Jak powiedziała wicerzecznik warszawskiego ratusza Agnieszka Kłąb, na następną sobotę władze miasta planują dzień otwarty dla mieszkańców, którzy chcieliby zobaczyć nową przeprawę łączącą Białołękę z Bielanami.

Reklama

"Robimy wszystko, żeby warszawiacy mogli świętować otwarcie mostu w następną sobotę. Będzie to jednak możliwe, gdy zgodę na jego użytkowanie wyda nadzór budowlany" - powiedziała.

Jak dodała, 24 marca w ciągu dnia dla ruchu pieszego otwarta zostałaby południowa przeprawa drogowa, zaś wieczorem odbyłaby się tam impreza, której główną postacią ma być patronka mostu Maria Skłodowska-Curie i jej związki z Warszawą. Stołeczny ratusz chce w ten sposób utrwalić w świadomości mieszkańców oficjalną nazwę przeprawy, wciąż powszechnie nazywanej mostem Północnym.

Dla samochodów most miałby zostać otwarty dzień później. W niedzielę samochody mogłyby korzystać z obu przepraw drogowych. Jak powiedziała Kłąb, trzecia przeprawa - tramwajowa - prawdopodobnie zostanie otwarta jesienią.

Wniosek o dopuszczenie do użytkowania części drogowej mostu Marii Skłodowskiej-Curie Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych złożył do nadzoru budowlanego pod koniec lutego. Jak powiedziała PAP w piątek Agata Choińska ze ZMID, komplet dokumentów to kilkaset segregatorów dokumentacji powykonawczej. Dodała, że dotychczas nadzór nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń ani nie wnioskował o uzupełnienie dokumentacji. "Wygląda na to, że wszystko przebiega pomyślnie. Decyzji jednak wciąż nie mamy, więc trudno mi powiedzieć, kiedy nastąpi dopuszczenie mostu do ruchu" - powiedział.

Most połączy prawobrzeżną Białołękę z położonymi na lewym brzegu Wisły Bielanami i będzie najbardziej na północ wysuniętą przeprawą w Warszawie. To jedna z największych inwestycji miejskich ostatnich lat. Most będzie się składać z trzech przepraw: dwóch trójpasmowych w kierunku wschodnim i zachodnim oraz jednej przeznaczonej pod trasę tramwajową i ciąg pieszo-rowerowy. Budowa części tramwajowej oraz węzła Modlińska mają zostać ukończone w czerwcu.

Po oddaniu do użytku mostu Skłodowskiej-Curie Warszawa będzie miała osiem przepraw drogowych przez Wisłę. Poza nową przeprawą są to mosty: Poniatowskiego, Gdański, Śląsko-Dąbrowski, Łazienkowski, im. gen. Stefana Grota-Roweckiego, Świętokrzyski i Siekierkowski.

Umowa na budowę trasy mostu zakładała koszt inwestycji na ponad 1 mld zł. Odcinek trasy mostu od ul. Modlińskiej do ul. Pułkowej (ok. 3,4 km) to koszt 976 mln zł. Władze Warszawy uzyskały dotację unijną na inwestycję w wysokości 374 mln zł. Koszt budowy odcinka od ul. Pułkowej do węzła Młociny przy ul. Kasprowicza (ok. 1 km) to 51 mln zł.

Reklama