W przypadku podania sygnału do zatrzymania kierujący pojazdem musi go zatrzymać, ułożyć ręce na kierownicy i nie wysiadać z auta, chyba że zażąda tego kontrolujący.

Reklama

Na polecenie policjanta powinien wyłączyć silnik oraz włączyć światła awaryjne. Kierujący lub pasażer mogą wysiadać z pojazdu wyłącznie za zezwoleniem kontrolującego.

Polecenie do zatrzymania powinno być podane z dostatecznej odległości, tak aby kierowca mógł je zauważyć i bezpiecznie zatrzymać się w miejscu wskazanym przez policjanta. Powinno się to odbywać tak, by nie utrudniało to ruchu i nie zagrażało jego bezpieczeństwu.

Policjant może wydać kierowcy polecenie jazdy za radiowozem, a to w celu dojazdu do miejsca, gdzie kontrola może być przeprowadzona w bezpiecznych warunkach.

Inne zasady postępowania obowiązują w razie konieczności zatrzymania pojazdu w wyniku prowadzonych działań pościgowych lub co do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, iż może on zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego ze względu na swój stan techniczny lub zachowanie się kierującego.

Czy za łamanie przepisów na drodze będzie można trafić na badania psychologiczne?
Czy nieokazanie prawa jazdy pozwala uniknąć jego zatrzymania?
Czy kursant może zostać ukarany mandatem?
Czy kierowca musi zostać w aucie w czasie kontroli?
Czy można odśnieżać samochód z włączonym silnikiem?


Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w poniedziałkowym dodatku do Dziennika Gazety Prawnej. Poza poradnikiem dla kursantów i kierowców, zawiera on płytę z pełną bazą pytań, jakie mogą pojawić się na egzaminie teoretycznym. WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ gt;gt;gt;