Elżbieta Cybulska, konsultant w Grant Thornton
Od 1 stycznia 2011 r. zmieniły się przepisy w zakresie stosowania zwolnień od VAT różnego rodzaju usług. W związku z tym u podatników prowadzących kursy prawa jazdy pojawiły się wątpliwości, czy mogą stosować zwolnienia od VAT.
Z treści znowelizowanych przepisów wynika, że zwolnieniu od VAT podlegają m.in. usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. W odniesieniu do kursu na prawo jazdy należy ocenić, czy spełnia on te dwie przesłanki.
Zacznę od drugiego warunku, który w analizowanej sytuacji będzie spełniony. Nie powinno to budzić większych wątpliwości, gdyż przepisami regulującymi kwestie zasad prowadzenia kursu na prawo jazdy są przepisy ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.).
Reklama
Więcej problemów budzi kwestia oceny, czy kurs prawa jazdy jest usługą z zakresu kształcenia/przekwalifikowania zawodowego.
Reklama
W zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów odpowiedzi podsekretarza stanu w MF na interpelację nr 19325 w sprawie nałożenia na ośrodki szkolenia kierowców 23-proc. VAT wynikało, że kursy prawa jazdy podlegają zwolnieniu od VAT. Ministerstwo wyjaśniało, że szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, C, D i E mieści się co do zasady w usługach kształcenia zawodowego. Obecnie potwierdzają to także organy podatkowe, m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej, nr ILPP1/443-145/11-2/MK.
Co ciekawe, z omawianego pisma Ministerstwa Finansów wynikało jednak, że nie można za kształcenie/przekwalifikowanie zawodowe uznać kursów dla osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii A, co w efekcie prowadzi do opodatkowania tego typu kursów 23-proc. stawką VAT. W mojej ocenie nie znajduje to jednak podstaw w przepisach.
Usługi kształcenia i przekwalifikowania zawodowego obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, takie jak nauczanie w celu uzyskania lub uaktualnienia wiedzy dla celów zawodowych. Umiejętność prowadzenia samochodu jest częstym wymogiem stawianym kandydatom do pracy, a uzyskanie prawa jazdy z pewnością można uznać za podniesienie kwalifikacji zawodowych. Czy jednak podnoszenie kwalifikacji odnosi się tylko do umiejętności objętych kategoriami B, C, D i E? Czy nie będzie nim także, w szczególności dla kurierów, dostawców pizzy, policjantów, nauka prowadzenia motocykla? W mojej ocenie także kursy nauki jazdy motocyklem, jako prowadzące do podniesienia kwalifikacji zawodowych, powinny korzystać ze zwolnienia od VAT.
Ministerstwo Finansów niesłusznie dokonało w udzielonej odpowiedzi na interpelację podziału kursów na zwolnione od VAT (kategorie B, C, D i E) i nie (kategoria A). Można spodziewać się jednak, że organy podatkowe potraktują ją jako wytyczne do interpretacji przepisów. W efekcie podmioty prowadzące kursy na prawo jazdy, które zastosują zwolnienie od VAT także dla kursów kategorii A, będą musiały się liczyć z ryzykiem sporu z urzędem skarbowym.
Ważne
Zwolnieniu z podatku od towarów i usług podlegają m.in. usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach
Podstawa prawna
Art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).