Najmniej tolerowanym w Polsce wykroczeniem drogowym jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, nie akceptuje tego 65 proc. kierowców. Dawanie łapówek policjantom potępia tylko 23 proc. - wynika z badania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Reklama

Fundusz spytał kierowców, które z wykroczeń w ruchu drogowym są dla nich najtrudniejsze do zaakceptowania. Oprócz 65 proc. ankietowanych, którzy nie akceptują jazdy pod wpływem alkoholu, 60 proc. nie toleruje przekraczania prędkości, natomiast 42 proc. przejeżdżania przez czerwone światło. Jazdę bez zapiętych pasów negatywnie oceniło 39 proc. kierowców.

Do najbardziej tolerowanych wykroczeń należą: jazda bez ważnego ubezpieczenia OC oraz jazda pojazdem, który nie ma ważnych badań technicznych.

Wręczanie policjantom łapówek i niepłacenie mandatów negatywnie ocenia 23 proc. kierowców.

Chociaż kierowcy deklarowali w badaniu przekraczanie prędkości za wykroczenie trudne do zaakceptowania, to statystyki policyjne świadczą o czymś innym.

Podkomisarz Agnieszka Stypińska z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, po sprawdzeniu statystyk z 2011 r., przyznała, że przekraczanie prędkości należy do najczęściej rejestrowanych wykroczeń drogowych - spośród 2,7 mln kar stanowi 67 proc. Dodała, że przykładowo za jazdę bez zapiętych pasów nałożono 14 proc. wszystkich kar.

Reklama

Badanie kierowców na zamówienie UFG przeprowadzono 20-24 października 2011 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 osób w wieku powyżej 15 lat.

Jak podano na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, zajmuje się on wypłatą odszkodowań niewinnym ofiarom wypadków - spowodowanych przez nieubezpieczonych właścicieli pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników. UFG wypłaca również odszkodowania osobom poszkodowanym, w przypadku gdy sprawca wypadku drogowego uciekł z miejsca zdarzenia i jest nieznany.