Tymczasem w dokumentacji, którą zatwierdził Główny Urząd Miar, jest zupełnie inna płyta główna. Eksperci znacznie różnią się w opiniach na temat tych fotoradarów.



Zdaniem Tomasza Motylińskiego, współtwórcy strony "Nielegalne Radary do kosza" - inne płyty główne oznaczają, że te radary są po prostu nielegalne. Jak tłumaczy Motyliński, nowe fotoradary są dopuszczane na podstawie poświadczenia nieprawdy. Nie są bowiem tożsame z radarami, które były badane.



Reklama

Tomasz Połeć, Główny Inspektor Transportu Drogowego przyznaje, ze nie wie co jest w środku nowych fotoradarów. Wierzy jednak, że są legalne, bo - jak mówi - mają stosowną homologację.



Włodzimierz Popiołek wiceprezes Głównego Urzędu Miar uważa, że jeśli w radarach są inne płyty główne, to nie jest to istotne. Ważna jest bowiem zasada działania całego fotoradaru.



Z kolei prawnik, Artur Mezglewski ze Stowarzyszenia Prawo na drodze nie ma wątpliwości, jeśli w żółtych skrzynkach są zupełnie inne dyski i płyty główne, to całe urządzenia są używane z naruszeniem prawa.



Jeśli potwierdzi się, ze większość fotoradarów ITD jest nielegalna, to sprawa zapewne trafi do prokuratury.