KE zezwoliła na przejęcie przez niemiecki koncern samochodowy Volkswagen AG spółek KPI Polska i Skoda Auto Polska, które zajmują się w Polsce importem i dystrybucją aut Volkswagena. KPI Polska była do niedawna kontrolowana przez Jana Kulczyka.
Ponadto Volkswagen AG przejmie dwie spółki świadczące w Polsce na jego rzecz usługi finansowe i ubezpieczeniowe: Volkswagen Bank Polska oraz Volkswagen Leasing Polska.
"Komisja Europejska doszła do wniosku, że proponowana transakcja nie prowadzi do znacznej zmiany w strukturze polskiego rynku i w związku z tym nie zaburzy efektywnej konkurencji w Europejskim Obszarze Gospodarczym" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie Komisji Europejskiej.
Jak donosił w listopadzie "Dziennik Gazeta Prawna", do niemieckiego koncernu trafi cały motoryzacyjny majątek Kulczyk Investments: 50,1 proc. w KPI Polska oraz 49 proc. udziałów w Skoda Auto Polska, a Volkswagen Financial Services i Volkswagen Bank przejmą mniejszościowe pakiety w Volkswagen Leasing Polska i Volkswagen Bank Polska.
Komentarze (23)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarsze(pardon, wiezowiec)
Kulczyk nie otrzymal zielonego swiatla na uruchomienie własnego biznesu nad Wisłą.
Kulczyk w sposob zdecydowany wyzbywa sie resztek jakiejkolwiek aktywnosci byznesowej w tym rejonie, a sprzedaje swoje aktywa temu, kto lepiej placi!
Czyli nastepuje jawna, oficjalna i sterowana z Berlina "podmianka" rzekomo polskiego kapitalu przez autentycznie niemiecki kapital zalozonej pod egida Fuhrera firmy Volkswagen, czyli Samochod Ludowy!
Ludowosc tego samochodu i tej firmy mozna sprawdzic i potwierdzic lub zanegowac jego dostepnoscia dla przecietnego Polaka.
Ludowosc obecnego w Polsce obcego kapitalu oczywiscie nie ulega kwestii!
co to jest slup?
w postaci VW kulczyk Polska. Jako ze wszystko tu padnie, uciekl z aktywami
do Niemiec.
Myślcie i puszczajcie bąki.
Polacy: jest coraz gorzej
(foto. Sergio Roberto Bichara/ sxc.hu)
64 proc. Polaków badanych przez TNS OBOP uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku; przeciwnego zdania jest 24 proc. respondentów, a 12 proc. nie ma opinii w tej kwestii - wynika z grudniowego sondażu. W porównaniu z listopadem nastroje pogorszyły się.
W porównaniu z listopadem o 6 punktów proc. zwiększył się odsetek osób pesymistycznie oceniających kierunek, w jakim zmierzają sprawy w Polsce, przy jednoczesnym spadku o 6 punktów proc. optymistycznych opinii na ten temat. Natomiast liczba osób, które nie mają zdania na ten temat, pozostała na niezmienionym poziomie.
Ankietowanych pytano także o stan polskiej gospodarki. Zdaniem większości badanych (71 proc.) znajduje się ona w kryzysie, przy czym 21 proc. uważa, że kryzys ten jest głęboki. Co czwarty badany (24 proc.) jest zdania, że gospodarka rozwija się, ale tylko nieliczni (2 proc.) określają ten rozwój jako dynamiczny. Nie ma zdania na ten temat 5 proc. badanych.
W ocenie TNS OBOP w grudniu opinie Polaków na temat obecnego stanu gospodarczego kraju są gorsze niż miesiąc wcześniej. Odnotowano wzrost (o 11 punktów proc.) odsetka opinii negatywnych i jednocześnie spadek (o 11 punktów proc.) udziału ocen pozytywnych. Bez zmian pozostał odsetek osób, które nie mają zdania na ten temat.
Z analiz TNS OBOP wynika, że w porównaniu z badaniami z poprzedniego miesiąca także ocena dotycząca zmian materialnych warunków życia w najbliższych trzech latach pogorszyła się. O 7 pkt proc. - do 13 procent - spadł odsetek badanych, którzy uważają, że nastąpi poprawa w tym zakresie. Jednocześnie już ponad połowa Polaków (54 proc., wzrost o 12 punktów proc.) oczekuje pogorszenia tych warunków, a 29 proc. badanych (spadek o 6 punktów proc.) ocenia, że będzie mniej więcej tak samo. 4 proc. badanych nie wypowiada się jednoznacznie na ten temat (wzrost o 1 punkt proc.).
Sondaż TNS OBOP został zrealizowany w dniach 8-11 grudnia 2011 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.