W nadchodzący weekend stołeczni policjanci planują wzmożone kontrole na drogach Warszawy i powiatów ościennych. - Kontrole spowodowane są m.in. niepokojącymi wynikami z ostatniego weekendu - tłumaczył nadkomisarz Sylwester Marczak.

Reklama

Wskazał, że w ostatni weekend stołeczni policjanci zatrzymali łącznie 90 kierowców pod wpływem środków odurzających i alkoholu. - Mówimy o dwóch osobach, które prowadziły samochód pod wpływem narkotyków oraz 88 osobach, u których policjanci stwierdzili alkohol - wskazał.

Podkreślił, że na drogach nie zabraknie policjantów z grup "Speed". - Ich głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze. Policjanci ci pełnią służbę z wykorzystaniem nowoczesnych pojazdów wyposażonych w wideorejestrator, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z funkcją rejestracji obrazu - zaznaczył.

Nowe kary dla kierowców nawet do 30 tys. zł

W środę resort infrastruktury poinformował o przyjęciu przez rząd projektu noweli Prawa o ruchu drogowym, który przewiduje m.in. wprowadzenie renty dla najbliższych osób, które zginęły w wypadkach drogowych, niższe stawki OC dla osób jeżdżących bezpiecznie oraz podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł. Zmiany mają pozwolić na skuteczniejszą walkę z piratami drogowymi.

Zgodnie z policyjnymi danymi w 2020 r. zgłoszono 23 540 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, w wyniku których śmierć poniosło niemal 2,5 tys. osób, a ponad 26 tys. osób zostało rannych. "Co istotne, niemalże 90 proc. z nich wydarzyło się z winy kierujących" - podkreśliło MI.

W 2020 r. z winy pijanych kierowców doszło do 1,6 tys. wypadków, w których zginęło 216 osób, a rannych zostało ponad 1,8 tys. osób. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, sprawcy pod działaniem alkoholu stanowili 7,9 proc.

Wejście w życie nowych rozwiązań zaplanowano na 1 grudnia 2021 r.