Część ubezpieczycieli – mimo deklaracji, że nie będzie już można dopisywać niedoświadczonego kierowcy jako współwłaściciela auta tylko po to, aby mógł korzystać z maksymalnych zniżek – nadal daje taką możliwość. Agenci proponują więc dokładnie sprawdzać ofertę towarzystw. Świeżo upieczony kierowca, jako niedoświadczony i statystycznie powodujący najwięcej szkód, z zasady płaci więcej. Nie może liczyć na zniżkę za lojalność ani upusty, które towarzystwa oferują określonym grupom klientów – np. rodzicom dzieci poniżej 15. roku życia 7 proc., 10 proc. dla zawodowych kierowców czy 20 proc. dla rolników.

Reklama
– Metoda na tatę współwłaściciela może być skuteczna, o ile ubezpieczyciel uznaje zniżki, które przez lata jazdy uzbierała wpisana do dowodu rejestracyjnego osoba – komentuje Przemysław Grabowski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.
– Jeśli tak jest, to kupujący swoje pierwsze OC kierowcy w wieku 18–24 lata mogą liczyć nawet na 60 proc. upustu od podstawowej ceny dodaje.
CUK Ubezpieczenia przeprowadziły symulację, z której wynika, że 20-letni kierowca z Warszawy, który ubezpiecza się po raz pierwszy, prawo jazdy ma od roku, a jego auto to Škoda Octavia z 2005 r. o mocy 110 KM i pojemności 1,9 l, ubezpieczając się samodzielnie, zapłaci ok. 1701 zł. Jeśli jednak współwłaścicielem auta jest 42-latek z 14-letnim stażem za kierownicą, który od 11 lat opłaca składki OC i nie miał w tym czasie szkód, polisa będzie kosztować do 1119 zł, czyli o 582 zł taniej.
Tak jest również w innych miastach, np. w Łodzi różnica wynosi 657 zł, w Gdańsku 732 zł, a w Olsztynie 800 zł. Jednak najwięcej 20-latek oszczędzi we Wrocławiu – 951 zł. Najmniejszą różnicę pomiędzy polisą bez współwłaściciela i z nim zanotowano w Opolu, choć również tutaj jest to kilkaset złotych – 375 zł.
Reklama
Robert Tkaczyk, zastępca dyrektora biura ubezpieczeń detalicznych w Gothaer, zaznacza, że nie zawsze przyznaje się 60 proc. upustu z automatu.
– Jeśli jako współwłaściciel wpisana jest małoletnia osoba, bez prawa do zniżek, w kalkulacji przyjmuje się wyższe zniżki z tytułu przebiegu ubezpieczenia. Dodatkowo jednak zostanie uwzględniona zwyżka za wiek współwłaściciela lub za krótki okres posiadania prawa jazdy, czyli poniżej dwóch lat – informuje Robert Tkaczyk.
6494 zł najwyższa stawka OC dla świeżo upieczonego kierowcy w Warszawie (wg. CUK)
3393 zł stawka dla początkującego kierowcy bez prawa do zniżek w Rzeszowie (wg. CUK)