Rejestracja samochodu - kary i terminy

Od 1 stycznia 2024 roku nie wystarczy już tylko zgłosić nabycia samochodu - konieczna jest wycieczka do wydziału komunikacji i załatwienie formalności na miejscu. Dla tych, którzy zapomną lub zignorują ważny obowiązek, przewidziana jest niemała kara. Ile wynosi grzywna i jakich terminów należy dopilnować po zakupie samochodu?

ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Reklama

Nowe przepisy wynikają z ustawy dotyczącej ograniczania skutków kradzieży tożsamości. 1 stycznia 2024 roku zaczęły obowiązywać zapisy, które na nowo wprowadziły obowiązek rejestracji pojazdu. Wcześniej sprawa była prostsza, bo teoretycznie, po zakupie używanego i zarejestrowanego w Polsce samochodu wystarczyło zgłosić jego nabycie.

Dało się to zrobić bez wychodzenia z domu, wysyłając skan lub zdjęcie umowy i wypełniając formularz na rządowej stronie. Dzięki temu dało się uniknąć kary, bo dotyczyła ona tylko tych, którzy nie dopilnują 30-dniowego terminu. Od 1 stycznia, taka możliwość odeszła jednak do lamusa. Trzeba ruszyć się do wydziału komunikacji!

Rejestracja auta, tablice rejestracyjne / dziennik.pl / Piotr Wróbel
Reklama

Nowelizacja ustawy - rejestracja pojazdu obowiązkowa

Ustawowe zmiany wprowadziły obowiązkową rejestrację zakupionego auta, również takiego, które jest zarejestrowane w Polsce. Do tej pory było to konieczne jedynie w przypadku samochodów nowych i sprowadzonych z zagranicy. Ustawa określa również terminy na dopełnienie obowiązku. Osoby prywatne mają na to 30 dni a handlarze - przedsiębiorcy zajmujący się obrotem pojazdami używanymi - 90 dni. Niezmienny pozostał również obowiązek zgłoszenia sprzedaży, czyli zbycia auta. Na to wszyscy kierowcy mają 30 dni, a niedopilnowanie terminu może kosztować 250 zł.

Kara za nieprzerejestrowanie auta w 2024

Co w przypadku spóźnienia? Niedopilnowanie terminu może skutkować karą. Dla większości kierowców będzie ona wynosić 500 zł, choć w niektórych przypadkach przepisy pozwalają nałożyć również grzywnę w wysokości 2000 zł! Od czego zależy wysokość kary?

Obowiązujące w 2024 roku prawo przewiduje karę w wysokości 500 zł za niedopilnowanie obowiązku rejestracji auta w terminie 30 dni. Jeśli nie wyrobimy się w terminie 180 dni, zapłacimy jeszcze więcej - 1000 zł. W przypadku przedsiębiorców kary są najwyższe: grzywna za przekroczenie 90 dni to 1000 zł, po przekroczeniu 180 dni wzrasta ona do 2000 zł.

Rejestracja aut w 2024 - jakie dokumenty są potrzebne?

Aby uniknąć kary pieniężnej trzeba więc przygotować się na wizytę w urzędzie. W odpowiednim dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji możemy zarejestrować samochód w określonym terminie. Większość urzędów oferuje możliwość umawiania wizyt przez internet. Warto już wcześniej zarezerwować sobie konkretny termin - kolejki w starostwie potrafią być długie i uciążliwe!

Rejestracja / dziennik.pl

Jakie dokumenty wymagane są do rejestracji samochodu w wydziale komunikacji?

  • wniosek o rejestrację (można go pobrać ze strony urzędu lub wypełnić na miejscu)
  • zgoda na przetwarzanie danych osobowych (to najczęściej odbieramy "w okienku")
  • dowód własności pojazdu (czyli w praktyce umowa sprzedaży, darowizny, faktura VAT, lub rzadziej - umowa zamiany, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności czy też umowa przewłaszczenia)
  • dokument tożsamości (dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość)
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne (w przypadku auta zarejestrowanego w Polsce - nawet jeśli nie chcemy zmieniać tablic, musimy przynieść je do okienka)
  • dowód rejestracyjny (jak wyżej)
  • dokumenty potwierdzające fakt przeniesienia prawa własności (np. umowa kupna przez poprzedniego właściciela jeśli ten nie przerejestrował samochodu na siebie - wymagana jest bowiem "ciągłość umów")

W przypadku aut sprowadzonych zza granicy konieczne jest również dołączenie dowodu odprawy celnej przywozowej (jeśli auto zostało sprowadzone z państwa niebędącego państwem członkowskim UE) oraz dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy.

Kiedy rejestracja aut przez internet? Podano datę

Nowe przepisy, które zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2024 roku obudziły dyskusję na temat rejestracji samochodów przez internet. Rewolucyjna zmiana dla kierowców to rozwiązanie, nad którymi trwają bowiem prace. Choć obecnie możliwość zdalnej rejestracji jest możliwa wyłącznie w przypadku salonów samochodowych spełniających określone wymagania, CEPiK ma plany dotyczące otwarcia takiej możliwości dla innych podmiotów, w tym osób prywatnych. Kiedy może to nastąpić?

Dowód rejestracyjny, polisa OC, kluczyki / dziennik.pl / Maciej Lubczyński

Planami dotyczącymi zmian w kwietniu tego roku podzielił się Tomasz Kęsicki, dyrektor departamentu CEPiK w Centralnym Ośrodku Informatyki. Podczas konferencji e-leasing Day, zorganizowanej przez Związek Polskiego Leasingu zdradził również, ile poczekamy na wdrożenie planowanych rozwiązań.

Na uruchomienie usługi poczekamy jeszcze ponad 2 lata. Planowany start e-rejestracji po nowemu wyznaczono wstępnie na koniec 2026 roku. Prace nad e-rejestracją są bowiem drugim etapem złożonego procesu cyfryzacji usług związanych z motoryzacją. Obecnie, priorytetem mają być elektroniczne prawa jazdy, które zobaczymy wcześniej, bo prawdopodobnie już w 2025 roku.

Rejestracja aut przez internet. Co z tablicami rejestracyjnymi?

Możliwość rejestracji auta przez internet dla prywatnych kupujących stanowiłaby prawdziwą rewolucję. Rozwiązania wbudowane w usługę mObywatel miałyby dawać możliwość szybkiej i wygodnej rejestracji pojazdów bez wychodzenia z domu. Co w takim wypadku z tablicami rejestracyjnymi, niezbędnymi w przypadku aut z zagranicy lub zakupu samochodu ze zniszczonymi bądź uszkodzonymi "numerami"? Z informacji, które przekazał przedstawiciel COI wynika, że użytkownik, który zarejestruje auto elektronicznie, będzie miał do wyboru dostawę tablic rejestracyjnych kurierem lub ich osobisty odbiór w urzędzie.

Dowód rejestracyjny samochodu / dziennik.pl / Tomasz Sewastianowicz