przy współudziale polskich firm oraz instytutów badawczych – skwitował.

Izera to totalna klapa i kolesie od przejadania pieniędzy

Co na to poseł Paweł Szramka?

– Totalna klapa! Naszym rządzącym łatwo przychodzi składać górnolotne obietnice, ale Izera jest kolejnym przykładem, w jak niewielkim stopniu, pokrywają się one z rzeczywistością – powiedział dziennik.pl parlamentarzysta.Rozumiem, że stworzenie nowego auta od zera nie jest łatwe. Dlatego warto zaangażować w to ekspertów, a nie kolesi do przejadania pieniędzy – ocenił.

IZERA: polski samochód elektryczny / ElectroMobility Poland

Izera to dwie pojemności baterii i 400 km zasięgu

EMP planuje zaoferować dwie pojemności baterii, a jedno ładowanie do pełna powinno zapewnić 400 km zasięgu. Z deklaracji spółki wynika, że zastosowany w samochodach elektryczny napęd pozwoli przyspieszyć od 0 do 100 km/h w niecałe 8 sekund.

Nad wyglądem Izery, wraz z zespołem polskich inżynierów i stylistów, pracowali m.in. projektanci z Torino Design. To prywatne, niezależne włoskie studio stylistyczne, założone 15 lat temu przez Roberto Piattiego, które pracuje z europejskimi i światowymi markami, w tym również z segmentu premium. Konsultantem projektu był Tadeusz Jelec, wieloletni projektant Jaguara.

W ocenie twórców architektura elektryczna i systemy sterowania wpisują się w obecne trendy. Przewidziano aplikację, która umożliwi uruchomienie klimatyzacji podczas ładowania. Do tego system pozwoli na ustawienie wybranego czasu i cyklu ładowania, by zmniejszyć jego koszt. Użytkownicy będą mogli również dogadać się z samochodami za pomocą aplikacji lub naturalnego głosu, czy skorzystać z dotykowego ekranu.

Elektryki marki Izera zadbają też o bezpieczeństwo, wyposażenie obejmuje m.in.: ESC (system stabilizacji toru jazdy), FCW (ostrzeganie przed zderzeniem), BSW (monitorowanie martwego pola) czy TSR (rozpoznawanie znaków drogowych).

IZERA - polski samochód elektryczny / ElectroMobility Poland / prdx

Elektryczna Izera, cena i na raty

Izera od początku jest przedstawiana jako marka samochodów rodzinnych. Świadczyć o tym ma m.in. przestronność wnętrza lepsza niż w przypadku innych aut kompaktowych. To efekt dużego rozstawu osi, ustawienia kół na rogach karoserii i przesunięcia kabiny do przodu. Spółka podkreśla, że krajowe elektryki nie będą towarem luksusowym, ale pojazdami w zasięgu możliwości finansowych Polaków.

– To było jedno z najważniejszych założeń naszego projektu. Chcemy wprowadzić dogodny ratalny system sprzedaży, aby całościowy koszt posiadania samochodu utrzymać na poziomie atrakcyjniejszym niż samochody spalinowe porównywalnej klasy – zapowiedział Piotr Zaremba, prezes EMP.

Spółka ElectroMobility Poland powstała w październiku 2016 r., a jej zadaniem jest uruchomienie produkcji seryjnej polskiego samochodu elektrycznego Izera. Udziałowcami EMP są cztery polskie koncerny energetyczne: PGE, Energa, Enea oraz TAURON. Każdy objął po 25 proc. akcji w kapitale zakładowym spółki, uzyskując w ten sposób po 25 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. 30 września 2021 r. nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze objęcia nowo wyemitowanych akcji EMP przez Skarb Państwa, który tym samym stał się większościowym akcjonariuszem. Kapitał zakładowy wynosi 302 296 890 zł.

IZERA - polski samochód elektryczny / ElectroMobility Poland / prdx
IZERA - polski samochód elektryczny / ElectroMobility Poland / prdx
IZERA - polski samochód elektryczny / ElectroMobility Poland / prdx
IZERA - polski samochód elektryczny / ElectroMobility Poland
IZERA - polski samochód elektryczny / ElectroMobility Poland / prdx